«Կիբերանվտանգության ապահովման հիմնախնդիրները» թեմայով առցանց դասախոսություն
Հունիսի 14-ին ՌԴ ՆԳՆ Ռոստովի իրավաբանական ինստիտուտի և ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի միջև ստորագրված «Նպատակային աշխատանքային համատեղ ծրագրի» շրջանակներում տեղի ունեցավ «Կիբերանվտանգության ապահովման հիմնախնդիրները» թեմայով առցանց դասախոսություն, որը վարեց Ռոստովի իրավաբանական ինստիտուտի տեղեկատվական ապահովման ամբիոնի դոցենտ Անատոլի Կարպիկան։
Դասախոսությանը մասնակցում էին ԱՊՀ երկրների ՆԳՆ ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչները։ ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրը ներկայացնում էին ակադեմիայի պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Արտակ Հովհաննիսյանը և երկրորդ, երրորդ կուրսերի սովորողները։
Դասախոսության ընթացքում քննարկվեցին համակարգչային սարքավորումների անվտանգության սպառնալիքների, տվյալների արտահոսքի, համակարգչային սարքավորումների արգելափակման, ոչնչացման, կիբերհարձակումների տեսակների, իրականացման մեթոդների, վնասակար ծրագրերի դեմ կիրառվող պաշտպանության միջոցների վերաբերյալ մի շարք հուզող հարցեր։

Online lecture on "The issues of cybersecurity"
On the 14th of June, within the framework of the "Targeted Joint Program" signed between the Rostov Law Institute of the Ministry of Internal Affairs of RF and the Educational Complex of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, an online lecture was held on the topic "Issues of Cyber Security", which was conducted by the associate professor of the Information Support Chair of the Rostov Law Institute Anatoly Karpika.
Representatives of the educational institutions of the Ministry of Internal Affairs of the CIS countries took part in the lecture. The Educational complex of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia was represented by the Deputy Head of the Academy, police colonel Artak Hovhannisyan and the second and third year students.
During the lecture, a number of current issues were discussed regarding the threats to the security of computer equipment, data leakage, blocking, destruction of computer device, types of cyber attacks, methods of implementation, and measures to protect from malicious programs.