Արդեն 6-րդ տարին է, որ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրն անընդմեջ մասնակցում է Միջազգային համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) և ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի կողմից կազմակերպվող՝ քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության հիմնախնդիրներին նվիրված մրցույթ-դատախաղին:
Այս տարի դատախաղի գրավոր փուլը հաղթահարել էին հայտ ներկայացրած բուհերի թիմերից միայն 5-ը, այդ թվում՝ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի «Ex Lege» թիմը: Կրթահամալիրի ակադեմիայի թիմի կազմում ընդգրկված էին ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի անվճար ուսուցման 4-րդ կուրսի սովորողներ Սերոբ Ազատյանը, Հակոբ Քոչարյանը և Արևիկ Հարությունյանը: Թիմի մարզիչն էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի դասախոս, ոստիկանության կապիտան Նվարդ Վարյանը:
Սեպտեմբերի 24-ից 25-ն անցկացվեց դատախաղի բանավոր փուլը, որի ժամանակ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի «Ex Lege» թիմը հանդես եկավ որպես մեղադրանքի կողմ ԱրՊՀ «Արցախ» թիմի հետ խաղում և որպես պաշտպանության կողմ՝ Հայ-Ռուսական համալսարանի «ՀՌՀ» թիմի հետ խաղում:
Ինչպես և նախորդ տարիներին, այս տարի ևս միջբուհական դատախաղ-մրցույթի ավարտին մասնակից թիմերի անդամներին հանձնվեցին պատվոգրեր և մրցանակներ դատախաղի կազմակերպիչների, ՀՀ տարբեր կառույցների և պաշտոնատար անձանց կողմից:
Հպարտությամբ նշենք, որ «Լավագույն պաշտպանական ճառ» անվանակարգում հաղթեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի «Ex Lege» թիմի անդամ Սերոբ Ազատյանը:

Игровой суд – Конкурс
Уже 6 лет Образовательный комплекс полиции РА постоянно участвует в конкурсе-суде, посвященном проблемам уголовного права и уголовного судопроизводства, организуемого немецким Фондом международного сотрудничества (IRZ) и юридическим факультетом ЕГУ.
В этом году письменный этап игрового суда преодолели только 5 команд вузов, подавших заявки, в том числе команда «Ex Lege» Академии Образовательного комплекса полиции РА. В состав команды Академии Образовательного комплекса вошли учащиеся 4 курса бесплатного обучения юридического факультета Академии Сероб Азатян, Акоп Кочарян и Аревик Арутюнян. Тренером команды была преподаватель Образовательного комплекса полиции РА, капитан полиции Нвард Варян.
С 24 по 25 сентября был проведен устный этап игрового суда, во время которого команда «Ex Lege» Академии Образовательного комплекса полиции РА выступила в качестве стороны обвинения в игре с командой «Арцах» Арцахского государственного университета и в качестве стороны защиты в игре с командой «РАУ» Российско-Армянского университета.
Как и в предыдущие годы, в этом году также по окончании межвузовского игрового конкурса членам команд были вручены почетные грамоты и призы от организаторов игрового суда, различных структур и должностных лиц РА.
С гордостью отметим, что в номинации «Лучшая защитная речь» победил член команды «Ex Lege» Академии Образовательного комплекса полиции РА Сероб Азатян.