«Հայաստանի առաջին հանրապետության պատմաիրավական հիմնահարցերըը» թեմայով միջբուհական գիտաժողով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում
2014 թվականի մայիսի 29-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում անցկացվեց միջբուհական գիտաժողով «Հայաստանի առաջին հանրապետության պատմաիրավական հիմնահարցերըը» թեմայով:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հ.Կ.Վարյանը:  Ողջունելով մասնակիցներին  ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հ.Կ.Վարյանը նշեց, որ  մայիսի 28-ը հայ ժողովրդի պատմության առանձնահատուկ օրերից է: 1918 թվականի մայիսի 28-ին Հայոց ազգային խորհուրդը հայտարարեց անկախ Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման մասին: Հայ ժողովուրդը 543 տարվա դադարից հետո վերականգնեց իր պետա­կանությունը: Նմանատիպ միջոցառումները կարևոր նշանակություն ունեն պատմությունը արժևորելու սերունդների դաստիարակության գործում: Գիտաժողովին մասնակցում էին Երևանի պետական համալսարանի, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայ­կական պետական մանկա­վարժական համալսարանի, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի, ՀՀ ոստի­կանության կրթահամալիրի ղեկավար կազմի և պրոֆեսորադասախոսական ներկայացուցիչները, ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետների ուսանողները:
<<Հայաստանի առաջին Հանրա­պետության պետական իշխանության կազմավորման և գործունեության հիմնախնդիրները>> թեմայով ելույթ ունեցավ Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի պե­տու­թյան և իրավունքի տեսության և պատմության ամբիոնի վարիչ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Վաղարշյանը, <<Հայաստանի առաջին Հանրա­պետության ստեղծման պատմու­թյունից>> թեմայով ելույթ ունեցավ Խաչատուր Աբովյանի անվան հայ­կական պետական մանկա­վարժական համալսարանի հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ, պատմական գիտությունների թեկնածու Արմեն Ասրյանը, <<Հայաստանի  առաջին հանրապետության Միլիցիան (1918-1920թթ.)>> թեմայով ելույթ ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի հասարակագիտական առարկաների ամբիոնի պրոֆեսոր, տնտեսագիտական գիտություների թեկնածու Ռոստոմ Սարգսյանը, <<Հայկական ոստիկանությունը Վանի նահանգապետության շրջա­նում (1915թ. Մայիսի 7 – հուլիսի 17)>> թեմայով ելույթ ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի նոր պատմության բաժնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր Ռուբեն Սահակյանը, <<1918 թվականի մայիսյան հերոսամարտերը>> թեմայով ելույթ ունեցավ Խաչատուր Աբովյանի անվան հայ­կական պետական մանկա­վարժական համալսարանի հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ, պատմական գիտությունների թեկնածու Էդիկ Պողոսյանը:
Ամփոփելով գիտաժողովի արդյունքերը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հ.Կ.Վարյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակցության և արժեքավոր ելույթների համար, համոզմունք հայտնեց, որ գիտաժողովը լուծեց իր առջև դրված խնդիրները և լավագույն օրինակ կհանդիսանա հետագա համագործակցության համար: Վերջում մասնակիցներին հանձնեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի շնորհակալագրերը և հուշամեդալները:

Межвузовское научное собрание в Образовательном комплексе полиции РА на тему "Историко-правовые проблемы Первой Республики Армения”
Межвузовское научное собрание в Образовательном комплексе полиции РА на тему
29-го мая 2014 года в Образовательном комплексе полициии РА состоялось межвузовское научное собрание на тему "Историко-правовые проблемы Первой Республики Армения".
Приветственной речью выступил начальник Образовательного комплекса  РА генерал-лейтенант полиции О.К.Варьян. Приветствуя участников, генерал-лейтенант полиции О.К.Варьян отметил, что 28-го мая 1918 года Национальный Совет Армении объявил о формировании независимой Республики Армения. Армянский народ после 543-летнего перерыва восстановил свою государственность. Подобные события имеют важное значение для достойной оценки истории в процессе воспитания поколений. На научном собрании участвовали представители Ереванского государственного университета, Ереванского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна, Института Истории Национальной академии наук, представители профессорско-преподавательского и руководящего состава Образовательного комплекса, а также учащиеся юридического факультета академии Образовательного комплекса полиции РА.
Заведующий кафедры теориии и истории государства и права юридического факультета Ереванского государственного университета, доктор юридических наук, профессор Артур Вагаршян выступил с темой "Проблемы формирования и деятельности государственной власти Первой Республики Армения", с темой "Из истории формирования Первой Республики Армения" выступил доцент кафедры истории армянского народа Ереванского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна, кандидат исторических наук Армен Асрян, с темой  "Милиция 1918-1920 гг. Первой Республики Армения" выступил профессор кафедры обществоведения Образовательного комплекса полиции РА, кандидат экономических наук Ростом Саргсян, с темой "Полиция Республики Армения в период  Ванского Царства с 7-го мая по 17-е июля 1915 года" выступил заведующий отделом новейшей истории Института Истории Национальной академии наук, доктор исторических наук Рубен Саакян, с темой "Майские сражения 1918 года" выступил доцент кафедры истории армянского народа Ереванского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна, кандидат исторических наук Эдик Погосян.
Подытожив результаты научного собрания, начальник Образовательного комплекса  РА генерал-лейтенант полиции О.К.Варьян поблагодарил за участие и достойные выступления, выразил уверенность, что научное собрание разрешило поставленные перед собой проблемы и послужит лучшим примером для дальнейшего сотрудничества.
В конце участникам были вручены Благодарственные Образовательного комплекса полиции РА и памятные медали.