Վերապատրաստման դասընթաց ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյում
Իրավապահ համակարգն ու համայնքները, ԶԼՄ և ոստիկանություն կապը, առաջնորդության դերն իրավապահ մարմիններում, հանցագործի վարքը, ֆիզիկական պատրաստվածությունն իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների համար․ վազք, ուժային վարժություններ ու տարատեսակ այլ առաջադրանքների հաղթահարում։ Այսպես էր ընթանում Քուանտիկոյում ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի ազգային ակադեմիայի սովորողների առօրյան։ Վերապատրաստման 11-շաբաթյա դասընթացին մասնակցելու համար ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի Ազգային ակադեմիայում էր համախմբվել աշխարհի տարբեր իրավապահ մարմինների 237 ներկայացուցիչ։
Դասընթացը նախաձեռնվել էր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության ԹՊԻՀ ծրագրի շրջանակներում․ նպատակն էր առաջնորդության ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստել իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին, ծանոթանալ տարատեսակ իրավական մշակույթներին, ազգային ավանդույթներին ու ԱՄՆ տարբեր նահանգների ոստիկանության աշխատանքներին։
ՀՀ ոստիկանությունը ներկայացնում էր Կրթահամալիրի ուսումնամեթոդական և զարգացման վարչության միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի տեսուչ, ոստիկանության կապիտան Անի Ղուկասյանը։
Վերապատրաստման ընթացքում Կրթահամալիրի ներկայացուցիչը հնարավորություն ունեցավ նաև ներկայացնելու ՀՀ ոստիկանության գործունեությունը, կառուցվածքը, հանցավորության դեմ պայքարի առանձնահատկությունները, իրականացված բարեփոխումները, ՀՀ-ում ոստիկանական կրթական ծրագրերը, ինչպես նաև Հայաստանի բազմադարյա իրավական մշակույթը։
Դասընթացը հագեցած էր հետազոտական, խմբային աշխատանքներով, քննարկումներով, փորձի և կարծիքների փոխանակմամբ, ինչպես նաև ակտիվ ֆիզիկական պարապմունքներով։ Դասընթացի ավարտին մասնակիցները հանձնեցին ամփոփիչ ստուգումներ և ստացան ավարտական վկայականներ։
Ամփոփիչ ստուգումների ավանդական մասն էր կազմում «Դեղին աղյուսե ճանապարհ» կոչվող 6 մղոն երկարությամբ մարտահրավերը, որը Կրթահամալիրի ներկայացուցիչը հաղթահարեց պատվով և գերազանց։
Ընթացքում եղեան նաև ճանաչողական այցեր Վաշինգտոնում գտնվող Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի կենտրոնական շտաբ, Պենտագոն, Նյու Յորքի և Ֆիլադելֆիայի ոստիկանության վարչություններ։
Ըստ մասնակցի՝ դասընթացը սովորեցրեց կյանքում առաջ եկած ցանկացած մարտահրավեր հաղթահարել և յուրաքանչյուր փոփոխությունից հետո ունենալ նոր նպատակներ ու ձգտումներ։

Training Course at the USA Federal Bureau of Investigation
Law enforcement agencies and communities, media and police relations, leadership in law enforcement agencies, criminal behavior, physical training for the representatives of Law enforcement agencies: running, strength exercises and coping different types of other assignments. Everyday life of the students of FBI National Academy at Quantico lasted in such a way. In order to take part in training course, continued 11 weeks 237 representatives of Law enforcement agencies of all around the world gathered in the USA FBI NA at Quantico.
Participation of Armenia in the training course was initiated by INL program of the USA embassy in the Republic of Armenia. The goal was to train the representatives of law enforcement agencies, to get acquainted with various legal cultures, national traditions and works of police of the USA different states.
Police of the Republic of Armenia was represented by the inspector of International Cooperation and IT division of the educational-methodical and development department, police captain Ani Ghukasyan.
Within the training course the representative of the Educational Complex got an opportunity to present the activity of Police of RA, its structure, particularities of countering crime, implemented reforms, educational programs of Police of RA, as well as Armenian օld-centuries legal culture.
Training course consisted of research, group works, discussions, exchanges of experience and opinions and active physical trainings.
At the end of the study course the participants passed final exams and received certificates.
Final challenge was made up of 6-mile running activity called “Yellow Brick Road”, and the representative of the Educational Complex could overcome it excellently and with honor․
During the programs, participants had cognitive visits to the Headquarter of FBI in Washington, the Pentagon, Police Departments of New York and Philadelphia.
According to the participant, the training course taught her to overcome each kind of obstacle met in life and after a change to have new goals and objectives․