«Կանայք ոստիկանության համակարգում» թեմայով հանդիպում
Նոյեմբերի 11-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր էին այցելել ԱՄՆ ոստիկանության փորձագետներ Նիքոլ Փաուելը, Վենդի Սթիվերուն, Թերի Չերին և Արդարադատության նախարարության միջազգային համագործակցության համակարգող խորհրդական Ամալյա Հովսեփյանը։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԻՍԻԹԱՓ-ի առաքելության խորհրդատու Սթիվեն Շնայդերը։
Հյուրերին դիմավորեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, ոստիկանության գնդապետ Գ․Մալխասյանը և միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գ․ Դավթյանը:
«Կանայք ոստիկանության համակարգում» թեմայով դասընթացի շրջանակներում հյուրերը ժամանել էին Կրթահամալիր` հանդիպելու ակադեմիայի, քոլեջի և պարեկային ծառայության կին սովորողների հետ։
ԱՄՆ-ից ժամանած մեր գործընկերները նախ խոսեցին իրենց փորձից, պատմեցին, թե ինչ դժվարությունների են բախվել առօրյա աշխատանքի ժամանակ, նաև կիսվեցին առաջացած դժվարությունների հաղթահարման նրբություններով և առանձնահատկություններով։ Հյուրերից Նիքոլ Փաուելը, որը բազմամյա փորձառություն ունի, ներկայացնելով կանանց դերն ու նշանակությունը ԱՄՆ ոստիկանության համակարգում, նշեց, որ կանայք ներգրավված են տարբեր ծառայություններում, և ոստիկանությունում կան կին ծառայողներ, որոնք զբաղեցնում են ղեկավար պաշտոններ ինչպես կենտրոնական ապարատում, այնպես էլ տարածքային մարմիններում և բնավ չեն զիջում տղամարդ ծառայողներին։
Ա․ Հովսեփյանն էլ, անդրադառնալով Հայաստանում «Կանայք ոստիկանության համակարգում» թեմային, նշեց, որ կարծրատիպը, որ կինը չի կարող ուժային կառույցում արդյունավետ ծառայել, բավականին կոտրվել է, դրա ապացույցը հենց ոստիկանական համակարգում կանանց թվի աճն է, պարեկային ոստիկանության կին ծառայողներն են, որոնք արդյունավետ կատարում են իրենց առջև դրված խնդիրները։
Հանդիպման ընթացքում սովորողների կողմից բազմաթիվ հարցեր ուղղվեցին հյուրերին․ քննարկվեցին մասնավորապես ծառայություն և ընտանիք կապը, ժամանակի արդյունավետ օգտագործման մեթոդները, ինչպես նաև հասարակության վերաբերմունքը կին ծառայողներին։

Meeting on “Women in police system”
On the 11th of November, the USA police experts Nicole Powell, Wendy Stiveru, Terry Cherry and Adviser-coordinator of International Cooperation of the Ministry of Justice of RA Amalya Hovsepyan visited the Educational Complex of Police of RA. The ICITAP mission adviser Steven Schneider also attended the meeting.
The guests were met by the Acting Head of the Educational Complex of Police of RA, police colonel G. Malkhasyan and Head of the International cooperation and IT division, police lieutenant colonel G. Davtyan.
Within the framework of the training course on “Women in policing”, the guests arrived at the Educational Complex to meet with the students of the Academy, College, and Patrol service.
Our colleagues from the USA talked firstly about their experience, they encountered difficulties during their daily work, and also shared the subtleties and features of overcoming the obstacles. One of the guests, Nicole Powell, who has many years of experience representing the role and importance of women in the US police system, noted that women are involved in various services, and there are female employees in the police who are appointed on senior positions both in the central office and in the territorial subdivisions, as well as are not inferior to male employees at all.
A. Hovsepyan, referring to the topic on "Women in the police system in Armenia", noted that the stereotype, as if a woman cannot serve effectively in the power structure, is broken wholly. And the proof of this is the increasing number of women in the police system, women are patrol police officers as well who effectively perform the tasks assigned to them.
During the meeting, the students asked a lot of questions to the guests: they discussed, particularly, the relationship between the service and the family, methods of effective use of time, as well as the attitude of society towards female employees.