Քննարկում՝ «Մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքների և ազատությունների սահմանափակման սահմանադրական հիմքերը» թեմայով
ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 31․01․2022 թիվ 1 նիստում հաստատված «Գիտաժողովների, ամենամյա գիտական հետազոտությունների ամփոփման, կազմակերպման և անցկացման կարգ»-ի և Կրթահամալիրի պետի հաստատած ժամանակացույցի շրջանակներում մայիսի 26-ին Կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքների և ազատությունների սահմանափակման սահմանադրական հիմքերը» խորագրով գիտագործնական քննարկում, որը կազմակերպել էր ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի ակադեմիայի պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնը։ Քննարկմանը մասնակցում էին հրավիրված բանախոս, ՀՀ ԳԱԱ Փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Լ. Ղազանչյանը, ամբիոնի պետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, ոստիկանության փոխգնդապետ Ա․ Սաֆարյանը, ամբիոնի ավագ դասախոս, ոստիկանության մայոր Ա․ Մարգարյանը և Կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատի առկա անվճար և վճարովի ուսուցման 2-րդ կուրսի սովորողները։
Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Լ. Ղազանչյանը՝ «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դիրքորոշումը հիմնական իրավունքների և ազատությունների սահմանափակման համատեքստում» թեմայով, իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատի առկա անվճար ուսուցման 2-րդ կուրսի սովորող Ն․ Զիլաբյանը՝ «Մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքների և ազատությունների սահմանափակման սահմանադրական հիմքերը» թեմայով։
Զեկուցումների արդյունքում ծավալվեց ակտիվ քննարկում, բանախոսները ՄԻԵԴ նախադեպային որոշումների, ներպետական իրավական կարգավորումների և իրավակիրառ պրակտիկայի վերաբերյալ առաջադրված բոլոր հարցադրումներին սպառիչ պատասխաններ տվեցին:

Обсуждение на тему «Конституционные основы ограничения основных прав и свобод человека и гражданина»
В рамках утвержденного на заседании № 1 31.01.2023г. Ученым советом Образовательного комплекса МВД РА «Порядка обобщения, организации и проведения научных конференций, ежегодных научных исследований» и графика, утвержденного начальником Образовательного комплекса 26 мая в Образовательном комплексе состоялось научно-практическое обсуждение на тему: «Конституционные основы ограничения основных прав и свобод человека и гражданина», организованное кафедрой теории государства и права и конституционного права Академии Образовательного комплекса МВД РА. В обсуждении приняли участие приглашенный докладчик, старший научный сотрудник Национальной академии наук Республики Армении института философии, социологии и права, кандидат юридических наук, доцент Л. Казанчян, временно исполняющий обязанности начальника кафедры, подполковник полиции А. Сафарян, старший преподаватель кафедры, майор полиции А. Маргарян и учащиеся 2 курса бесплатной и платной формы обучения бакалавриата юридического факультета Академии Образовательного комплекса.
С докладами выступили старший научный сотрудник Национальной академии наук Республики Армении института философии, социологии и права, кандидат юридических наук, доцент Л. Казанчян на тему: «Позиция Европейского суда по правам человека в контексте ограничения основных прав и свобод» и учащийся 2-го курса бакалавриата юридического факультета Академии Н. Зилабян на тему: «Конституционные основы ограничения основных прав и свобод человека и гражданина».
По итогам докладов развернулось активное обсуждение, докладчики дали исчерпывающие ответы на все вопросы относительно прецедентных решений ЕСПЧ, внутригосударственных правовых регулирований и правоприменительной практики.