ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրում 2023 թվականի հունիսի 27-ը դրոշմվեց հիշվող ու տոնական օրերի ցանկում: Ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատի առկա վճարովի ուսուցման շրջանավարտներն այսօր ներկայացան կրթահամալիր՝ սպասված դիպլոմներն ստանալու և կյանքի նոր մարտահրավերներն ու նոր ուղին պատվով անցնելու միտումով:
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ.Մուրադյանը, ղեկավար կազմը, վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը, շրջանավարտները և վերջիններիս ծնողները:
Մ. Մուրադյանը շնորհավորեց շրջանավարտներին՝ հույս հայտնելով, որ նրանք իրենց գիտելիքները կներդնեն օրինականության ամրապնդման գործում, և հավելեց, որ չսահմանափակվեն ստացած գիտելիքներով և համարձակ քայլերով շարժվեն առաջ:
Շրջանավարտները հիսունինն էին, նրանցից վեցը գերազանցության դիպլոմ ստացան:
Բացի այդ, սահմանված էր նաև 3 անվանակարգ, որոնցում որպես «Լավագույն ընթերցող» ճանաչվեց Ա.Ասլիկյանը, «Հասարակական միջոցառումներին ակտիվ մասնակցություն»` Ս.Ջավադյանը, «Ամենաբարձր առաջադիմություն»` Հ.Ալեքսանյանը, որն արարողության ավարտին շրջանավարտների անունից շնորհակալական խոսք հայտնեց կրթահամալիրի ղեկավարությանը և ողջ պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմին:

Looking forward to the future
On the 27th of June, 2023 it was marked among memorable and one of the holidays at the Educational Complex of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia. Graduates of the paid education of the Faculty of Law of the Academy today introduced themselves to the Educational Complex with the intention of receiving the expected diplomas and with honor to pass new trials and a new life path.
The ceremony was attended by the Head of the Educational Complex of the Ministry of Internal Affairs of RA, police colonel M. Muradyan, leadership staff, administrative-pedagogical staff, graduates and their parents.
M. Muradyan congratulated the graduates, expressing hope that they would invest their knowledge in strengthening the knowledge of law, and added that they should not be limited by the acquired knowledge and move forward with further steps.
There were fifty-nine graduates, six of whom received diplomas with honors.
In addition, 3 nominations were also awarded, in which A. Aslikyan was recognized as the "Best reader", S. Javadyan as "Active participation in public events", H. Aleksanyan -"Higher progress", who, at the end of the ceremony, thanked the leadership of the Educational complex on behalf of graduates and the entire teaching staff.
The Educational complex of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia wishes its graduates good luck and great professional growth.