Գործուղում Էստոնիայի Հանրապետություն
Դեկտեմբերի 4-9-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ Միսակ Մարկոսյանը միջգերատեսչական պատվիրակության կազմում գործուղվել էր Էստոնիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Տալլին:
Գործուղումն իրականացվել էր Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (OSCE) աջակցությամբ՝ Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման գործընթացում արտասահմանյան փորձի ուսումնասիրության նպատակով:
Պատվիրակության անդամները հանդիպումներ են ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության Ներքին գործերի նախարարության, դրա կազմում գործող Ոստիկանական և սահմանապահ ծառայության, Փրկարար ծառայության, «112» կենտրոնի և մի շարք այլ ստորաբաժանումների ղեկավար կազմի և ներկայացուցիչների հետ:
Այցելել են նաև Էստոնիայի Անվտանգային գիտությունների ակադեմիա, որտեղ հանգամանորեն ծանոթացել են ակադեմիայի կառուցվածքին, նյութատեխնիկական հագեցվածությանը, իրականացվող կրթական ծրագրերին, ուսումնական գործընթացի կազմակերպման առանձնահատկություններին:

Business trip to the Republic of Estonia
From December 4 to 9, The First Deputy Head of the Educational Complex of the Police of the Republic of Armenia, police lieutenant colonel Misak Markosyan had a business trip to Tallinn, the capital of the Republic of Estonia, as a delegate among interinstitutional visitors.
The mission was carried out with the support of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) in order to study foreign experience within the process of forming the Ministry of Internal Affairs.
Members of the delegation met with the leadership and representatives of the Ministry of the Interior of the Republic of Estonia, the Police and Border Guard Service, the Rescue Service, the 112 Center, and several other units operating within that institution.
The members of the delegation also visited the Academy of Security Sciences of Estonia, where got acquainted in detail with the structure of the academy, the material and technical equipment, the educational programs being implemented, and the specifics of the organization of the educational process.