Ֆրանսիական ոստիկանության գործելաոճը Հայաստանում․ավարտվեց վերապատրաստման դասընթացը
Հայ-ֆրանսիական ոստիկանական համագործակցության շրջանակներում նոյեմբերի 28-ից դեկտեմբերի 1-ը Հայաստանում էին Լիլիի հանցագործության դեմ պայքարի բրիգադի ստորաբաժանման ղեկավար Ֆրեդերիկ Նոթը և Ստրասբուրգի հասարակական անվտանգության վարչության բրիգադիր Մարքես Դա Սիլվա Ֆիթջերալդը։ Այցի նպատակը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում վերապատրաստման դասընթացի անցկացումն ու փորձի փոխանակումն էր։ Դասընթացին մասնակցում էին ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայողները։
Եռօրյա դասընթացի ընթացքում մասնակիցները հասցրին ծանոթանալ ֆրանսիական ոստիկանության գործելաոճին՝ Ֆրանսիայում բանակցային հմտությունների կիրառման կարգին, զանգվածային միջոցառումների ընթացքում հասարակական կարգը պահպանելու կանոններին։ Մասնակիցները նշեցին, որ Ֆրանսիայի ազգային ոստիկանության մոդելը և փորձը՝ կապված պարեկային ծառայության հետ, մի շարք ընդհանրություններ ունի ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության հետ, և հավաստիացրին, որ ստացած գիտելիքներն ու փորձը բավականին արդյունավետ կարող են կիրառել իրենց պրակտիկ աշխատանքում։
Միջոցառման ավարտին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․ Մուրադյանը շնորհակալություն հայտնեց ֆրանսիացի փորձագետներին արդյունավետ համագործակցության համար, որից հետո մասնակիցներին հանձնվեցին վկայականներ, իսկ Ֆրեդերիկ Նոթը, դասընթացը համարելով բավականին արդյունավետ նշեց, որ իրենք ևս շատ բան ունեն սովորելու հայ գործընկերներից, և շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար:

Within the cooperation of Armenian-French police cooperation from 28th of November to November to 1st of December Heads of the brigade on countering crime of Lille and Department of Public Security brigade of Strasbourg Marques da Silva Fidgerald.
The purpose of the visit was to conduct training at the Educational Complex by sharing experience. Patrol officers of Police of RA attended the event.
The French policing style was presented to the participants during three days of training.
The participants got acquainted with negotiation skills of French police, public order Law during mass events. The attendees mentioned that the Model of French national Patrol Police has many common features with Patrol Service of Police of RA, as well as they noted that that the given knowledge and experience would be very productive in the practice.
At the end of the event Head of the Educational Complex of Police of RA, police colonel M. Muradyan thanked to the French experts for fruitful cooperation, after which the certificates were handed to the participants. According to Frederic Not, the training was very productive and they also need to learn from their partners, and he thanked for warm welcome.