Մոլդովայի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի պատվիրակության հետ քննարկվեցին համագործակցության զարգացման հետագա ծրագրերը
Փետրվարի 6-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր էր այցելել Մոլդովայի Հանրապետության ՆԳՆ «Շտեֆան չել Մարե» ակադեմիայի պատվիրակությունը՝ ուսումնական աշխատանքների գծով առաջին պրոռեկտոր, ոստիկանության գնդապետ, Յուրի Օդաժիուի գլխավորությամբ։ Պատվիրակության կազմում ներկա էին նաև Վիկտորյա Ժիտարը, Ռուսնակ Կոնստանտինը, Իոն Կորչմարը և Վրաբի Կոռնելիյը։
Հանդիպումը խորհրդանշական էր, քանի որ Մոլդովայի ոստիկանության ակադեմիայի հետ Կրթահամալիրը դեռևս 2018 թվականին hամագործակցության արձանագրություն էր կնքել, սակայն առաջին պաշտոնական հանդիպումը տեղի ունեցավ միայն 2020 թվականին, ինչը միտված էր համագործակցության հետագա քայլերի նախանշմանը։
Հյուրերին ընդունեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանը։ Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ․ Մարկոսյանը, ուսումնամեթոդական և զարգացման վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Գ․Գևորգյանը և միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գ․ Դավթյանը։
Կրթահամալիրի պետը հյուրերին ներկայացրեց Կրթահամալիրի կառուցվածքը, ուսումնական ծրագրերը և զարգացման տեսլականը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկեցին համագործակցության զարգացման հետագա քայլերը, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր։
Այնուհետև հյուրերի համար շրջայց կազմակերպվեց Կրթահամալիրի տարածքով, նրանք ծանոթացան մասնագիտացված լսարաններին, գործող սիմուլյացիոն սենյակներին, ֆիզիկական պատրաստականության դահլիճներին, ինչպես նաև այցելեցին ՀՀ ոստիկանության պատմության թանգարան։

С делегацией Академии МВД Республики Молдова были обсуждены дальнейшие программы развития сотрудничества
6 февраля Образовательный комплекс полиции РА посетила делегация Академии «Штефан чел Маре» МВД Республики Молдова во главе с первым проректором по учебной работе, полковником полиции Юрием Одажиу. В составе делегации присутствовали также Виктория Житарь, Руснак Константин, Ион Корчмарь и Врабие Корнелий.
Встреча была символичной, поскольку Образовательный комплекс заключил протокол о сотрудничестве с Академией МВД Республики Молдова еще в 2018 году, однако, первая официальная встреча состоялась только в 2020 году, на которой и были определены направления дальнейшего сотрудничества.
Гостей принял начальник Образовательного комплекса полиции РА, генерал-майор полиции Мушег Бабаян. Во встрече приняли участие также первый заместитель начальника Образовательного комплекса, подполковник полиции М. Маркосян, начальник учебно-методического управления и развития, полковник полиции Г. Геворкян и начальник отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ, подполковник полиции Г. Давтян.
Начальник Образовательного комплекса представил гостям структуру учебного заведения, учебные программы и перспективы развития.
В конце встречи стороны обсудили дальнейшие шаги по развитию сотрудничества, а также ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.
Затем для гостей была организована экскурсия по территории Образовательного комплекса, они ознакомились со специализированными аудиториями, действующими симуляционными кабинетами, залами физической подготовки, а также посетили музей истории Полиции РА.