ՎերադառնալԳիտական խմբակ
2015 թվականի հոկտեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնին կից՝ հանցագործության և պատժի հիմնահարցերի հետազոտության գիտական խմբակի 2015-2016 ուստարվա առաջին նիստը:
Նիստին ներկա էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, ոստիկանության գնդապետ Տիգրան Եսայանը, ակադեմիայի պետի ուսումնական աշխատանքների գծով տեղակալ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Գագիկ Գրիգորյանը, ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի դասախոսական անձնակազմը, գիտական բաժնի գիտաշխատողները:
Գիտական խմբակի նիստի թեման էր՝ Հանցակցության ինստիտուտը ըստ ՀՀ գործող քրեական օրենսգրքի և նոր քրեական օրենսգրքի նախագծի: Գիտական զեկույցներով հանդես եկան ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատի առկա անվճար ուսուցման 3-րդ կուրսի սովորողներ Ռոզա Ոսկանյանը, Անի Կիրակոսյանը, Արմինե Աղասյանը, Անժելա Հարությունյանը և Խանում Ղազարյանը: Գիտական զեկույցների ներկայացման, հարց ու պատասխանների, կարծիքների փոխանակման միջոցով քննարկվեցին հանցակցության ինստիտուտի ներկայիս օրենսդրական կարգավորմանն ու դրա կատարելագործմանն առնչվող հարցերը:
Հանցագործությունների բացահայտման և քննության հիմնահարցերի հետազոտման գիտական խմբակ
2015 թվականի հոկտեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի ՕՀԳ և կրիմինալիստիկայի ու քրեական դատավարության ամբիոններին կից՝ հանցագործության բացահայտման և քննության հիմնահարցերի հետազոտության գիտական խմբակի 2015-2016 ուստարվա առաջին միջոցառումը` հանդիպում պրակտիկ աշխատակցի հետ:
Միջոցառմանը ներկա էին քրեական դատավարության ամբիոնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Ա. Հովհաննիսյանը, ՕՀԳ և կրիմինալիստիկայի ամբիոնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ. Սեմերջյանը:
Միջոցառման շրջանակներում կայացավ գիտական խմբակի անդամները հանդիպեցին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության քրեական հետախուզության բաժնի 5-րդ բաժանմունքի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Պ. Օրդյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում բանախոսի կողմից ներկայացվեց գրպանահատությունների դեմ պայքարի առանձնահատկությունները, սովորողների կողմից տրվեցին հարցեր, փոխանակվեցին կարծիքներ` գրպանահատությունների կանխարգելման ու բացահայտման մարտավարական ու օրենսդրական հիմնահարցերի ու դրանց լուծման ուղիների մասին:
Պետաիրավական առարկաների գիտական խմբակ
2015 թվականի հոկտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ու վարչական իրավունքի և ոստիկանության վարչական գործունեության ամբիոններին կից գործող պետաիրավական առարկաների գիտական խմբակի 2015-2016 ուստարվա առաջին նիստը:
Նիստին ներկա էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի պետ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մանուկ Մուրադյանը, ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի պետ, ոստիկանության մայոր Ռուսլան Մարանդյանը, նշված ամբիոնի դասախոսական անձնակազմը, կրթահամալիրի գիտական բաժնի գիտաշխատողները:
Գիտական խմբակի նիստի թեման էր՝ Անհատի իրավական կարգավիճակի հիմնախնդիրները ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների լույսի ներքո: Գիտական զեկույցով հանդես եկավ ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի պետ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մանուկ Մուրադյանը: Գիտական զեկույցի ներկայացմամբ և դրան հաջորդած հարց ու պատասխանների, կարծիքների փոխանակման միջոցով քննարկվեցին ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծում անհատի իրավական դրության ամրագրման նոր մոտեցումները, դրանց հետագա ազդեցությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի և այդ ոլորտում պետության քաղաքականության վրա:

Научный кружок исследования вопросов преступления и наказания
23-го октября 2015 года состоялось первое заседание 2015-2016 учебного года научного кружка исследования вопросов преступления и наказания при кафедре уголовного права и криминологии факультета юриспруденции академии Образовательного комплекса полиции РА.
На заседании присутствовали первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА, кандидат юридических наук, полковник полиции Тигран Есаян, заместитель начальника академии по учебной работе, кандидат юридических наук, доцент, полковник полиции Гагик Григорян, преподавательский состав кафедры уголовного права и криминологии факультета юриспруденции академии, сотрудники научного подразделения.
Темой заседания научного кружка была “Институт соучастия по действующему Уголовному кодексу РА и по новому Уголовному кодексу”. С научными докладами выступили студенты 3-го курса очного бесплатного обучения бакалавриата факультета юриспруденции академии Роза Восканян, Ани Киракосян, Армине Агасян, Анджела Арутюнян и Ханум Казарян. Посредством представленных докладов, последующих вопросов и ответов, обменов мнениями были обсуждены вопросы законодательного регулирования и улучшения института соучастия.
Научный кружок исследования вопросов раскрытия и расследования преступлений
23-го октября 2015 года состоялось первое мероприятие –встреча с сотрудником 2015-2016 учебного года научного кружка исследования вопросов раскрытия и расследования преступлений при кафедрах ОРД и криминалистики и уголовно-процессуального права факультета юриспруденции академии Образовательного комплекса полиции РА.
На мероприятии присутствовали начальник кафедры уголовно-процессуального права, подполковник полиции А. Оганнисян, начальник ОРД и криминалистики, подполковник полиции М. Семерджян.
В ходе мероприятия члены научного кружка встретились с начальником 5-го отдела уголовного розыска управления г. Еревана полиции РА, подполковником полиции П. Ордяном. В ходе встречи докладчик представил особенности борьбы против карманного воровства, студенты задавали вопросы, обменивались мнениями о стратегических и законодательных проблемах предупреждения и раскрытия карманных краж и их решения.
Научный кружок государственно-правовых предметов
21-го октября 2015 года состоялось первое заседание 2015-2016 учебного года научного кружка государственно-правовых предметов при кафедрах теории государства и права и конституционного права, а также административного права и административной деятельности полиции факультета юриспруденции академии Образовательного комплекса полиции РА.
На заседании присутствовали начальник факультета юриспруденции академии Образовательного комплекса полиции РА, кандидат юридических наук, доцент, подполковник полиции Манук Мурадян, начальник кафедры теории государства и права и конституционного права факультета юриспруденции академии, майор полиции Руслан Марандян, преподавательский состав упомянутой кафедры, сотрудники научного подразделения академии.
Темой заседания научного кружка была “ Проблемы правового статуса личности в свете конституционных реформ РА”. С научным докладом выступил начальник факультета юриспруденции академии, кандидат юридических наук, доцент, подполковник полиции Манук Мурадян. Посредством представленного доклада, последующих вопросов и ответов, обменов мнениями были обсуждены новые подходы к правовому статусу личности в проекте конституционных поправок РА, их дальнейшее влияние на положение дел в сфере защиты прав человека и государственной политики.