ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 31․01․2022 թիվ 1 նիստում հաստատված «Գիտաժողովների, ամենամյա գիտական հետազոտությունների ամփոփման, կազմակերպման և անցկացման կարգ»-ի և Կրթահամալիրի պետի հաստատած ժամանակացույցի շրջանակներում հունիսի 13-ին Կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Ֆիզիկական պատրաստականության դասավանդման առանձնահատկությունները» խորագրով գիտագործնական քննարկում, որը կազմակերպել էր ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի քոլեջի մարտական և ֆիզիկական պատրաստականության ամբիոնը։
Ներկայացվեց երկու զեկույց՝ «Ոստիկանության ծառայողների Ֆիզիկական որակների մշակումը և կատարելագործումը» և «Ֆիզիկական պատրաստականության և ձեռնամարտի դասավանդման առանձնահատկությունները ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրում», որի ընթացքում զեկուցողները մանրամասնեցին ֆիզիկական որակների մշակման և կատարելագործման առանձնահատկությունները և դրանց ճիշտ կիրառությունը պրակտիկայում: Մանրամասն անդրադարձ կատարվեց նաև ֆիզիկական պատրաստականության և ձեռնամարտի դասավանդման առանձնահատկություններին, նաև շեշտադրվեցին դասավանդման ընթացքում կիրառվող արդյունավետ մեթոդները, որոնց կիրառման շնորհիվ ոստիկանության ապագա ծառայողները սովորում են հնարքների ճիշտ կատարումը:

В рамках утвержденного на заседании Ученого совета Образовательного комплекса МВД РА № 1 «Порядка обобщения, организации и проведения научных конференций, ежегодных научных исследований» и графика, утвержденный начальником Образовательного комплекса 13 июня в Образовательном комплексе, состоялось научно-практическое обсуждение на тему: «Особенности преподавания физической подготовки», организованное кафедрой боевой и физической подготовки образовательного комплекса МВД РА.
Были представлены два доклада «Развитие и совершенствование физических качеств сотрудников полиции» и «Особенности преподавания физической подготовки и рукопашного боя в Образовательном комплексе МВД РА», в ходе которых докладчики детализировали особенности развития и совершенствования физических качеств и их правильное применение на практике. Были также подробно затронуты особенности преподавания физической подготовки и рукопашного боя, а также были сделаны акценты на эффективные методы, применяемые в ходе обучения, благодаря применению которых будущие сотрудники полиции учатся правильному выполнению трюков.