Ֆրանսիական ոստիկանության գործելաոճը Հայաստանում․ավարտվեց վերապատրաստման դասընթացը
Հայ-ֆրանսիական ոստիկանական համագործակցության շրջանակներում նոյեմբերի 28-ից դեկտեմբերի 1-ը Հայաստանում էին Լիլիի հանցագործության դեմ պայքարի բրիգադի ստորաբաժանման ղեկավար Ֆրեդերիկ Նոթը և Ստրասբուրգի հասարակական անվտանգության վարչության բրիգադիր Մարքես Դա Սիլվա Ֆիթջերալդը։ Այցի նպատակը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում վերապատրաստման դասընթացի անցկացումն ու փորձի փոխանակումն էր։ Դասընթացին մասնակցում էին ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայողները։
Եռօրյա դասընթացի ընթացքում մասնակիցները հասցրին ծանոթանալ ֆրանսիական ոստիկանության գործելաոճին՝ Ֆրանսիայում բանակցային հմտությունների կիրառման կարգին, զանգվածային միջոցառումների ընթացքում հասարակական կարգը պահպանելու կանոններին։ Մասնակիցները նշեցին, որ Ֆրանսիայի ազգային ոստիկանության մոդելը և փորձը՝ կապված պարեկային ծառայության հետ, մի շարք ընդհանրություններ ունի ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության հետ, և հավաստիացրին, որ ստացած գիտելիքներն ու փորձը բավականին արդյունավետ կարող են կիրառել իրենց պրակտիկ աշխատանքում։
Միջոցառման ավարտին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․ Մուրադյանը շնորհակալություն հայտնեց ֆրանսիացի փորձագետներին արդյունավետ համագործակցության համար, որից հետո մասնակիցներին հանձնվեցին վկայականներ, իսկ Ֆրեդերիկ Նոթը, դասընթացը համարելով բավականին արդյունավետ նշեց, որ իրենք ևս շատ բան ունեն սովորելու հայ գործընկերներից, և շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար:

Французский стиль работы полиции в Армении: завершился курс переподготовки
В рамках армяно-французского полицейского сотрудничества с 28 ноября по 1 декабря в Армении находились руководитель подразделения бригады по борьбе с преступностью Лилии Фредерик Нот и бригадир управления общественной безопасности Страсбурга Маркес Да Силва Фитджеральд. Целью визита было проведение курсов переподготовки и обмен опытом в Образовательном комплексе полиции РА. В семинаре приняли участие сотрудники патрульной службы Полиции РА.
В ходе трехдневного тренинга участники успели ознакомиться со стилем работы французской полиции: порядком применения во Франции навыков ведения переговоров, правилами поддержания общественного порядка во время массовых мероприятий. Участники отметили, что модель и опыт Национальной полиции Франции, связанные с патрульной службой, имеют ряд общих черт с патрульной службой Полиции РА, и заверили, что полученные знания и опыт могут довольно эффективно применить в своей практической работе.
В конце мероприятия начальник Образовательного комплекса Полиции РА, полковник полиции М. Мурадян поблагодарил французских экспертов за эффективное сотрудничество, после чего участникам были вручены сертификаты, а Фредерик Нот, считая курс достаточно эффективным, поблагодарил за теплый прием и отметил, что им также есть чему поучиться у армянских коллег.