ՎերադառնալՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ՄԻԱԿ ԲԱՆԱՁԵՎԸ ԴՐԱՆՔ ՃԱՆԱՉԵԼՆ Է
2015թ. մարտի 27-ին Ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ Հայոց մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցին նվիրված հերթական միջոցառումը. սպայական անձնակազմի և սովորողների համար ցուցադրվեց ամերիկյան հայտնի կինոռեժիսոր, Էմմիի մրցանակակիր Էնդրյու Գոլդբերգի «Հայոց ցեղասպանություն» փաստավավերագրական ֆիլմը:
Միացյալ Նահանգներում, Բելգիայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Թուրքիայում և Սիրիայում նկարահանված այս ֆիլմն ուսումնասիում է առաջին աշխարհամարտի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ կատարված ցեղասպանությունը:
Ֆիլմում ներկայացված են հարցազրույցներ այնպիսի առաջատար մասնագետների հետ, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների դեսպան, պուլիցերյան մրցանակակիր Սամանտա Փաուերը և ամերիկահայ գրող, հրապարակախոս Ռաֆայել Լեմկինի մրցանակակակիր Փիթեր Բալաքյանը:
Ներկայացված են նաև ժամանակակից Թուրքիայում ապրող թուրքեր և քրդեր, որոնք բացահայտորեն պատմում են իրենց ծնողներից և նախնիներից լսած պատմություններ ցեղասպանության մասին:
Ֆիլմում խոսում են նաև առաջադեմ թուրք մտավորականներ, որոնք հալածվում են Թուրքիայի կառավարության կողմից՝ Հայոց ցեղասպանության մասին ճշմարտությունն ասելու համար:
Այս փաստավավերագրական ֆիլմն առաջին անգամ ցուցադրվել է 2006թ. ապրիլի 17-ին ամերիկյան PBC, այնուհետև շատ այլ հեռուստաալիքներով և արժանացել է Էմմիի մրցանակի:
Ֆիլմին դրականորեն են արձագանքել Wall Street Journal, New York Times, Los Angeles Times, Boston Globe, Washington Post և այլ ամերիկյան պարբերականներ:
Ֆիլմի տեքստը կարդում են հոլիվուդյան դերասաններ Օռլանդո Բլումը, Էդ Հարիսը, Լորա Լինին, Ջարեդ Լետոն, Ջուլիանա Մարգուլիսը և Նատալի Պորտմանը:
Ֆիլմի ցուցադրումից առաջ կրթահամալիրի սովորողներին հանձնարարվեց գրել շարադրություն «Հայոց մեծ եղեռնը» վերնագրով:
Հարգե´նք Հայոց մեծ եղեռնը ճանաչած երկրները, դատապարտե´նք մերժողականությունը և պահանջե´նք աշխարհից ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ ցեղասապնությունների կանխարգելման միակ բանաձևը դրանք ճանաչելն է:

27-го марта 2015г. в Образовательном комплексе полиции состоялось очередное мероприятие, посвященное 100-летию Геноцида армян, во время которого был продемонстрирован документальный фильм известного американского кинорежиссера, лауреата премии "Эмми" Эндрю Голдберга "Геноцид Армян". Фильм, съёмки которого проходили в США, Бельгии, Франции, Германии, Турции и Сирии, рассказывает о Геноциде армян, осуществленный Османской империей в годы первой мировой войны. В фильме представлены интервью с такими ведущими экспертами, как посол США в ООН, лауреат Пулитцеровской премии Саманта Пауэр и американский писатель и публицист армянского происхождения, лауреат премии Рафаэля Лемкина Питер Балакян.
В Фильме представлены жители современной Турции - турки и курды, которые открыто рассказывают истории про Геноцид армян, услышанные от своих родителей и предков. В фильме выступают также прогрессивные представители турецкой интеллигенции, которые подвергаются преследованиям со стороны Турецкого правительства за то, что говорят правду о Геноцидe Армян.
Этот документальный фильм впервые был показан 17 апреля 2006 года по американскому телеканалу PBC, а затем по многим другим телеканалам и был удостоен премии "Эмми".
Wall Street Journal, New York Times, Los Angeles Times, Boston Globe, Washington Post и другие американские периодические издания положительно откликнулись о фильме.
Текст фильма читают голливудские актеры Орландо Блум, Эд Харрис, Лора Линни, Джаред Лето, Джулианна Маргулис и Натали Портман.
До показа фильма курсантам академии было задано написать сочинение на тему "Геноцид Армян".
Воздадим должное странам, которые признали Геноцид армян, осудим факт отрицания и потребуем от мира признания геноцида, поскольку единственная формула предупреждения геноцидов - это их признание.