Կրթահամալիրի ծառայողները վերապատրաստվեցին Չեխիայի Հանրապետությունում
Հոկտեմբերի 10-15-ը Չեխիայի Հանրապետության ոստիկանության անվտանգության զարգացման ծրագրի շրջանակներում՝ «Դեպքի վայրի զննություն» թեմայով վերապատրաստում անցնելու նպատակով Չեխիայի ոստիկանության ուսումնական և վերապատրաստման վարչության Պարդուբիցեի ուսումնական կենտրոն էին այցելել ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ծառայողներ՝ ոստիկանության փոխգնդապետ Գրիգորի Դավթյանը, ոստիկանության մայոր Գարիկ Խուդոյանը, ոստիկանության փոխգնդապետ Մերի Մանուկյանը, ոստիկանության մայոր Ազատ Բագրատյանը, ոստիկանության մայոր Լուսինե Սարդարյանը, ոստիկանության մայոր Ալիսա Սմբատյանը, ոստիկանության կապիտան Նվարդ Վարյանը, ոստիկանության մայոր Արթուր Հակոբյանը և ոստիկանության կապիտան Դավիթ Խաչատրյանը՝ ՀՀ ոստիկանության միջազգային համագործակցության վարչության պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Արմեն Սեդրակյանի գլխավորությամբ:
Դասընթացների ընթացքում պատվիրակության անդամները հանդիպեցին Ուսումնական կենտրոնի պետ, գնդապետ Յիրի Ֆեյֆարի հետ, որը ներկայացրեց կենտրոնի կառուցվածքը և ուսումնական ծրագրերը: Այցի ընթացքում պատվիրակությանը մանրամասն ներկայացվեցին կրիմինալիստիկայի և իրավագիտության բաժնի ուսումնական ծրագրերը, դասավանդման մեթոդիկան և նյութատեխնիկական բազան: Վերապատրաստվողներն այցելեցին գործող փորձակայաններ, մասնագիտացված լսարաններ և հատուկ վարժանքների համար նախատեսված բացօթյա հրապարակ, ինչպես նաև մասնակցեցին Ուսումնական կենտրոնի պայթյունատեխնիկական բաժնի կազմակերպած դասընթացին:
Ընդունող կողմի նախաձեռնությամբ ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչներն այցելեցին Չեխիայի Հանրապետության ոստիկանության Պարդուբիցեի վարչություն, որտեղ իրական պայմաններում վարչության քրեագիտական տեխնիկայի բաժնի աշխատակիցները ծանոթացրին իրենց ամենօրյա ծառայության մանրամասներին, գործառութային պարտականություններին և կիրառվող նյութատեխնիկական միջոցներին: Հնարավորություն ընձեռվեց նաև ծանոթանալու վարչությունում գործող արագ արձագանքման կենտրոնի աշխատանքներին:
Գործուղման վերջին օրն այցելություն կազմակերպվեց Չեխիայի ոստիկանության քրեագիտության ինստիտուտ, որտեղ աշխատակիցները ներկայացրին ինստիտուտի փորձագիտական տարբեր ոլորտների փորձաքրեագիտական լաբորատորիաները, մասնագիտական նրբությունները և կիրառվող ժամանակակակից սարքավորումները: Նույն օրը կայացավ նաև պատվիրակության հանդիպումը ՉՀ ոստիկանության ուսումնական և վերապատրաստման վարչության աշխատակիցների հետ, որի ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակել համագործակցությունը:
Դասընթացի ավարտի կապակցությամբ վերապատրաստվողներին տրվեցին ավարտական հավաստագրեր:
Այցից ձեռք բերած լավագույն փորձն ու գիտելիքներն այսուհետ կկիրառվեն նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ուսումնական ծրագրերում:

The staff of the Educational complex was trained in the Czech Republic
From 10-15 of October within the framework of the Security Development Program of MIA of the Czech Republic, in order to be trained on “Crime Scene investigation”, police officers of the Educational Complex of Police of the Republic of Armenia: police lieutenant-colonel Grigori Davtyan, police major Garik Khudoyan, police lieutenant-colonel Meri Manukyan, police major Azat Bagratyan, police major Lusine Sardaryan, police major Alisa Smbatyan, police captain Nvard Varyan, police major Artur Hakobyan and police captain David Khachatryan with the leadership of the Deputy Head of International Cooperation Department of Police of RA, police colonel Armen Sedrakyan visited the training center of Pardubice of Education and training unit of Police of the Czech Republic.
During the training courses, the delegation members met with the Head of Training Center, colonel Jiří Fejfar, who introduced the structure and training projects of the Center. In the framework of the visit, training projects, teaching methodic and material-technical base of Law and Forensic Science division were presented in detail. The trained officers visited also acting simulation rooms, specialized auditoriums, and ground place for model roleplays, as well as participated in the training course of the Division of Pyrotechnics of the Training Center.
By the initiative of the host party, the representatives of the Police of RA visited the Pardubice Department of the Police of the Czech Republic, wherein real conditions, co-workers of the division of forensic technics acquainted them with the details of their daily work, functional duties, and the material, technical means used. It was given an opportunity to become acquainted with the works of the Rapid response center.
On the last day of the business trip, it was organized a visit to the Institute of Criminalistics of Police of the Czech Republic, where workers introduced the experiment-forensic laboratories of various expert fields of the Institution, vocational devices, and using modern equipment.
On the same day, the delegation also met with the staff of the Education and Training Unit of the Police of the Czech Republic, during which parties agreed to continue the cooperation.
At the end of the training course, the trained officers received certificates.
From now on, the best experience and knowledge gained from the visit will be used in the training programs of the Educational Complex of Police of RA.