ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 31․01․2022 թիվ 1 նիստում հաստատված «Գիտաժողովների, ամենամյա գիտական հետազոտությունների ամփոփման, կազմակերպման և անցկացման կարգ»-ի և Կրթահամալիրի պետի հաստատած ժամանակացույցի շրջանակներում հունիսի 13-ին Կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Ֆիզիկական պատրաստականության դասավանդման առանձնահատկությունները» խորագրով գիտագործնական քննարկում, որը կազմակերպել էր ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի քոլեջի մարտական և ֆիզիկական պատրաստականության ամբիոնը։
Ներկայացվեց երկու զեկույց՝ «Ոստիկանության ծառայողների Ֆիզիկական որակների մշակումը և կատարելագործումը» և «Ֆիզիկական պատրաստականության և ձեռնամարտի դասավանդման առանձնահատկությունները ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրում», որի ընթացքում զեկուցողները մանրամասնեցին ֆիզիկական որակների մշակման և կատարելագործման առանձնահատկությունները և դրանց ճիշտ կիրառությունը պրակտիկայում: Մանրամասն անդրադարձ կատարվեց նաև ֆիզիկական պատրաստականության և ձեռնամարտի դասավանդման առանձնահատկություններին, նաև շեշտադրվեցին դասավանդման ընթացքում կիրառվող արդյունավետ մեթոդները, որոնց կիրառման շնորհիվ ոստիկանության ապագա ծառայողները սովորում են հնարքների ճիշտ կատարումը:

Scientific-practical discussion
On the 13th of June, within the framework of the order on “Procedure for summing up, organizing and holding annual conferences, scientific research” and the schedule approved at the meeting No. 1 of the Academic Council on the 31st of January, 2022 by the Head of the Educational Complex of MIA of RA, the Educational Complex of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, the scientific seminar was held at the Educational Complex on the topic “Peculiarities of teaching physical culture”, which was organized by the Chair of Combat and Physical Training of the Educational Complex of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia.
Two reports were introduced on the following topics on: "The development and improvement of physical qualities of police officers" and "Features of teaching physical culture and hand to hand combat art in the Educational Complex of MIA of RA", during which the speakers discussed the features of development and improvement of physical qualities and their correct usage in practice. The specifics of physical training and hand-to-hand combat art teaching were also discussed in detail, and the effective methods used during teaching were also emphasized, thanks to which future police officers learnt the correct performance of tricks.