Վերադառնալ«Ոստիկանության տեղը և դերը պետական կառավարման համակարգում» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողով կրթահամալիրում
2018 թվականի հունիսի 26-ից 28-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Ոստիկանության տեղը և դերը պետական կառավարման համակարգում» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողովը, որին մասնակցում էին Ռուսաստանի Դաշնության և Բելառուսի Հանրապետության շուրջ 10 ոստիկանական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 13 ներկայացուցիչներ, որոնց թվում էին ՌԴ ՆԳՆ Համառուսաստանյան գիտահետազոտական ինստիտուտի պետ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Վալերի Վասիլիի Կոժոկարը, Բելառուսի Հանրապետության ՆԳՆ Մոգիլյովի ինստիտուտի պետ, միլիցիայի գեներալ-մայոր Վալերի Նիկոլայի Պոլիշչուկը, ինչպես նաև ՌԴ ՆԳՆ Կրասնոդարի համալսարանի պետի առաջին տեղակալ, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ոստիկանության գեներալ-մայոր Օլեգ Միտրոֆանի Բուլգակովը, ՌԴ ՆԳՆ Կառավարման ակադեմիայի պետի առաջին տեղակալ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Ալեքսանդր Գենադիի Պարադնիկովը, ՌԴ ՆԳՆ Վոլգոգրադի ակադեմիայի պետի առաջին տեղակալ, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, ոստիկանության գնդապետ Աննա Անատոլիի Տիմոֆեևան և այլոք:
Համաժողովի առաջին օրը մասնակիցները հանդիպում ունեցան ոստիկանության կրթահամալիրի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ, ծանոթացան կրթահամալիրի կառուցվածքին և ուսումնական ստորաբաժանումների առանձնահատկություններին:
Հունիսի 27-ին հյուրերը ծաղիկներ դրեցին Արցախյան պատերազմի, ՀՀ սահմանների պաշտպանության ժամանակ և ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված ոստիկանների հուշակոթողին: Այնուհետև Կրթահամալիրի ակումբում տեղի ունեցավ միջազգային գիտագործնական համաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Ելույթով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանը և ներկաներին փոխանցեց ՀՀ ոստիկանության պետ, ոստիկանության գնդապետ Վալերիյ Օսիպյանի ողջույնի խոսքը և բարեմաղթանքները: Համաժողովը վարում էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տիգրան Եսայանը:
ՌԴ ՆԳՆ Համառուսաստանյան գիտահետազոտական ինստիտուտի պետ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Վալերի Վասիլիի Կոժոկարը ներկայացրեց «ՌԴ Ներքին գործերի նախարարության տեղը և դերը պետական կառավարման համակարգում» թեմայով զեկույցը:
Զեկույցներով հանդես եկան նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ներկայացուցիչները:
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին նաև տարբեր երկրներում ոստիկանության զարգացման պատմական և ոստիկանության գործունեության իրավական ասպեկտները, խոսվեց նաև ոստիկանության և քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների միջև փոխհամագործակցության մասին, վեր հանվեցին ոստիկանության մարմինների միջև միջպետական համագործակցության հիմնախնդիրները:
Ներկայացված զեկույցները հետագայում կտպագրվեն ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» գիտամեթոդական ամսագրի 6-րդ համարում:
Միջոցառման ավարտին ամփոփվեցին աշխատանքները, մասնակիցները պարգևատրվեցին դիպլոմներով և փոխանակվեցին հուշանվերներով:
ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանը ՌԴ ՆԳՆ Կազանի իրավաբանական ինստիտուտի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Ֆ.Զիննուրովի կողմից պարգևատրվեց «Խորհրդային միլիցիայի 100 ամյակ» հոբելյանական հուշամեդալով, ՌԴ ՆԳՆ Կրասնոդարի համալսարանի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Ա.Սիմոնենկոյի կողմից՝ «ՌԴ ՆԳՆ Կրասնոդարի համալսարան» հուշամեդալով, իսկ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տիգրան Եսայանը ՌԴ ՆԳՆ Օմսկի ակադեմիայի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Բ.Բուլատովի կողմից պարգևատևվեց «Իվան Ռոմանի Ալեքսեևի ծննդյան 100 ամյակ» հուշամեդալով:
Համաժողովի մասնակիցները հանդես եկան շնորհակալական խոսքով:
Միջոցառման օրերին նախատեսված մշակութային ծրագրի շրջանակներում հյուրերն այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացան Մեծ եղեռնի պատմության ողբերգական դրվագներին, ծաղիկներ խոնարհեցին հավերժական կրակի մոտ: Այնուհետև հյուրերն այցելեցին Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր և վարչական կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ, Հայաստանի պատմության թանգարան, եղան Սևանա լճում, Գառնիի հեթանոսական տաճարում և Գեղարդի վանական համալիրում:

НазадМеждународная научно-практическая конференция «Место и роль полиции в системе государственного управления»
С 26 по 28 июня 2018 года в Образовательном комплексе Полиции Республики Армения состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Место и роль полиции в системе государственного управления», в которой приняли участие 13 представителей высших полицейских учебных заведений МВД Российской Федерации и Республики Беларусь, в том числе начальник Всероссийского научно-исследовательского института МВД РФ, кандидат юридических наук, генерал-лейтенант полиции Кожокарь Валерий Васильевич, начальник Могилевского института МВД Республики Беларусь, генерал-майор милиции Полищук Валерий Николаевич, первый заместитель начальника Краснодарского университета МВД РФ, доктор технических наук, профессор, генерал-майор полиции Булгаков Олег Митрофанович, первый заместитель начальника Академии управления МВД РФ, кандидат юридических наук, доцент, генерал-майор полиции Парадников Александр Геннадьевич и первый заместитель начальника Волгоградской академии МВД РФ, кандидат педагогических наук, полковник полиции Тимофеева Анна Анатольевна.
В первый день конференции во главе с начальником, генерал-лейтенантом полиции О. К. Варьяном, гостей встретило руководство Образовательного комплекса, была организована встреча с профессорско-преподавательским составом Образовательного комплекса Полиции РА. Была проведена ознакомительная экскурсия по территории Образовательного комплекса, в ходе которой гостям были представлены структура и особенности учебных подразделений.
27 июня участники конференции возложили цветы к памятнику полицейским, погибшим в Арцахской войне, при исполнении служебного долга и при защите государственной границы Республики Армения. Затем в зале Образовательного комплекса состоялось официальное открытие международной научно-практической конференции. С вступительной речью выступил начальник Образовательного комплекса, генерал-лейтенант полиции О.К. Варьян, который поприветствовал всех присутствующих от имени Начальника полиции Республики Армения, полковника полиции В. Осипяна и передал им от его лица наилучшие пожелания. Конференция проходила под председательством первого заместителя начальника Образовательного комплекса полиции РА, полковника полиции Т.М. Есаяна.
Начальник Всероссийского научно-исследовательского института МВД РФ, генерал-лейтенант полиции Кожокарь Валерий Васильевич представил доклад на тему: «Место и роль МВД России в системе государственного управления».
В ходе конференции были рассмотрены исторические аспекты развития и правовые аспекты деятельности полиции в разных странах, взаимодействие полиции с институтами гражданского общества и вопросы сотрудничества органов полиции на межгосударственном уровне.
Представленные доклады будут опубликованы в шестом издании научного журнала Образовательного комплекса полиции РА «Защитник закона».
По завершению работы конференции организаторы вручили участникам дипломы, памятные подарки и сувениры.
Начальник Образовательного комплекса Полиции РА, генерал-лейтенант полиции О.Варьян был награжден начальником Казанского юридического института МВД РФ, генерал-майором полиции Ф.Зиннуровым памятной юбилейной медалью «100 лет советской милиции», а начальником Краснодарского университета МВД РФ, генерал-лейтенантом полиции А.Симоненко – памятной медалью «Краснодарский университет МВД РФ».
Первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции Т. Есаян был награжден начальником Омской академии МВД РФ, генерал-майором полиции Б.Булатовым памятной медалью «100 лет со дня рождения Алексеева Ивана Романовича».
Участники конференции выразили свою благодарность её организаторам.
В рамках мероприятия гости посетили мемориал «Цицернакаберд», где возложили цветы к Вечному огню, почтив память невинных жертв Геноцида Армян, также побывали в духовном и административном центре Армянской Апостольской Церкви - Кафедральном соборе Святого Эчмиадзина, на Ереванском коньячно-винно-водочном комбинате «Арарат», в музее Истории Армении, в языческом храме Гарни, монастырском комплексе «Гегард» и на озере Севан.