ՎերադառնալՄիջազգային գիտագործնական համաժողով՝ ոստիկանության կրթահամալիրում
2019 թվականի հունիսի 11-ից 13-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Անչափահասների հանցավորության հակազդման քրեաիրավական, քրեադատավարական և քրեաբանական հիմնախնդիրները» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողովը:
Անչափահասների հանցավորության վերաբերյալ հիմնախնդիրներն արդիական են միջազգային հանրության համար: Թեմայի տարատեսակ հիմնահարցերի վերաբերյալ զեկույցների, քննարկումների և լավագույն փորձի փոխանակման նպատակով կրթահամալիր էին ժամանել Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի Հանրապետության, Ուկրաինայի ոստիկանական 12 բարձրագույն ուսումնական և գիտահետազոտական հաստատությունների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության շտաբի, Քրեական հետախուզության գլխավոր և Հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունների, ՀՀ քննչական կոմիտեի, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության, ՀՀ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի, Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ներկայացուցիչները:
Համաժողովի առաջին օրը մասնակիցները հանդիպում ունեցան ոստիկանության կրթահամալիրի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ, ծանոթացան կրթահամալիրի կառուցվածքին և ուսումնական ստորաբաժանումների առանձնահատկություններին:
Հունիսի տասներկուսին օրհներգների հնչյունների ներքո հանդիսավոր կերպով բարձրացվեցին մասնակից պետությունների դրոշները, որից հետո հյուրերը ծաղիկներ խոնարհեցին Արցախյան պատերազմի, ՀՀ սահմանների պաշտպանության ժամանակ և ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված ոստիկանների հուշակոթողին:
Այնուհետև Կրթահամալիրի դահլիճում մեկնարկեց միջազգային գիտագործնական համաժողովը:
Բացման խոսքով ելույթ ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ Մուշեղ Բաբայանը: Նա ընթերցեց ՀՀ ոստիկանության պետ Վալերիյ Օսիպյանի ողջույնի խոսքերը և հավելեց.
- Վստահ եմ, որ համաժողովի մասնակիցների ելույթները շոշափում են թեմայի հետ կապված բոլոր առանձնահատկությունները, այս ոլորտում իրավապահ մարմինների ձեռքբերումներն ու բացթողումները: Համաժողովի նպատակն է հենց այս հիմնահարցերի և հանցավորության զարգացումները կանխելու տարբերակների ուսումնասիրումը:
Մ. Բաբայանը կարևորեց նաև նմանօրինակ համաժողովների անցկացումը, որոնք միտված են առավել ամրապնդելու համագործակցությունը մասնակից երկրների բուհերի միջև:
Ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տիգրան Եսայանը:
Ռուսաստանի ՆԳՆ Վ. Յա. Կիկոտի անվան Մոսկվայի համալսարանի պետ, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Իգոր Կալինիչենկոն ևս երախտիքի խոսքեր հղեց կրթահամալիրի ղեկավարությանը՝ բարձրակարգ միջոցառում կազմակերպելու համար:
Մասնակիցներն իրենց զեկույցներում բարձրաձայնեցին այնպիսի հիմնախնդիրներ, ինչպիսիք են անչափահասների հանցավորության հիմքում ընկած հոգեբանական և տարիքային առանձնահատկությունները, սոցիալական և հասարակական երևույթները, հանցավորության կանխարգելման ձևերը, վիճակագրությունը և զարգացման միտումները:
Համաժողովի ավարտին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանը հանդիսավոր արարողությամբ եզրափակեց միջոցառումը:
Օտարերկրյա հյուրերի համար Հայաստան այցելությունը բաղկացած էր նաև մշակութային ծրագրից, որի շնորհիվ նրանք ծանոթացան Հայաստանի պատմամշակութային արժեքներին ու հարուստ ժառանգությանը:

НазадМеждународная научно-практическая конференция в Образовательном комплексе полиции РА
С 11 по 13 июня 2019 года в Образовательном комплексе полиции РА состоялась Международная научно-практическая конференция «Уголовно-правовые, криминологические и уголовно-процессуальные проблемы противодействия преступности несовершеннолетних».
Проблемы преступности среди несовершеннолетних актуальны для международного сообщества. С целью представления докладов и обмена передовым опытом по различным вопросам указанной темы в Образовательный комплекс полиции РА прибыли представители 12 научно-исследовательских и высших учебных полицейских заведений Российской Федерации, Республики Беларусь, Украины, сотрудники разных подразделений полиции РА: Штаба, Главного управления уголовного розыска, Управления информации и по связям с общественностью, а также Следственного Комитета, Академии юстиции, Специальной следственной службы, Национального бюро экспертиз, юридического факультета Ереванского государственного университета РА.
В первый день конференции участники встретились с профессорско-преподавательским составом Образовательного комплекса полиции, ознакомились со структурой и спецификой учебных подразделений.
12 июня под звуки гимнов были торжественно подняты флаги стран-участниц конференции, после чего гости возложили цветы к Мемориалу полицейским, погибшим при исполнений служебных обязанностей, защите границ Армении и в Арцахской войне.
Затем в актовом зале началась Международная научно-практическая конференция.
Со вступительной речью выступил начальник Образовательного комплекса полиции РА Мушег Бабаян, который зачитал приветствие начальника полиции РА Валерия Осипяна, добавив:
- Убежден, что участники в своих выступлениях обсудят все особенности темы, достижения и недостатки правоохранительных органов в этой области. Именно изучение существующих проблем и способов предотвращения преступлений в этой области и является целью данной конференции.
М. Бабаян также подчеркнул важность проведения подобных конференций, направленных на дальнейшее укрепление сотрудничества между высшими учебными заведениями стран-участниц.
С приветственным словом выступил также Первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции Тигран Есаян.
Руководитель Московского университета им. Кикотя МВД РФ, кандидат педагогических наук, генерал-лейтенант полиции Игорь Калиниченко поблагодарил руководство Образовательного комплекса за организацию мероприятия столь высокого уровня.
Участники в своих докладах подняли вопросы, связанные с психологическими и возрастными особенностями несовершеннолетних, социальными и общественными сторонами преступлений, способами их предупреждения, статистикой и тенденцией развития преступности.
После торжественной церемонии награждения участников начальник Образовательного комплекса полиции РА, генерал-майор полиции Мушег Бабаян объявил о закрытии международной научно-практической конференции.
Визит в Армению иностранных гостей также включал культурную программу, в ходе которой гости ознакомились с историческими и культурными ценностями Армении и ее богатым наследием.