Ոստիկանության նոր պարեկային ծառայությունը շուտով հասանելի կլինի նաև Լոռու և Շիրակի մարզերում
Առաջիկայում ոստիկանության նոր պարեկային ծառայությունը հասանելի կլինի նաև Լոռու և Շիրակի մարզերում։ Հուլիսի 26-ից օգոստոսի 27-ը պարեկային ծառայությունում պաշտոնի նշանակվելու նպատակով ոստիկանության կրթահամալիրում անցկացվում է միասնական ընդունելություն-մրցույթ։ Մրցույթին մասնակցում են ինչպես ոստիկանության ծառայող չհանդիսացող անձինք, այնպես էլ ոստիկանության ծառայողները։ Ընդունելությունն իրականացվում է «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «Պարեկ» որակավորմամբ նախնական մասնագիտական կրթական ծրագրով: Ընդունելություն-մրցույթի համար սահմանված է 570 տեղ, որից 258-ը՝ Լոռու մարզի, 257-ը՝ Շիրակի մարզի համար, նախատեսված է ևս 55 տեղ՝ Երևան քաղաքում պարեկների թիվը համալրելու նպատակով։
Ընդունելության համար կարող են դիմել միջնակարգ ընդհանուր կրթություն ունեցող, Հայաստանի Հանրապետության 18-ից 35 տարեկան և 160 սմ-ից ոչ պակաս հասակ ունեցող այն քաղաքացիները, որոնք անձնական հատկանիշներով, առողջական վիճակով և ֆիզիկական պատրաuտականությամբ ունակ են կատարելու ոuտիկանության ծառայողի պարտականությունները: Սակայն մինչ դիմում գրելը և կադրերի հաշվառման թերթիկ լրացնելը անհրաժեշտ փաստաթղթեր կան, որ դիմորդը պետք է ներկայացնի։
Դիմորդը կրթահամալիր է ներկայացնում անձը հաստատող փաստաթուղթ, կրթության մասին վկայական, 4 լուսանկար (4x6 չափսի), եթե արական սեռի ներկայացուցիչ է՝ զինգրքույկ, մերձավոր ազգականների անձնագրերը, տեղեկանք բնակության և հաշվառման վայրերից և «B» կարգի վարորդական իրավունքի վկայական՝ պատճենով, կամ պարտավորագիր՝ դասընթացները սկսելու օրվանից երկու ամսվա ընթացքում «B» կարգի վարորդական իրավունքի վկայականը ներկայացնելու վերաբերյալ։ Դասընթացները սկսելու օրվանից երկու ամսվա ընթացքում «B» կարգի վարորդական իրավունքի վկայականը չներկայացնելու դեպքում սովորողի ուսումնառությունը դադարեցվում է:

Новая патрульная служба полиции скоро будет доступна также в Лорийской и Ширакской областях
В ближайшее время новая патрульная служба полиции будет доступна также в Лорийской и Ширакской областях. С 26 июля по 27 августа с целью назначения на должность в патрульной службе в Образовательном комплексе полиции проводится единый прием-конкурс. В конкурсе принимают участие как лица, не являющиеся служащими полиции, так и сотрудники полиции. Прием осуществляется по предварительной профессиональной образовательной программе «Патруль» по специальности «Полицейское дело». Приемом предусмотрено 570 мест, из которых 258 - для Лорийской области, 257 - для Ширакской области, предусмотрено еще 55 мест для пополнения числа патрулей в Ереване.
Для приема могут обращаться граждане Республики Армения, имеющие общее среднее образование, в возрасте от 18 до 35 лет и ростом не менее 160 см, которые по личным качествам, состоянию здоровья и физической подготовке способны выполнять обязанности служащего полиции. Однако до написания заявления и заполнения листа учета кадров есть необходимые документы, которые заявитель должен представить.
Заявитель представляет в Образовательный комплекс документ, удостоверяющий личность, свидетельство об образовании, 4 фотографии (4х6), если представитель мужского пола - военный билет, паспорта близких родственников, справку с мест проживания и учета, а также водительское удостоверение категории «B» с копией или письменное обязательство о представлении водительского удостоверение категории «B» в течение двух месяцев со дня начала занятий. В случае непредставления водительского удостоверения категории «В» в течение двух месяцев со дня начала занятий обучение учащегося прекращается.