Նպատակը՝ ձևավորել գրագետ բանավիճելու հմտություն
Կայացավ Կրթահամալիրի սովորողների բանավեճի ակումբի առաջին բանավեճը, որի թեման էր «Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է վերականգնել մահապատիժը՝ որպես առավելագույն պատժամիջոց»։ Միմյանց հետ բանավիճեցին «Կողմ» և «Դեմ» թիմերը, որոնց մասնակիցները վիճակահանությամբ ընտրվել էին Ակումբի հիմնական անդամներից։
«Կողմ» թիմի դիրքորոշման գործառույթներն էին՝ ներկայացնել սեփական դիրքորոշումը, հիմնավորել դրանք ապացույցների միջոցով, իսկ «Դեմ» թիմի դիրքորոշման գործառույթներն էին՝ հակադրվել հակառակորդ թիմին, ներկայացնել սեփական դիրքորոշումն ամրապնդող պնդումներ։
Թիմերը մեծ ճիգ գործադրեցին իրենց տեսակետը պաշտպանելու համար․ ելույթներն այնպես կառուցեցին, որ լավագույնս բացատրեն իրենց դիրքորոշումը և լսարանի ու դատավորների համար այն ավելի համոզիչ դարձնեն։
Բանավեճի դատավորները, որոնց որոշումները որևէ կերպ կախված չէին թեմայի նկատմամբ նրանց անձնական վերաբերմունքից, գնահատման չափորոշչի հիման վրա որոշեցին հաղթող թիմին։ Միավորների աննշան տարբերությամբ հաղթեց «Դեմ» թիմը։
Կրթահամալիրի սովորողների բանավեճի ակումբի ղեկավար, ոստիկանության փոխգնդապետ Հ․Քեշիշյանի կարծիքով՝ բանավեճն ստացվեց, այն ծառայեց իր նպատակին, այն է՝ սովորողներին հաղորդակից դարձնել հռետորական արվեստին, նրանց մեջ զարգացնել գրագետ բանավիճելու հմտություններ և ձևավորել թիմի մասնակիցների միջև փոխհամագործակցելու ունակություններ։

Цель: сформировать умение грамотно дискутировать
Состоялось первая дискуссия клуба полемики учащихся Образовательного комплекса, темой которого было «Восстановление смертной казни как максимальной меры наказания в Республике Армения». Команды «За» и «Против» дискутировали друг с другом, участники которых были выбраны жеребьевкой среди основных членов клуба.
Функции позиции команды «За» заключались в представлении собственной позиции, обосновании ее доказательствами, а функции позиции команды «Против» - в противопоставлении команде противника, представлении утверждений, укрепляющих собственную позицию.
Команды приложили большие усилия, чтобы защитить свою точку зрения: они выстроили выступления так, чтобы наилучшим образом объяснить свою позицию и сделать ее более убедительной для аудитории и судей.
Судьи дебатов, решения которых никоим образом не зависели от их личного отношения к теме, определили команду-победителя на основе критерия оценки. С незначительной разницей очков победила команда "против".
По мнению руководителя дискуссионного клуба учащихся Образовательного комплекса, подполковника полиции А. Кешишяна, дискуссия получилась, она послужила своей цели - приобщить учащихся к риторическому искусству, развить у них навыки грамотного обсуждения и сформировать навыки взаимодействия между участниками команды.