«Կիբերանվտանգության ապահովման հիմնախնդիրները» թեմայով առցանց դասախոսություն
Հունիսի 14-ին ՌԴ ՆԳՆ Ռոստովի իրավաբանական ինստիտուտի և ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի միջև ստորագրված «Նպատակային աշխատանքային համատեղ ծրագրի» շրջանակներում տեղի ունեցավ «Կիբերանվտանգության ապահովման հիմնախնդիրները» թեմայով առցանց դասախոսություն, որը վարեց Ռոստովի իրավաբանական ինստիտուտի տեղեկատվական ապահովման ամբիոնի դոցենտ Անատոլի Կարպիկան։
Դասախոսությանը մասնակցում էին ԱՊՀ երկրների ՆԳՆ ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչները։ ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրը ներկայացնում էին ակադեմիայի պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Արտակ Հովհաննիսյանը և երկրորդ, երրորդ կուրսերի սովորողները։
Դասախոսության ընթացքում քննարկվեցին համակարգչային սարքավորումների անվտանգության սպառնալիքների, տվյալների արտահոսքի, համակարգչային սարքավորումների արգելափակման, ոչնչացման, կիբերհարձակումների տեսակների, իրականացման մեթոդների, վնասակար ծրագրերի դեմ կիրառվող պաշտպանության միջոցների վերաբերյալ մի շարք հուզող հարցեր։

Онлайн-лекция на тему: «Проблемы обеспечения кибербезопасности»
14 июня в рамках реализации Целевой рабочей программы на 2023 год, подписанной между Ростовским юридическим институтом МВД РФ и Образовательным комплексом МВД РА, состоялась онлайн-лекция на тему: «Проблемы обеспечения кибербезопасности», которую провел доцент кафедры информационного обеспечения Ростовского юридического института Анатолий Карпика.
В лекции приняли участие представители учебных заведений МВД стран СНГ. Образовательный комплекс МВД РА представляли заместитель начальника Академии, полковник полиции Артак Оганесян и учащиеся второго и третьего курсов.
В ходе лекции был обсужден ряд волнующих вопросов, касающихся угроз безопасности компьютерного оборудования, утечки данных, блокировки, уничтожения компьютерного оборудования, видов кибератак, методов осуществления, средств защиты от вредоносных программ.