Կայացավ Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի վերաբերյալ միջազգային գիտագործնական համաժողովը
Հունիսի 15-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում կայացավ «Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի քրեաիրավական, քրեաբանական և քրեադատավարական խնդիրները» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողովը:  Առցանց համաժողովին մասնակցում էր ՀՀ, ՌԴ, Ուզբեկստանի Հանրապետության ՆԳՆ ուսումնական և գիտահետազոտական 12 հաստատության 17 ներկայացուցիչ:
Բացման խոսքում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մանուկ Մուրադյանը ողջունեց ու շնորհակալություն հայտնեց  համաժողովի մասնակիցներին,  ընդգծեց համաժողովի թեմայի կարևորությունն ու արդիականությունը ոչ միայն մասնակից երկրների, այլև ամբողջ աշխարհի համար. «Թրաֆիքինգը (մարդկանց առևտուրը) համաշխարհային խնդիր է, որը պահանջում է պետությունների ու միջազգային կառույցների միացյալ և համընդգրկուն պայքար՝ ընդդեմ անդրազգային կազմակերպված հանցավոր խմբերի դեմ՝ հաշվի առնելով տվյալ հանցագործության զարգացման բազմաշերտ փուլերը: Այս խնդիրը գնալով աճում է՝ տնտեսական գլոբալիզացիայի, աշխարհաքաղաքական, մշակութային, սոցիալական փոփոխություններին զուգընթաց»: Կրթահամալիրի պետը հաջողություն մաղթեց մասնակիցներին՝ նշելով, որ տվյալ հանդիպումը հնարավորություն է ընձեռում  ծանոթանալու խնդրի վերաբերյալ մասնագետների վերլուծություններին, գիտահետազոտական արդյունքներին,  թրաֆիքինգը կանխարգելելուն ուղղված հետագա ջանքերին:
ՌԴ ՆԳՆ Սիբիրի իրավաբանական ինստիտուտի պետի պաշտոնակատար, ոստիկանության գնդապետ Նիկոլայ Ցուկանովն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին և նշեց, որ այս համաժողովը լավ առիթ է այսուհետ հաճախ համագործակցելու ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի հետ: Նա նաև վստահեցրեց, որ տեսաբանները լիարժեք կկարողանան բացահայտել լուրջ մարտահրավերներ ներկայացնող հանցագործության դեմ պայքարի հիմնախնդիրները:
Երախտիքի խոսք հայտնեց նաև ՌԴ ՆԳՆ Վոլգոգրադի ակադեմիայի գիտական աշխատանքների գծով պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Ալեքսեյ Ալեքսեևը՝ մաղթելով արդյունավետ քննարկումներ:
Համաժողովի ընթացքում մասնակիցները զեկույցներով անդրադարձան խնդրի քրեաիրավական, քրեաբանական, քրեադատավարական ոլորտների ուսումնասիրմանը ԱՊՀ երկրներում: Ներկայացվեցին արարքը կատարած անձին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու, գործի քննության, ապացուցման գործընթացի, հանցագործության համակցման, ներպետական ու միջազգային օրենսդրական կարգավորումները,  դատահոգեբանական մոտեցումները: Առանձնակի մանրամասնությամբ բանախոսները վերլուծեցին թրաֆիքինգի տեսակները, ներկայացրին դրա վերաբերյալ իրականացրած վիճակագրական աշխատանքները՝ բացահայտելով տվյալ հանցագործության լատենտայնության բարձր աստիճանը, տուժած անձանց թիրախային խմբերը և քրեածին տարրերը: Բանախոսներից յուրաքանչյուրը նոր լուծումներ առաջարկեց թրաֆիքինգի կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման համար:
Ակտիվ քննարկում ծավալվեց թրաֆիքինգի մասին ՀՀ և ՌԴ քրեաիրավական նորմերի տարբերությունների վերաբերյալ:
Միջոցառումը վարում էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանը, որը, ամփոփելով համաժողովի արդյունքները, հույս հայտնեց, որ նմանատիպ հանդիպումները կկրեն շարունակական բնույթ և հաջորդ անգամ կիրականացվեն առկա հանդիպման ձևաչափով:

Состоялась международная научно-практическая конференция по вопросам борьбы с траффикингом
15 июня в Образовательном комплексе полиции РА состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Уголовно-правовые, криминологические и уголовно-процессуальные проблемы противодействия торговле людьми (траффикингу)». В онлайн-конференции приняли участие 17 представителей 12 учебных и научно-исследовательских учреждений МВД РА, РФ, Республики Узбекистан.
В своей вступительной речи начальник Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции Манук Мурадян поприветствовал и поблагодарил участников конференции, подчеркнул важность и актуальность темы не только для стран-участниц, но и для всего мира. «Траффикинг - это глобальная проблема, которая требует объединенной и всеобъемлющей борьбы государств и международных структур против транснациональных организованных преступных группировок с учетом многоуровневых этапов развития данного преступления. Эта проблема растет вместе с экономической глобализацией, геополитическими, культурными, социальными изменениями». Начальник Образовательного комплекса пожелал участникам продуктивной работы, отметив, что данная встреча дает возможность ознакомиться с мнениями специалистов по данной проблеме, научно-исследовательскими результатами, дальнейшими усилиями по предотвращению торговли людьми.
ВРИО начальника Сибирского юридического института МВД РФ, полковник полиции Николай Цуканов, в свою очередь, поблагодарил организаторов и отметил, что эта конференция является хорошим поводом для сотрудничества с Образовательным комплексом полиции РА. Он также заверил, что теоретики смогут полноценно выявить проблемы борьбы с преступностью, представляющей серьезные проблемы.
Слова благодарности выразил и заместитель начальника Волгоградской академии МВД РФ по научной работе, полковник полиции Алексей Алексеев, пожелав плодотворных обсуждений.
В ходе конференции участники с докладами обратились к изучению проблемы в уголовно-правовой, криминологической, уголовно-процессуальной сфере в странах СНГ. Были представлены вопросы привлечения лица, совершившего деяние, к уголовной ответственности, а также проблемы процесса рассмотрения дела, доказывания, сопряжения преступления, внутригосударственные и международные законодательные регулирования, судебно-психологические подходы. В частности, докладчики проанализировали виды траффикинга, представили статистические данные по этому вопросу, выявив высокую степень латентности данного преступления, целевые группы пострадавших лиц и криминогенные элементы. Каждый из докладчиков предложил новые решения для внедрения механизмов предотвращения торговли людьми.
Развернулась активная дискуссия о различиях уголовно-правовых норм РА и РФ, связанных с траффикингом.
Мероприятие вел первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА, подполковник полиции Мисак Маркосян, который, подводя итоги конференции, выразил надежду, что подобные встречи будут носить систематичный характер и последующие встречи будут проводиться уже в офлайн-формате.