Արդեն 6-րդ տարին է, որ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրն անընդմեջ մասնակցում է Միջազգային համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) և ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի կողմից կազմակերպվող՝ քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության հիմնախնդիրներին նվիրված մրցույթ-դատախաղին:
Այս տարի դատախաղի գրավոր փուլը հաղթահարել էին հայտ ներկայացրած բուհերի թիմերից միայն 5-ը, այդ թվում՝ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի «Ex Lege» թիմը: Կրթահամալիրի ակադեմիայի թիմի կազմում ընդգրկված էին ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի անվճար ուսուցման 4-րդ կուրսի սովորողներ Սերոբ Ազատյանը, Հակոբ Քոչարյանը և Արևիկ Հարությունյանը: Թիմի մարզիչն էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի դասախոս, ոստիկանության կապիտան Նվարդ Վարյանը:
Սեպտեմբերի 24-ից 25-ն անցկացվեց դատախաղի բանավոր փուլը, որի ժամանակ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի «Ex Lege» թիմը հանդես եկավ որպես մեղադրանքի կողմ ԱրՊՀ «Արցախ» թիմի հետ խաղում և որպես պաշտպանության կողմ՝ Հայ-Ռուսական համալսարանի «ՀՌՀ» թիմի հետ խաղում:
Ինչպես և նախորդ տարիներին, այս տարի ևս միջբուհական դատախաղ-մրցույթի ավարտին մասնակից թիմերի անդամներին հանձնվեցին պատվոգրեր և մրցանակներ դատախաղի կազմակերպիչների, ՀՀ տարբեր կառույցների և պաշտոնատար անձանց կողմից:
Հպարտությամբ նշենք, որ «Լավագույն պաշտպանական ճառ» անվանակարգում հաղթեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի «Ex Lege» թիմի անդամ Սերոբ Ազատյանը:

Moot court-competition
It is already the sixth year that the Educational Complex of Police of RA regularly participates in moot-court organized by Dutch foundation for international cooperation and YSU law faculty dedicated to criminal law and criminal process.
Only 5 applicant universities had passed written stage of the moot court, as well as the theme named “Ex Lege” of the Police Educational Complex of RA. The theme consisted of students of the 4th grade of free education of Law faculty of the Academy Serob Azatyan, Hakob Kocharyan and Arevik Harutyunyan. The team leader was a lecturer of the Educational Complex of Police of RA, police captain Nvard Varyan.
On the 24th and 25th of September the oral stage was held, during which the theme of Academy “Ex Lege” was a mode of prosecution in role-play with Artsakh State University’s “Artsakh” team and as defender with the theme “RAU”.
Like in previous years, this year also certificates and awards were handed by the organizers and different institutes of the Republic of Armenia and officials at the end of the moot court-competition.
We should proudly mention that the Police Educational Complex of RA team member Serob Azatyan of “Ex Lege” won a prize as “The best official rhetoric”.