«Անվտանգությունը Սևծովյան տարածաշրջանում։ Ընդհանուր մարտահրավերներ, կայուն ապագա» դասընթաց Բուխարեստում
Ռումինիայի «Mihai Viteazul ազգային հետախուզական ակադեմիայի» նախաձեռնությամբ, Անվտանգության և պաշտպանության եվրոպական քոլեջի հովանու ներքո, 2023թ․մայիսի 22-26-ը Բուխարեստում կազմակերպվել էր «Անվտանգությունը Սևծովյան տարածաշրջանում։ Ընդհանուր մարտահրավերներ, կայուն ապագա» դասընթաց։
Դասընթացին մասնակցում էին Եվրոպական Միության /այսուհետ՝ ԵՄ/ որոշ երկրների և Արևելյան գործընկերության երկրների պատվիրակությունները։ Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության կազմում դասընթացին մասնակցում էր ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի ակադեմիայի քրեական դատավարության ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության կապիտան Նվարդ Վարյանը։
Որպես բանախոսներ մասնակցում էին Ռումինիայի Հանրապետության պաշտպանության, ինչպես նաև Արտաքին գործերի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, «Mihai Viteazul ազգային հետախուզական ակադեմիայի» դասախոսներ, հեղինակավոր դասախոսներ Բելգիայի «Էգմոն» միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտից, Մալթայի համալսարանից, Հարվարդի համալսարանից, Անվտանգության և պաշտպանության եվրոպական քոլեջից։
Դասընթացի շրջանակներում քննարկվել են ԵՄ ինտեգրացիոն քաղաքականությունը որպես անվտանգության երաշխիք «ստրատեգիական կոնցեպտ», ԵՄ ստրատեգիական միջավայրը, անվտանգության հիմնական գործոնները և դրա հետ կապված փոփոխությունների շարժիչ ուժերը, ինչպես նաև անվտանգության հիբրիդային սպառնալիքների զսպումը Սևծովյան տարածաշրջանում։
Դասընթացի ձևաչափը ներառում էր յուրաքանչյուր օրվա թեմայի առնչությամբ բանախոսների զեկույցների ներկայացում, որին հաջորդում էին մասնակիցների հարցադրումները, այնուհետև տեղի էր ունենում պանելային քննարկում՝ 3-4 զեկուցողների մասնակցությամբ։ Հաջորդիվ դասընթացի մասնակիցները բաժանվում էին խմբերի, և իրականացվում էր «life skills» սեանս, որից հետո կատարում էին վարժություններ՝ նվիրված վերջին տարիներին Սևծովյան տարածաշրջանում տեղի ունեցած հիմնաքարային ստրատեգիական նշանակության իրադարձությունների, գլխավոր դերակատարների, տարածաշրջանային հնարավոր զարգացումների առանձնացմանը և համակարգմանը։
Վարժությունների արդյունքում ձևավորված եզրահանգումների վերաբերյալ դասընթացի վերջին օրը մասնակիցները կատարել են սահիկների ներկայացում, դասընթացի ամփոփում, սերտիֆիկատների հանձնման արարողություն։

«Безопасность в Черноморском регионе. Общие вызовы, стабильное будущее» тренинг в Бухаресте
С 22-26 мая 2023 года в Бухаресте по инициативе румынской «Национальной академии разведки Михай Витеазул» под эгидой Европейского колледжа безопасности и обороны был организован тренинг на тему: «Безопасность в Черноморском регионе. Общие вызовы, стабильное будущее». В тренинге участвовали делегации ряда стран Европейского Союза (далее ЕС) и стран Восточного партнерства. В составе делегации Республики Армения в тренинге участвовала преподаватель кафедры уголовного судопроизводства Академии Образовательного комплекса МВД РА, капитан полиции Нвард Варьян.
В качестве докладчиков участвовали высокопоставленные чиновники Министерства обороны Республики Румыния, а также Министерства иностранных дел, преподаватели «Национальной разведывательной академии Михай Витеазул», авторитетные преподаватели Королевского института международных отношений Бельгии «Эгмон», Мальтийского университета, Гарвардского университета, Европейского колледжа безопасности и обороны.
В рамках тренинга обсуждались интеграционная политика ЕС как «стратегическая концепция» гарантии безопасности, стратегическая среда ЕС, основные факторы безопасности и движущие силы, связанные с этими изменениями, а также сдерживание гибридных угроз безопасности в Черноморском регионе.
Формат тренинга включал представление докладов спикерами по теме каждого дня, за которым следовали вопросы участников, затем проходило панельное обсуждение с участием 3-4 спикеров. Затем участники тренинга разделялись на группы, и проводился сеанс «life skills», после чего выполнялись упражнения, посвященные выделению и координации ключевых событий стратегического значения, выделению и координации возможных региональных развитий, имевших место в последние годы в Черноморском регионе.
В последний день тренинга участники представили слайды, обобщили курс и провели церемонию вручения сертификатов.