Համայնքային ոստիկանության նիդերլանդական փորձը
Փետրվարի 23-ին Կրթահամալիրում էին համախմբվել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողները՝ ունկնդրելու Նիդերլանդների Թագավորության արդարադատության և անվտանգության նախարարության հանցավորության կանխարգելման քաղաքականության վարչության ներկայացուցիչ Ջաապ դե Վաարդի «Համայնքային ոստիկանության դերը հանցագործությունների կանխարգելման գործում» թեմայով զեկույցը։
Դասախոսութունը կազմակերպվել էր ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող «Աջակցություն Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներ» ծրագրի շրջանակներում։ Ներկա էին նաև ծրագրի ներկայացուցիչներ Մովսես Հակոբյանն ու Իրինա Ռուխկյանը։
ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կրթահամալիրը ներկայացնում էին Ակադեմիայի ՕՀԳ և քրեագիտության ամբիոնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․ Սեմերջյանը, նույն ամբիոնի դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Ալեքսանդր Սահակյանը և ակադեմիայի Վարչական իրավունքի և ոստիկանության վարչական գործունեության ամբիոնի ուսումնական ասիստենտ, ոստիկանության կապիտան Անի Կիրակոսյանը։
Ջաապ դե Վաարդն իր դասախոսության ընթացքում հայ ոստիկաններին ներկայացրեց համայնքային ոստիկանության գործելաոճի նիդերլանդական փորձը։ Անդրադարձ կատարվեց համայնք-ոստիկանություն փոխհամագործակցությանը, հանցավորության կանխարգելմանը, համայնքային ոստիկանության այլ խնդիրներին։
-Համայնքային ոստիկանությունը Նիդերլանդների ոստիկանության կարևորագույն օղակներից է, -իր խոսքում նշեց բանախոսը՝ առանձին ուշադրության արժանացնելով նաև համանյքային ոստիկանության կրթական ու վերապատրաստման խնդիրները։ Համեմատական վերլուծությամբ խոսվեց Հայաստանի և Նիդերլանդների համայնքային ոստիկանության նմանությունների ու տարբերությունների մասին։

Голландский опыт общинной полиции
23 февраля в Образовательном комплексе собрались сотрудники различных подразделений Полиции МВД РА, чтобы послушать доклад представителя управления политики предотвращения преступности Министерства юстиции и безопасности Королевства Нидерландов Джаапа де Ваара на тему: «Роль общинной полиции в деле предотвращения преступлений».
Лекция была организована в рамках программы «содействие реформам в сфере правосудия в Армении», осуществляемой при поддержке ЕС. Присутствовали также представители программы Мовсес Акопян и Ирина Рухкян.
Образовательный комплекс полиции МВД РА представляли начальник кафедры ОРД и криминалистики академии, полковник полиции М. Семерджян, доцент той же кафедры, полковник полиции Александр Саакян и учебный ассистент кафедры административного права и административной деятельности полиции Академии, капитан полиции Ани Киракосян.
В ходе лекции Джаап де Ваард представил армянским полицейским голландский опыт работы общинной полиции. Были затронуты взаимодействие «община-полиция», предотвращение преступности, другие проблемы общинной полиции.
«Общинная полиция является одним из важнейших звеньев полиции Нидерландов»,- отметил в своей речи докладчик, уделив отдельное внимание также вопросам образования и переподготовки общинной полиции. В сравнительном анализе говорилось о сходствах и различиях между общинной полицией Армении и Нидерландов.