Գիտական խորհրդի 8-րդ նիստը
Սեպտեմբերի 13-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 2022 թվականի 8-րդ նիստը: Օրակարգի հարցերի քննարկմամբ գիտական խորհուրդը որոշեց հաստատել «ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի առաջին կուրսի սովորողների և ժամկետային զինվորական ծառայությունից վերադարձած սովորողների ադապտացիայի հայեցակարգի նախագիծը»: Հայեցակարգի գործարկման արդյունքում այսուհետ որոշակիացված աշխատանքներ կիրականացվեն առաջին կուրս ընդունված սովորողների հետ, որպեսզի վերջիններս արագ ինտեգրվեն ուսումնական գործընթացին: Գիտական խորհուրդը որոշեց հաստատել ակադեմիայի և քոլեջի կողմից ներկայացված՝ ՀՀ ոստիկանության պետի անվանական կրթաթոշակի 2022-2023 ուստարվա առաջին կիսամյակի հավակնորդների թեկնածությունները: Արդյունքում ակադեմիայից գերազանց առաջադիմություն ունեցող 9 և քոլեջից գերազանց առաջադիմություն ունեցող 3 սովորող կստանան ՀՀ ոստիկանության պետի կողմից տրամադրվող անվանական կրթաթոշակ:
Գիտական խորհրդին ի գիտություն ներկայացվեց կրթահամալիրի ակադեմիայի և քոլեջի ամբիոնների 2021-2022 ուսումնական տարվա գիտական գործունեության և ամբիոններին կից գիտական խմբակների 2020-2021 ուստարվա գործունեության արդյունքների ամփոփումը, և լավագույն գիտական գործունեություն իրականացնող ամբիոն ճանաչվեց ակադեմիայի քաղաքացիական իրավունքի և քաղաքացիական դատավարության ամբիոնը:
Գիտական խորհուրդը որոշում կայացրեց վերականգնել նախկինում անբավարար առաջադիմության կամ այլ պատճառով ուսումնառությունն ընդհատած 9 սովորողի, որոնցից 6-ը կվերականգնվեն վճարովի ուսուցման բակալավրի կրթական ծրագրում, երկու սովորող՝ վճարովի ուսուցման մագիստրոսի կրթական ծրագրում։ Գիտական խորհուրդը մեկ սովորողի համար որոշեց միջնորդել ՀՀ ոստիկանության պետին՝ հեռակա ուսուցման ֆակուլտետի համապատասխան կուրսում վերականգնվելու համար:
Նիստն ամփոփվեց ակադեմիայի վարչական իրավունքի և ոստիկանության վարչական գործունեության ամբիոնի պետ, ոստիկանության մայոր, ի.գ.թ. Գարիկ Մարտինի Խուդոյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու վերաբերյալ հարցի քննարկմամբ: Քվեարկության արդյունքում որոշվեց Գ. Խուդոյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու համար համապատասխան գրությամբ դիմել ՀՀ ԲՈԿ՝ դոցենտի գիտական կոչմանը համապատասխան դիպլոմ ամրագրելու համար:

VIII заседание Ученого совета
13 сентября состоялось VIII заседание Ученого совета Образовательного комплекса полиции РА. Обсуждая вопросы повестки дня, Ученый совет решил утвердить «Проект концепции адаптации первокурсников Образовательного комплекса полиции РА и учащихся вернувшихся со срочной военной службы». В результате реализации концепции с учащимися первого курса, с целью ускоренной интеграции в учебный процесс, отныне будут проводиться определенная работа. Ученый совет решил утвердить кандидатуры учащихся на именную стипендию начальника Полиции РА, представленные Академией и Колледжем, на первое полугодие 2022-2023 учебного года. В результате 9 студентов с отличной успеваемостью из Академии и 3 студента с отличной успеваемостью из Колледжа получат именную стипендию, предоставляемую начальником Полиции РА.
К сведению Ученого совета были представлены итоги научной деятельности кафедр Академии и Колледжа Образовательного комплекса на 2021-2022 учебный год и деятельности научных кружков при кафедрах на 2020-2021 учебный год. Кафедрой, осуществляющей лучшую научную деятельность, признана кафедра гражданского права и гражданского судопроизводства Академии.
Ученый совет принял решение восстановить 9 учащихся, прервавших обучение по ранее недостаточной успеваемости или по другой причине, 6 из которых будут восстановлены в юридический факультет Академии на очное платное обучение по образовательной программе бакалавриата по специальности «Юриспруденция», а два учащихся – на факультет заочного платного обучения по образовательной программе магистра по специальности «Юриспруденция» Академии. Ученый совет решил ходатайствовать за одного учащегося перед начальником Полиции РА для его восстановления на соответствующем курсе факультета заочного обучения.
Заседание было обобщено обсуждением вопроса о присвоении начальнику кафедры административного права и административной деятельности полиции Академии, майору полиции, к.ю.н. Худояну Гарику Мартиновичу ученого звания доцента. В результате голосования было решено обратиться в ВАК РА для присвоения Г. Худояну ученого звания доцента с соответствующим письмом для закрепления диплома, соответствующего ученому званию доцента.