Կրթահամալիրի սովորողի այցը Լատվիայի Հանրապետություն
Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 28-ին Լատվիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Ռիգայում կայացավ «Ժամանակակից ուսումնական գործընթացն իրավապահ համակարգի կադրերի պատրաստման գործում. նորարարություններ, մարտահրավերներ և հնարավորություններ» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողովը, որին մասնակցում էին շուրջ 22 երկրների ներկայացուցիչներ։ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը ներկայացնում էր Ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատի առկա անվճար ուսուցման երկրորդ կուրսի սովորող, ոստիկանության սերժանտ Անգելինա Հովհաննիսյանը։
Մեր ներկայացուցչի՝«Հայաստանը՝ հնարավորությունների երկիր։ Կրթական ոլորտի իրավական կարգավորումները» թեմայով զեկույցն արժանացավ բազում դրական արձագանքների։
Համաժողովից հետո տեղի ունեցան ամփոփիչ քննարկումներ և եզրափակիչ աշխատանքներ, որոնց ընթացքում բոլոր ներկայացուցիչները բարձրաձայնեցին իրավապահ մարմինների կրթական ոլորտի կազմակերպման վերաբերյալ իրենց հուզող հարցերը, ինչի արդյունքում ծավալվեց բուռն քննարկում։
Կրթահամալիրի ներկայացուցիչը նաև եղավ Ռիգայի ոստիկանության պետական քոլեջում, ծանոթացավ դասախոսական անձնակազմի հետ։ Քննարկումներ եղան իրավագիտական առարկաների դասավանդման ավանդական և ժամանակակից մեթոդների վերաբերյալ:

Визит учащейся Образовательного комплекса в Латвийскую Республику
По инициативе Ассоциации европейских полицейских колледжей 28 сентября в столице Латвийской Республики - Риге состоялась Международная научно-практическая конференция на тему: «Современный учебный процесс в деле подготовки кадров правоохранительной системы: инновации, вызовы и возможности», в которой приняли участие представители около 22 стран.
Образовательный комплекс полиции РА представляла учащаяся второго курса очного бесплатного обучения бакалавриата юридического факультета Академии, сержант полиции Оганнисян Ангелина.
Доклад нашего участника на тему: «Армения-страна возможностей. Правовые регулирования образовательной сферы» получил множество положительных отзывов.
После конференции состоялись итоговые прения и обобщающая работа, в ходе которой участники подняли волнующие их вопросы касательно организации образовательной сферы правоохранительных органов, результатом чего стало бурное обсуждение назревших проблем.
Представитель Образовательного комплекса побывала также в Рижском государственном колледже полиции, познакомилась с преподавательским составом. Были обсуждены традиционные и современные методы преподавания юридических дисциплин.