Վերապատրաստման դասընթաց
Նոյեմբերի 28-ին Կրթահամալիրում էին Լիլիի հանցագործության դեմ պայքարի բրիգադի ստորաբաժանման ղեկավար Ֆրեդերիկ Նոթը և Ստրասբուրգի հասարակական անվտանգության վարչության բրիգադիր Մարքես Դա Սիլվա Ֆիթջերալդը։ Հյուրերին ընդունեցին Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․Մուրադյանը, պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ․ Մարկոսյանը և Միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գ․ Դավթյանը։
Կրթահամալիրի պետը հյուրերին ներկայացրեց Կրթահամալիրում իրականացվող ուսումնական ծրագրերը, հատկապես՝ պարեկային ծառայությունում դասավանդվող մոդուլները, ինչպես նաև ընդգծեց ֆրանսիական փորձը Հայաստանում կիրառելու և վերապատրաստման դասընթացն արդյունավետ կազմակերպելու կարևորությունը։ Քննարկվեցին նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Նոյեմբերի 29-ին Կրթահամալիրում մեկնարկեց վերապատրաստման դասընթացը։ Եռօրյա վերապատրաստման ընթացքում պարեկային ոստիկանության ծառայողները կծանոթանան ֆրանսիական փորձին, բանակցային հմտությունների կիրառման կարգին, ինչպես նաև զանգվածային միջոցառումների ընթացքում հասարակական կարգը պահպանելու կանոններին։
Միջոցառման սկզբում Մ․ Մարկոսյանը, ողջունելով մասնակիցներին, կարևորեց եվրոպական երկրների հետ ոստիկանական փոխհամագործակցությունը՝ նշելով, որ փորձի փոխանակումը, հատկապես՝ պարեկային ծառայության աշխատակիցների համար շատ կարևոր է՝ իրենց ամենօրյա գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելու համար։

Армяно-французское полицейское сотрудничество продолжается․
28 ноября Образовательный комплекс посетили руководитель подразделения бригады по борьбе с преступностью Лилии Фредерик Нотт и бригадир Управления общественной безопасности Страсбурга Маркес да Силва Фитджеральд. Гостей приняли начальник Образовательного комплекса, полковник полиции М. Мурадян, первый заместитель начальника, подполковник полиции М. Маркосян и начальник отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ, подполковник полиции Г. Давтян.
Начальник Образовательного комплекса представил гостям учебные программы, осуществляемые в комплексе, уделив отдельное внимание модулям, реализуемым в патрульной службе, а также подчеркнул важность применения французского опыта в Армении и эффективной организации курса переподготовки. Были обсуждены также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
29 ноября в Образовательном комплексе стартовал курс переподготовки. В ходе трехдневной переподготовки сотрудники патрульной полиции ознакомятся с французским опытом, порядком применения навыков ведения переговоров, а также правилами поддержания общественного порядка во время массовых мероприятий.