Մոլդովայի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի պատվիրակության հետ քննարկվեցին համագործակցության զարգացման հետագա ծրագրերը
Փետրվարի 6-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր էր այցելել Մոլդովայի Հանրապետության ՆԳՆ «Շտեֆան չել Մարե» ակադեմիայի պատվիրակությունը՝ ուսումնական աշխատանքների գծով առաջին պրոռեկտոր, ոստիկանության գնդապետ, Յուրի Օդաժիուի գլխավորությամբ։ Պատվիրակության կազմում ներկա էին նաև Վիկտորյա Ժիտարը, Ռուսնակ Կոնստանտինը, Իոն Կորչմարը և Վրաբի Կոռնելիյը։
Հանդիպումը խորհրդանշական էր, քանի որ Մոլդովայի ոստիկանության ակադեմիայի հետ Կրթահամալիրը դեռևս 2018 թվականին hամագործակցության արձանագրություն էր կնքել, սակայն առաջին պաշտոնական հանդիպումը տեղի ունեցավ միայն 2020 թվականին, ինչը միտված էր համագործակցության հետագա քայլերի նախանշմանը։
Հյուրերին ընդունեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանը։ Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ․ Մարկոսյանը, ուսումնամեթոդական և զարգացման վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Գ․Գևորգյանը և միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գ․ Դավթյանը։
Կրթահամալիրի պետը հյուրերին ներկայացրեց Կրթահամալիրի կառուցվածքը, ուսումնական ծրագրերը և զարգացման տեսլականը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկեցին համագործակցության զարգացման հետագա քայլերը, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր։
Այնուհետև հյուրերի համար շրջայց կազմակերպվեց Կրթահամալիրի տարածքով, նրանք ծանոթացան մասնագիտացված լսարաններին, գործող սիմուլյացիոն սենյակներին, ֆիզիկական պատրաստականության դահլիճներին, ինչպես նաև այցելեցին ՀՀ ոստիկանության պատմության թանգարան։

Future projects of the cooperation of the delegation of Academy of MIA of the Republic of Moldova were discussed
On 6th of February, 2020 the delegation of Academy of MIA of the Republic of Moldova “Stefan cel Mare” visited to the Educational Complex of Police of RA, with the headship of the first Vice rector of educational works, police colonel Yurii Odajiu. Viktoria Jitar, Rusnak Konstantin, Ion Korchmar and Vrabi Kornely were among delegation staff.
The meeting was symbolic, as the Academy of MIA of the Republic of Moldova “Stefan cel Mare” signed cooperation protocol with Educational Complex in 2018, though the first official meeting took place only in 2020, and it was intended to outline further steps of cooperation only in 2020.
The guests were met up by the Head of Educational Complex of Police of RA, police major general Mushegh Babayan.
The First Deputy Head of Educational Complex of Police of RA, police lieutenant colonel M. Markosyan, Head of educational-methodical and development department, police colonel G. Gevorgyan and Head of International cooperation and IT division, police lieutenant colonel G. Davtyan presented at the meeting.
Head of Educational Complex introduced structure, educational curriculum and vision of Educational Complex.
At the end of the meeting the sides discussed further steps of cooperation development, as well as other several issues of mutual interest.
Afterwards, a tour was arranged along the territory of Educational Complex, they got acquainted with the vocational auditoriums, acting simulation rooms, gym halls, as well as visited to the Educational Complex of Police of RA.