Կրթահամալիրի ծառայողները վերապատրաստվեցին Չեխիայի Հանրապետությունում
Հոկտեմբերի 10-15-ը Չեխիայի Հանրապետության ոստիկանության անվտանգության զարգացման ծրագրի շրջանակներում՝ «Դեպքի վայրի զննություն» թեմայով վերապատրաստում անցնելու նպատակով Չեխիայի ոստիկանության ուսումնական և վերապատրաստման վարչության Պարդուբիցեի ուսումնական կենտրոն էին այցելել ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ծառայողներ՝ ոստիկանության փոխգնդապետ Գրիգորի Դավթյանը, ոստիկանության մայոր Գարիկ Խուդոյանը, ոստիկանության փոխգնդապետ Մերի Մանուկյանը, ոստիկանության մայոր Ազատ Բագրատյանը, ոստիկանության մայոր Լուսինե Սարդարյանը, ոստիկանության մայոր Ալիսա Սմբատյանը, ոստիկանության կապիտան Նվարդ Վարյանը, ոստիկանության մայոր Արթուր Հակոբյանը և ոստիկանության կապիտան Դավիթ Խաչատրյանը՝ ՀՀ ոստիկանության միջազգային համագործակցության վարչության պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Արմեն Սեդրակյանի գլխավորությամբ:
Դասընթացների ընթացքում պատվիրակության անդամները հանդիպեցին Ուսումնական կենտրոնի պետ, գնդապետ Յիրի Ֆեյֆարի հետ, որը ներկայացրեց կենտրոնի կառուցվածքը և ուսումնական ծրագրերը: Այցի ընթացքում պատվիրակությանը մանրամասն ներկայացվեցին կրիմինալիստիկայի և իրավագիտության բաժնի ուսումնական ծրագրերը, դասավանդման մեթոդիկան և նյութատեխնիկական բազան: Վերապատրաստվողներն այցելեցին գործող փորձակայաններ, մասնագիտացված լսարաններ և հատուկ վարժանքների համար նախատեսված բացօթյա հրապարակ, ինչպես նաև մասնակցեցին Ուսումնական կենտրոնի պայթյունատեխնիկական բաժնի կազմակերպած դասընթացին:
Ընդունող կողմի նախաձեռնությամբ ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչներն այցելեցին Չեխիայի Հանրապետության ոստիկանության Պարդուբիցեի վարչություն, որտեղ իրական պայմաններում վարչության քրեագիտական տեխնիկայի բաժնի աշխատակիցները ծանոթացրին իրենց ամենօրյա ծառայության մանրամասներին, գործառութային պարտականություններին և կիրառվող նյութատեխնիկական միջոցներին: Հնարավորություն ընձեռվեց նաև ծանոթանալու վարչությունում գործող արագ արձագանքման կենտրոնի աշխատանքներին:
Գործուղման վերջին օրն այցելություն կազմակերպվեց Չեխիայի ոստիկանության քրեագիտության ինստիտուտ, որտեղ աշխատակիցները ներկայացրին ինստիտուտի փորձագիտական տարբեր ոլորտների փորձաքրեագիտական լաբորատորիաները, մասնագիտական նրբությունները և կիրառվող ժամանակակակից սարքավորումները: Նույն օրը կայացավ նաև պատվիրակության հանդիպումը ՉՀ ոստիկանության ուսումնական և վերապատրաստման վարչության աշխատակիցների հետ, որի ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակել համագործակցությունը:
Դասընթացի ավարտի կապակցությամբ վերապատրաստվողներին տրվեցին ավարտական հավաստագրեր:
Այցից ձեռք բերած լավագույն փորձն ու գիտելիքներն այսուհետ կկիրառվեն նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ուսումնական ծրագրերում:

Сотрудники Образовательного комплекса прошли переподготовку в Чешской Республике
С 10 по 15 октября в рамках программы развития безопасности Полиции Чешской Республики, в Учебный центр Пардубице Управления обучения и переподготовки полиции Чехии, прибыли на переподготовку по теме: «Осмотр места происшествия» сотрудники Образовательного комплекса полиции РА: подполковник полиции Григорий Давтян, майор полиции Гарик Худоян, подполковник полиции Мери Манукян, майор полиции Азат Багратян, майор полиции Лусине Сардарян, майор полиции Алиса Смбатян, капитан полиции Нвард Варьян, майор полиции Артур Акопян и капитан полиции Давид Хачатрян, во главе с заместителем начальника Управления международного сотрудничества полиции РА, полковником Арменом Седракяном,.
Во время курсов члены делегации встретились с начальником Учебного центра, полковником Йири Фейфаром, который представил структуру центра и учебные программы. В ходе визита делегации были подробно представлены учебные программы отдела криминалистики и юриспруденции, методика преподавания и материально-техническая база. Участники программы переподготовки посетили действующие полигоны, специализированные аудитории и открытую площадку для специальных учений, а также приняли участие в курсах, организованных взрывотехническим отделом Учебного центра.
По инициативе принимающей стороны представители Полиции РА посетили Управление полиции Пардубице Чешской Республики, где в реальных условиях сотрудники отдела криминалистической техники управления ознакомили с подробностями своей ежедневной службы, функциональными обязанностями и применяемыми материально-техническими средствами. Была предоставлена возможность ознакомиться с работой центра быстрого реагирования, действующего в Управлении.
В последний день командировки был организован визит в Институт криминалистики полиции Чехии, где сотрудники института представили экспертно-криминалистические лаборатории, профессиональные тонкости и применяемое современное оборудование. В тот же день состоялась встреча делегации с сотрудниками Управления обучения и переподготовки полиции Чешской Республики, в ходе которой была достигнута договоренность о продолжении сотрудничества.
Участникам курсов переподготовки были вручены сертификаты об окончании.
Полученные знания и опыт, приобретенные во время визита, будут применяться и в учебных программах Образовательного комплекса полиции РА.