Կայացավ «Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վերապատրաստում և գործառնական համագործակցություն» (TOPCOP) տարածաշրջանային ծրագրի պատասխանատուների հերթական հանդիպումը
Նոյեմբերի 15-16-ը Հունգարիայի Բուդապեշտ քաղաքում կայացավ ԵՄ իրավապահ մարմինների վերապատրաստման գործակալության (ՍԻՊՈԼ) «Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վերապատրաստում և գործառնական համագործակցություն» (TOPCOP) տարածաշրջանային ծրագրի պատասխանատուների հերթական հանդիպումը։ Կրթահամալիրից մասնակցում էր ուսումնամեթոդական և զարգացման վարչության միջազգային համագործակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման բաժնի պետի տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Կարինե Սաֆարյանը։
Հանդիպման նպատակն էր ծանոթանալ գործընկեր երկրների իրավապահ մարմինների կրթական համակարգերի առանձնահատկություններին, այդ հաստատություններում էլեկտրոնային ուսուցման հարթակներ ներդնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, ինչպես նաև քննարկել հանցավորության դեմ պայքարում իրավապահ մարմինների կարողությունների ամրապնդմանն ուղղված վերապատրաստման լրացուցիչ դասընթացներ կազմակերպելու անհրաժեշտությունն ու նպատակահարմարությունը։
Մասնակիցները ներկայացրել են իրենց երկրներում իրավապահ մարմինների կրթական և վերապատրաստման համակարգերը, մասնավորապես՝ ազգային մակարդակում թեմատիկ վերապատրաստումների ընդհանուր կառուցվածքը, հանցավորության նոր միտումների և սպառնալիքների պարագայում իրավապահ մարմինների հմտությունների կատարելագործման նպատակով վերապատրաստումների պլանավորման և անցկացման կարգը, թիրախային խմբի ընտրությունը, դասընթացի տևողությունը, մասնակիցների քանակը, դասընթացի համար պատասխանատու մարմինները, հաճախակի հանդիպող մարտահրավերներն ու դժվարությունները։
Քննարկվել են նաև գործընկեր երկրներում իրավապահ մարմինների կրթական հաստատություններում Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի վերաբերյալ դասընթացի միասնական ծրագիր ներառելու հնարավորությունը, որի հիման վրա ազգային մակարդակում կանցկացվեն ոլորտին վերաբերող վերապատրաստման դասընթացներ։

Состоялась очередная встреча ответственных лиц региональной программы «Переподготовка и оперативное сотрудничество по борьбе с организованной преступностью» (TOPCOP)
С 15 по 16 ноября в Будапеште, Венгрии, состоялась очередная встреча ответственных за региональную программу Агентства по подготовке правоохранительных органов ЕС (CEPOL) «Обучение и оперативное сотрудничество в борьбе с организованной преступностью» (TOPCOP). От Образовательного комплекса участвовала заместитель начальника отдела международного сотрудничества и внедрения информационных технологий управления по учебно-методической работе и развитию, подполковник полиции Сафарян Карине.
Цель встречи - ознакомиться с особенностями образовательных систем правоохранительных органов стран-партнеров, работами по внедрению платформ электронного обучения в этих учреждениях, а также обсудить необходимость и целесообразность организации дополнительных курсов переподготовки, направленных на укрепление возможностей правоохранительных органов в борьбе с преступностью.
Участники представили системы обучения и переподготовки правоохранительных органов в своих странах, в частности, общую структуру тематических переподготовок на национальном уровне, порядок планирования и проведения переподготовки с целью совершенствования навыков правоохранительных органов в случае новых тенденций и угроз преступности, выбор целевой группы, продолжительность курса, количество участников, ответственные за курс органы, часто встречающиеся вызовы и трудности.
Также была обсуждена возможность включения единой программы курсов по борьбе с траффикингом в учебных заведениях правоохранительных органов стран-партнеров, на основе которой на национальном уровне будут проведены курсы переподготовки в этой сфере.