Ուսումնական և նախաավարտական պրակտիկայի հրահանգավորում
2022 թ. փետրվարի 14-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակումբում տեղի ունեցավ կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի` ուսումնական և նախաավարտական պրակտիկա անցնող սովորողների հրահանգավորումը:
Պրակտիկայի հրահանգավորմանը մասնակցում էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ. Մուրադյանը, ակադեմիայի պետ, ոստիկանության գնդապետ Գ. Գրիգորյանը, ակադեմիայի ղեկավար կազմը, ամբիոնի պետեր, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ:
Հրահանգավորումից առաջ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ. Մուրադյանն անդրադարձավ պրակտիկայի արդյունավետության բարձրացման հիմնախնդիրներին, կարևորեց ՀՀ ոստիկանության տարածքային բաժինների հետ համագործակցությունը՝ շեշտը դնելով տեսական գիտելիքները պրակտիկ գործունեությունում ստեղծագործաբար կիրառելու համար հմտությունների ձեռքբերման անհրաժեշտության վրա: Կրթահամալիրի պետի կողմից պրակտիկայի ղեկավարներին և ակադեմիայի ղեկավարությանը տրվեցին համապատասխան ցուցումներ` պրակտիկայի անցկացման ու ղեկավարման մեթոդական ապահովման վերաբերյալ:
Պրակտիկայի անցկացման կարգի, նպատակների ու խնդիրների առանցքային կողմերին անդրադարձավ ակադեմիայի պետ, ոստիկանության գնդապետ Գ. Գրիգորյանը:
Ակադեմիայի պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Ա. Հովհաննիսյանը ներկայացրեց սովորողների բաշխումն ըստ ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների (պրակտիկայի անցկացման վայրերի), ինչպես նաև՝ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի հրամանը` կրթահամալիրի ծառայողներից պրակտիկայի ղեկավարներ նշանակելու մասին:
Ամբիոնի պետերն ըստ ոլորտների ներկայացրին պրակտիկայի ծրագրերը, պրակտիկայի ամփոփման ու պաշտպանության կարգը, պարզաբանեցին սովորողներին հետաքրքրող հարցերը:
Սովորողներին ու պրակտիկայի ղեկավարներին տրամադրվեցին պրակտիկայի` նախապես մշակված և հաստատված ծրագրերի օրինակները:

Инструктаж по учебной и предвыпускной практике
14 февраля 2022 года в актовом зале Образовательного комплекса полиции РА состоялся инструктаж учащихся юридического факультета Академии Образовательного комплекса, готовящихся к прохождению учебной и предвыпускной практики.
Инструктаж по практике проводили: начальник Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции М. Мурадян, начальник Академии, полковник полиции Г. Григорян, руководящий состав Академии, начальники кафедр, представители профессорско-преподавательского состава.
Перед инструктажем, во вступительном слове, начальник Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции М. Мурадян коснулся проблем повышения эффективности практики, отметил важность сотрудничества с территориальными отделами Полиции РА, акцентируя внимание на необходимости приобретения навыков, необходимых для творческого применения теоретических знаний в практической деятельности. Начальник Образовательного комплекса дал руководителям практики и руководящему составу Академии соответствующие указания о методическом обеспечении проведения практики и по руководству ею.
О ключевых аспектах практики, таких как: порядок прохождения, цели и задачи проведения, говорил начальник Академии, полковник полиции Г. Григорян․
Заместитель начальника Академии, полковник полиции А. Оганесян представил распределение учащихся по соответствующим подразделениям полиции РА (места проведения практики), а также зачитал приказ начальника Образовательного комплекса полиции РА о лицах, назначенных руководителями практики учащихся Образовательного комплекса.
Начальники кафедр, каждый по своей сфере, представили программы практики, порядок обобщения и защиты результатов, ответили на вопросы, заинтересовавшие учащихся.
Учащимся и руководителям практики были предоставлены образцы заранее разработанных и утвержденных программ практики.