ՎերադառնալՏեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում «Darknet»համակարգի ուսուցման գործընթաց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում
2016թ․ հոկտեմբերի 17-ից 21-ը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի նախաձեռնությամբ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում անցկացվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում «Darknet» համակարգի ուսուցումը, որը իրականացվեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի համակարգչային վերջին սերնդի համակարգիչներով ապահովված լսարանում։
Վերապատրաստման ծրագիրն իրականացվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի միջազգային փորձագետ Շտեֆան Մոյսերի կողմից։
Դասընթացին մասնակցում էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի, ԿՀԴՊԳ վարչության, ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ՀՀ դատախազության, ՀՀ քննչական կոմիտեի և այլ գերատեսչությունների ՏՏ ոլորտի մասնագետներ։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի 1-ին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տ․ Եսայանը, ով կարևորեց նմանօրինակ ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև համագործակցությունը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի միջև՝ նշելով, որ փորձի փոխանակումը և համագործակցությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում մեծ դեր է խաղում հանցագործությունների դեմ տարվող պայքարում։ Մասնակիցներին ողջունելու էր եկել նաև ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ռազմաքաղաքական հարցերով պատասխանատու Բեռնհարդ Ֆրանկլը, ով շեշտեց նմանատիպ նախաձեռնության անհրաժեշտությունը և հավելեց, որ դրանք կրելու են շարունակական բնույթ ։

НазадКурс обучения системы «Darknet» в сфере информационных технологий в Образовательном комплексе полиции РА
С 17 по 21 октября 2016 года по инициативе Ереванского офиса ОБСЕ в Образовательном комплексе полиции РА в сфере информационных технологий был проведен курс обучения системы «Darknet», который проводился в компьютерной аудитории Образовательного комплекса, укомплектованном новейшими компьютерными.
Программа обучения была реализована Штефаном Мойсером - международным экспертом в сфере информационных технологий.
В программе принимали участие, специалисты в сфере информационных технологий, сотрудники Образовательного комплекса, Главного управления по борьбе с организованной преступностью, Прокуратуры РА, Главного управления уголовного розыска и других департаментов.
Со вступительной речью выступил первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА Т. М. Есаян, который отметил важность осуществления подобных проектов, а также сотрудничество между Образовательным комплексом и Ереванским офисом ОБСЕ, подчеркнув, что обмен опытом и сотрудничество играют важную роль по борьбе с преступностью в сфере информационных технологий. Участников также поприветствовал ответственный по военно-политическим вопросам Ереванского офиса ОБСЕ Бернард Франкл, который отметив необходимость таких инициатив, добавил, что такие мероприятия будут иметь постоянный характер.