ՎերադառնալՏեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում «Darknet»համակարգի ուսուցման գործընթաց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում
2016թ․ հոկտեմբերի 17-ից 21-ը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի նախաձեռնությամբ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում անցկացվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում «Darknet» համակարգի ուսուցումը, որը իրականացվեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի համակարգչային վերջին սերնդի համակարգիչներով ապահովված լսարանում։
Վերապատրաստման ծրագիրն իրականացվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի միջազգային փորձագետ Շտեֆան Մոյսերի կողմից։
Դասընթացին մասնակցում էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի, ԿՀԴՊԳ վարչության, ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ՀՀ դատախազության, ՀՀ քննչական կոմիտեի և այլ գերատեսչությունների ՏՏ ոլորտի մասնագետներ։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի 1-ին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տ․ Եսայանը, ով կարևորեց նմանօրինակ ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև համագործակցությունը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի միջև՝ նշելով, որ փորձի փոխանակումը և համագործակցությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում մեծ դեր է խաղում հանցագործությունների դեմ տարվող պայքարում։ Մասնակիցներին ողջունելու էր եկել նաև ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ռազմաքաղաքական հարցերով պատասխանատու Բեռնհարդ Ֆրանկլը, ով շեշտեց նմանատիպ նախաձեռնության անհրաժեշտությունը և հավելեց, որ դրանք կրելու են շարունակական բնույթ ։

BackDarknet police training course in the Police Educational Complex
17-21 October 2016 - A Darknet training course was held in the state-of-the-art computer lab of the RoA Police Educational Complex organized by the OSCE Office in Yerevan.
The course was delivered by IT international expert Stefan Mausser.
IT specialists from Police Educational Complex, General Department for Combating Organized Crime of the Armenian Police, Armenian Ministry of Defense, Prosecutor’s Office, Investigative Committee of Armenia and other departments attended the course.
Colonel T. Yesayan, First Deputy Head of the Police Educational Complex, delivered a welcome speech attaching great importance to the implementation of such projects and collaboration between the Police Educational Complex and the OSCE Office in Yerevan stating that experience exchange and cooperation in the IT field play a relevant role in combating crime.
The participants were also welcomed by Politico-Military Officer of the OSCE Office in Yerevan Bernhard Frankl who emphasized the need for such initiatives. He added that such events will be conducted on an ongoing basis.