ՎերադառնալՄիջազգային գիտագործնական համաժողով՝ ոստիկանության կրթահամալիրում
2019 թվականի հունիսի 11-ից 13-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Անչափահասների հանցավորության հակազդման քրեաիրավական, քրեադատավարական և քրեաբանական հիմնախնդիրները» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողովը:
Անչափահասների հանցավորության վերաբերյալ հիմնախնդիրներն արդիական են միջազգային հանրության համար: Թեմայի տարատեսակ հիմնահարցերի վերաբերյալ զեկույցների, քննարկումների և լավագույն փորձի փոխանակման նպատակով կրթահամալիր էին ժամանել Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի Հանրապետության, Ուկրաինայի ոստիկանական 12 բարձրագույն ուսումնական և գիտահետազոտական հաստատությունների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության շտաբի, Քրեական հետախուզության գլխավոր և Հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունների, ՀՀ քննչական կոմիտեի, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության, ՀՀ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի, Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ներկայացուցիչները:
Համաժողովի առաջին օրը մասնակիցները հանդիպում ունեցան ոստիկանության կրթահամալիրի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ, ծանոթացան կրթահամալիրի կառուցվածքին և ուսումնական ստորաբաժանումների առանձնահատկություններին:
Հունիսի տասներկուսին օրհներգների հնչյունների ներքո հանդիսավոր կերպով բարձրացվեցին մասնակից պետությունների դրոշները, որից հետո հյուրերը ծաղիկներ խոնարհեցին Արցախյան պատերազմի, ՀՀ սահմանների պաշտպանության ժամանակ և ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված ոստիկանների հուշակոթողին:
Այնուհետև Կրթահամալիրի դահլիճում մեկնարկեց միջազգային գիտագործնական համաժողովը:
Բացման խոսքով ելույթ ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ Մուշեղ Բաբայանը: Նա ընթերցեց ՀՀ ոստիկանության պետ Վալերիյ Օսիպյանի ողջույնի խոսքերը և հավելեց.
- Վստահ եմ, որ համաժողովի մասնակիցների ելույթները շոշափում են թեմայի հետ կապված բոլոր առանձնահատկությունները, այս ոլորտում իրավապահ մարմինների ձեռքբերումներն ու բացթողումները: Համաժողովի նպատակն է հենց այս հիմնահարցերի և հանցավորության զարգացումները կանխելու տարբերակների ուսումնասիրումը:
Մ. Բաբայանը կարևորեց նաև նմանօրինակ համաժողովների անցկացումը, որոնք միտված են առավել ամրապնդելու համագործակցությունը մասնակից երկրների բուհերի միջև:
Ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տիգրան Եսայանը:
Ռուսաստանի ՆԳՆ Վ. Յա. Կիկոտի անվան Մոսկվայի համալսարանի պետ, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Իգոր Կալինիչենկոն ևս երախտիքի խոսքեր հղեց կրթահամալիրի ղեկավարությանը՝ բարձրակարգ միջոցառում կազմակերպելու համար:
Մասնակիցներն իրենց զեկույցներում բարձրաձայնեցին այնպիսի հիմնախնդիրներ, ինչպիսիք են անչափահասների հանցավորության հիմքում ընկած հոգեբանական և տարիքային առանձնահատկությունները, սոցիալական և հասարակական երևույթները, հանցավորության կանխարգելման ձևերը, վիճակագրությունը և զարգացման միտումները:
Համաժողովի ավարտին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանը հանդիսավոր արարողությամբ եզրափակեց միջոցառումը:
Օտարերկրյա հյուրերի համար Հայաստան այցելությունը բաղկացած էր նաև մշակութային ծրագրից, որի շնորհիվ նրանք ծանոթացան Հայաստանի պատմամշակութային արժեքներին ու հարուստ ժառանգությանը:

International scientific and practical conference in Police Educational Complex of RA
From 11 to 13 of June, 2019 the International Scientific and Practical Conference "Criminal-legal, criminological, criminal procedure problems of combating juvenile crime" was held in Police Educational Complex of RA.
The problems of juvenile crime are actual among international society.
In order to present reports and share best practices on various issues of the given topic, representatives of 12 research and higher education police institutions of the Russian Federation, Republic of Belarus, Ukraine, employees of various police departments of RA: Headquarters, Criminal Investigation Department, Department of Information and Public Relations, as well as the Investigative Committee, Academy of Justice, Special Investigation Service, National Bureau of Expertise, Law Faculty of Yerevan State University arrived at the Police Educational Complex.
On the first day of the conference, the participants met with the professorial-pedagogical staff of the Police Educational Complex, became acquainted with the structure and specialties of educational subdivisions.
On 12th of June the flags of the participating countries of the conference were solemnly raised under the sounds of national alloys, after which the guests put flowers at the Memorial, dedicated to the dead officers, while implementing official duties, protecting the borders of Armenia and during Arcakh war.
Afterward, the international scientific and practical conference began at the Assembly hall.
Head of Police Educational Complex of RA Mushegh Babayan read welcoming speech of the Head of Police of RA Valeriy Osipyan, adding:
-I am convinced that the participants in their reports will discuss all the special issues related to the topic, achievements and shortcomings of the law enforcement agencies in this area. Exactly the study of current problems and ways to prevent crimes in this area are the purpose of the given conference.
M. Babayan also emphasized the importance of carrying out such conferences, which cause for the strengthening further cooperation between the higher education institutions of the participating countries.
The First Deputy Head of Police Educational Complex of RA, police colonel Tigran Yesayan also had a welcoming speech.
Head of Moscow University after Kikot of the Ministry of Internal Affairs of RF, PhD of Pedagogical Sciences, police lieutenant general Igor Kalinichenko expressed his gratitude to the headship of the Educational Complex for high level organized event.
Participants in their reports raised issues related to the psychological and age characteristics of minors, social and public peculiarities of the crime, the ways to prevent them, statistics and the tendency of crime development.
After the solemn ceremony of awarding the participants, the Head of Police Educational Complex of RA, police major general Mushegh Babayan announced about closure of the international scientific-practical conference.
The visit of guests from foreign countries also included cultural program, during which they were familiarized with historical and cultural values of Armenia and its rich heritage.