Վերապատրաստման դասընթաց ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյում
Իրավապահ համակարգն ու համայնքները, ԶԼՄ և ոստիկանություն կապը, առաջնորդության դերն իրավապահ մարմիններում, հանցագործի վարքը, ֆիզիկական պատրաստվածությունն իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների համար․ վազք, ուժային վարժություններ ու տարատեսակ այլ առաջադրանքների հաղթահարում։ Այսպես էր ընթանում Քուանտիկոյում ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի ազգային ակադեմիայի սովորողների առօրյան։ Վերապատրաստման 11-շաբաթյա դասընթացին մասնակցելու համար ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի Ազգային ակադեմիայում էր համախմբվել աշխարհի տարբեր իրավապահ մարմինների 237 ներկայացուցիչ։
Դասընթացը նախաձեռնվել էր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության ԹՊԻՀ ծրագրի շրջանակներում․ նպատակն էր առաջնորդության ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստել իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին, ծանոթանալ տարատեսակ իրավական մշակույթներին, ազգային ավանդույթներին ու ԱՄՆ տարբեր նահանգների ոստիկանության աշխատանքներին։
ՀՀ ոստիկանությունը ներկայացնում էր Կրթահամալիրի ուսումնամեթոդական և զարգացման վարչության միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի տեսուչ, ոստիկանության կապիտան Անի Ղուկասյանը։
Վերապատրաստման ընթացքում Կրթահամալիրի ներկայացուցիչը հնարավորություն ունեցավ նաև ներկայացնելու ՀՀ ոստիկանության գործունեությունը, կառուցվածքը, հանցավորության դեմ պայքարի առանձնահատկությունները, իրականացված բարեփոխումները, ՀՀ-ում ոստիկանական կրթական ծրագրերը, ինչպես նաև Հայաստանի բազմադարյա իրավական մշակույթը։
Դասընթացը հագեցած էր հետազոտական, խմբային աշխատանքներով, քննարկումներով, փորձի և կարծիքների փոխանակմամբ, ինչպես նաև ակտիվ ֆիզիկական պարապմունքներով։ Դասընթացի ավարտին մասնակիցները հանձնեցին ամփոփիչ ստուգումներ և ստացան ավարտական վկայականներ։
Ամփոփիչ ստուգումների ավանդական մասն էր կազմում «Դեղին աղյուսե ճանապարհ» կոչվող 6 մղոն երկարությամբ մարտահրավերը, որը Կրթահամալիրի ներկայացուցիչը հաղթահարեց պատվով և գերազանց։
Ընթացքում եղեան նաև ճանաչողական այցեր Վաշինգտոնում գտնվող Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի կենտրոնական շտաբ, Պենտագոն, Նյու Յորքի և Ֆիլադելֆիայի ոստիկանության վարչություններ։
Ըստ մասնակցի՝ դասընթացը սովորեցրեց կյանքում առաջ եկած ցանկացած մարտահրավեր հաղթահարել և յուրաքանչյուր փոփոխությունից հետո ունենալ նոր նպատակներ ու ձգտումներ։

Курс переподготовки в Федеральном бюро расследований США
Правоохранительная система и общины, связь СМИ и полиции, роль лидера в правоохранительных органах, поведение преступника, физическая подготовка для представителей правоохранительных органов - бег, силовые тренировки и решение других различных задач. Так проходила повседневная жизнь учащихся Национальной Академии Федерального бюро расследований США в Куантико. Для участия в 11-недельном тренинге в Национальной академии ФБР США собрались 237 представителей различных правоохранительных органов мира.
Участие в тренинге было инициировано в рамках программы посольства США в Армении по борьбе с наркотиками и сотрудничеству в правоохранительных органах, целью которой было переподготовить представителей правоохранительных органов в рамках программы лидерства, ознакомиться с различными правовыми культурами, национальными традициями и работой полиции различных штатов США.
Полицию РА представляла инспектор отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ управления по учебно-методической работе и развитию Образовательного комплекса, капитан полиции Ани Гукасян.
В ходе переподготовки представитель Образовательного комплекса имела возможность также представить деятельность полиции РА, структуру, особенности борьбы с преступностью, осуществленные реформы, образовательные программы полиции в РА, а также многовековую правовую культуру Армении.
Курс был насыщен исследовательскими, групповыми работами, обсуждениями, обменом опыта и мнениями, а также активными физическими занятиями. По окончании курса участники прошли итоговые проверки и получили сертификаты об окончании.
Традиционной частью итоговых проверок является также 6-мильный пробег под названием «Желтая кирпичная дорога», который представитель Образовательного комплекса преодолела с честью и на отлично.
В ходе тренинга также были ознакомительные визиты в Центральный штаб Федерального бюро расследований в Вашингтоне, Пентагон, полицейские управления Нью-Йорка и Филадельфии.