Ֆրանսիական փորձը Հայաստանում
Հայ-ֆրանսիական ոստիկանական համագործակցության շրջանակներում հոկտեմբերի 10-ից Հայաստանում է Ֆրանսիայի Հանրապետության Փարիզի քրեական ոստիկանության տարածաշրջանային վարչության փորձագետ Առնո Պելկատը։
Այցի նպատակը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում «Հայտնաբերման և գաղտնի դիտման մեթոդների» թեմայով դասընթացի անցկացումն ու փորձի փոխանակումն է։ Դասընթացին մասնակցում են ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների օպերատիվ ծառայողներ։
Միջոցառման սկզբում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ․ Մարկոսյանը, ողջունելով մասնակիցներին, ներկայացրեց բանախոսի անցած աշխատանքային ճանապարհը և կարևորեց եվրոպական երկրների հետ ոստիկանական փոխհամագործակցությունը՝ հույս հայտնելով, որ ձեռք բերված գիտելիքներն ու փորձի փոխանակումն արդյունավետ կկիրառվեն հետագա աշխատանքներում։
Դասախոսության մեկնարկին ֆրանսիացի փորձագետը նախ` ծանոթացավ մասնակիցներից յուրաքանչյուրի աշխատանքային ուղուն, ապա՝ ինքը ևս պատմեց ոստիկանությունում իր 25 տարվա աշխատանքային փորձի մասին, ներկայացրեց ֆրանսիական ոստիկանությունում տարվող աշխատանքները, խոսեց ոլորտում սպասվող նորամուծությունների մասին, ծանոթացրեց նաև Ֆրանսիայում իրականացվող օպերատիվ միջոցառումների տեսակներին։ Հայ գործընկերները ևս ներկայացրին իրենց փորձն ու գրանցված արդյունքները։

Французский опыт в Армении
В рамках армяно-французского сотрудничества Полиции с 10 октября в Армении находится эксперт регионального управления уголовной полиции Парижа Арно Пелкат.
Целью визита является обмен опытом и проведение в Образовательном комплексе полиции РА курса на тему: «Методы обнаружения и тайного наблюдения». В тренинге принимают участие оперативные сотрудники различных подразделений Полиции РА.
В начале мероприятия Первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА, подполковник полиции М. Маркосян поприветствовал участников и представил рабочий путь, пройденный докладчиком, отметив важность сотрудничества Полиции Республики Армения с Полицией европейских стран, выразил надежду, что приобретенные в ходе проводимого курса знания и результаты обмена опытом будут эффективно использованы в дальнейшей работе.
В начале лекции французский эксперт познакомился с профессиональной карьерой каждого из участников, затем он рассказал о своем 25-летнем опыте работы в полиции, а также представил работу, проводимую во французской полиции, рассказал о предстоящих нововведениях в этой сфере, ознакомил участников с видами оперативных мероприятий, осуществляемых во Франции. Армянские коллеги, в свою очередь, поделились своим опытом и представили зарегистрированные результаты.