«Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելում» թեմայով դասընթաց Կրթահամալիրում
Նոյեմբերի 29-ից 30-ը «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին ԵԽ կոնվենցիայի վավերացման ուղին Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում էին՝ Երևանում ԵԽ գրասենյակի ծրագրի ղեկավար Լիանա Ամիրբեկյանը, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ՍԿՕ համալսարանի ոստիկանության և մարդու իրավունքների բաժնի պրոֆեսոր Ստոյանկա Միրչևան և ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայից դասընթացավար Անահիտ Աբրահամյանը։ Հյուրերին դիմավորեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․ Մուրադյանը, պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ․Մարկոսյանը, ուսումնամեթոդական վարչության պետ, ոստիկանության մայոր Ա․Մնացականյանը և միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գ․ Դավթյանը:
Հանդիպումը շարունակվեց Մ․Մուրադյանի աշխատասենյակում, որտեղ կողմերը քննարկեցին Հայաստանում կանանց և ընտանեկան բռնությանը վերաբերող արդիական խնդիրներ, խոսեցին դասընթացն արդյունավետ անցկացնելու միջոցների մասին, նաև շոշափեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Կրթահամալիրի պետ Մ․ Մուրադյանը, ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ ՀՀ ոստիկանության ղեկավարությունը բարձր է գնահատում Հայաստանի ոստիկանության և ԵԽ երևանյան գրասենյակի միջև առկա համագործակցությունը և հույս հայտնեց, որ այն կնպաստի Հայաստանում կանանց նկատմամբ և առհասարակ ընտանեկան բռնությունների դեմ պայքարի արդյունավետությանը։
«Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիայի վավերացման ուղին Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Լիանա Ամիրբեկյանն ընդգծեց թեմայի կարևորությունը և նշեց, որ ծրագրի նպատակն է ամրապնդել շահագրգիռ կողմերի կարողությունները, որոնք ներգրավված են կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի գործընթացում։
Միջոցառումը ներառում է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի, քոլեջի, ուսումնական և վերապատրաստման կենտրոնների դասախոսների և աշխատակիցների համար վերոնշյալ թեմայով երկօրյա վերապատրաստում։

Семинар в Образовательном комплексе на тему «Предотвращение насилия в семье и в отношении женщин»
29-30 ноября в рамках программы «Путь ратификации Конвенции ЕС о предупреждении насилия в семье и в отношении женщин и борьбе с ним в Армении» в Образовательном комплексе полиции РА находились руководитель программы офиса ЕС в Ереване Лиана Амирбекян, профессор отдела полиции и прав человека Университета СКО Северной Македонии Стоянка Мирчева и преподаватель Академии юстиции РА Анаит Абраамян. Гостей встретили начальник Образовательного комплекса полиции РА, полковник М.Мурадян, первый заместитель начальника, подполковник полиции М.Маркосян, начальник учебно-методического управления, майор полиции А.Мнацаканян и начальник отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ, подполковник полиции Г.Давтян.
Встреча продолжилась в кабинете М. Мурадяна, где стороны обсудили актуальные проблемы, касающиеся женщин и насилия в семье в Армении, поговорили о мерах по эффективному проведению курсов, а также затронули другие вопросы, представляющие взаимный интерес. Начальник Образовательного комплекса М. Мурадян, поприветствовав гостей, отметил, что руководство Полиции РА высоко ценит сотрудничество между Полицией Армении и ереванским офисом ЕС и выразил надежду, что оно будет способствовать эффективности борьбы с насилием в отношении женщин и в целом в семье в Армении.
Руководитель ереванского офиса ЕС Лиана Амирбекян подчеркнула важность темы и отметила, что цель программы - укрепить возможности заинтересованных сторон, вовлеченных в процесс предотвращения насилия в отношении женщин и насилия в семье и борьбы с ним.
Мероприятие включает двухдневную переподготовку на вышеуказанную тему для преподавателей и сотрудников Академии, Колледжа, Учебного центра и Центра переподготовки Образовательного комплекса полиции РА.