ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 31.01.2023 թ. թիվ 1 նիստում հաստատված «Գիտաժողովների, ամենամյա գիտական հետազոտությունների ամփոփման, կազմակերպման և անցկացման կարգ»-ի և կրթահամալիրի պետի հաստատած ժամանակացույցի շրջանակներում մայիսի 24-ին Կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Քրեական հետապնդման հիմնախնդիրները ՀՀ քրեական դատավարությունում» խորագրով գիտագործնական քննարկում, որը կազմակերպել էր ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի ակադեմիայի քրեական դատավարության ամբիոնը:
Մասնակցում էին ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի ակադեմիայի պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ, ի.գ.թ., դոցենտ Ա. Հովհաննիսյանը, քրեական դատավարության ամբիոնի դասախոսական կազմի ներկայացուցիչները, վճարովի ուսուցման 2-րդ և 3-րդ կուրսերի սովորողներ:
Քննարկմանը հրավիրված էր նաև մասնագետ, ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի դատավոր, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Կարեն Բիշարյանը:
Քրեական հետապնդման հիմնախնդիրների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես եկան ակադեմիայի վճարովի ուսուցման սովորողներ Հայկուհի Պողոսյանը և Գևորգ Անանյանը։ Զեկույցների ընթացքում բանախոսներն անդրադարձան «քրեական մեղադրանք» և «քրեական հետապնդում» հասկացությունների հարաբերակցության, ինչպես նաև քրեական հայցում ձևակերպված մեղադրանքի ապացուցվածության շեմին ներկայացվող պահանջների հիմնահարցերին:
Զեկույցների ավարտին բանախոսներին տրվեցին ՀՀ ներպետական իրավունքին, նախադեպային որոշումներին, իրավակիրառ և դատական պրակտիկային առնչվող հարցեր, ծավալվեց ակտիվ քննարկում:

В рамках утвержденного на первом заседании 31.01.2023г. Ученого совета Образовательного комплекса МВД РА «Порядка обобщения, организации и проведения научных конференций, ежегодных научных исследований» и графика, утвержденного начальником Образовательного комплекса 24 мая в Образовательном комплексе состоялось научно-практическое обсуждение на тему: «Проблемы уголовного преследования в уголовном судопроизводстве РА», организованное кафедрой уголовного судопроизводства Академии Образовательного комплекса МВД РА.
В мероприятии приняли участие заместитель начальника Академии Образовательного комплекса МВД РА, полковник полиции, кандидат юридических наук, доцент А. Оганесян, представители преподавательского состава кафедры уголовного судопроизводства, учащиеся 2-го и 3-го курсов платной формы обучения.
На обсуждение был приглашен также специалист, судья Антикоррупционной палаты Кассационного суда РА, кандидат юридических наук, доцент Карен Бишарян.
С докладами о проблемах уголовного преследования выступили учащиеся платного обучения Академии Айкуи Погосян и Геворг Ананян. В ходе докладов докладчики коснулись соотношения понятий «Уголовное обвинение» и «Уголовное преследование», а также требований, предъявляемых к порогу доказанности обвинения, сформулированного в уголовном иске.
В конце докладчикам были заданы вопросы, касающиеся внутригосударственного права, прецедентного права, правоприменительной и судебной практики РА, развернулось активное обсуждение.