Նոյեմբերի 10-ը խորհրդային միլիցիայի օրն է․ միջոցառումներ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում
Նոյեմբերի 10-ը խորհրդային միլիցիայի օրն է: Ոստիկանության կրթահամալիրի նախաձեռնությամբ՝ Երևանի և Գյումրիի ոստիկանության մի խումբ վետերաններ գործընկերոջ՝ Շիրակի շրջանի ՆԳԲ պետ, հանցագործին վնասազերծելիս զոհված Համլետ Սահակյանի ընտանիքի հետ կրթհամալիր էին եկել։
Հանցագործի նետած նռնակի պայթույնից էր զոհվել միլիցիայի փոխգնդապետ Համլետ Սահակյանը, որի այրին՝ Թամարա Հարությունյանը, հիշարժան օրով եկել էր թանգարանին նվիրաբերելու ամուսնու արխիվը։
Ներկաները զոհված ոստիկանների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին ծաղիկներ խոնարհեցին։
Հյուրերը շրջեցին կթահամալիրի տարածքում։ Եղան մշակույթի ակումբում, որտեղ ներքին գործերի նախարարների ու ոստիկանապետերի նկարներն էին փակցված։ Դիտարժան էին Սովետական Միության հերոս ՆԳ աշխատակիցներին նվիրված հուշապատը, Ալեքսեյ Հեքիմյանի կիսանդրին, Սուրբ Վարդանի մատուռն ու կրթհամալիրի ամենահուզիչ անկյունը, որտեղ փակցված են կրթահամալիրի՝ 44-օրյա պատերազմում զոհված ուսանողների լուսանկարները։
Օրը խորհրդանշական էր նաև այլ առումով. ոստիկանության պատմության թանգարանը նշում էր հիմնադրման 44-ամյակը։ Առաջատար մասնագետ, պաշտոնաթող գնդապետ Դավիթ Հովսեփյանը մի փոքր պատմական էքսկուրս կատարեց՝ պատմելով, թե թանգարանը երբ և ինչպես է ստեղծվել, ինչ բաժիններից է բաղկացած, ապա ներկայացրեց ցուցասրահում տեղ գտած նյութերը։ Ցուցասրահի նմուշներից կարելի էր պատկերացում կազմել, թե ոստիկանի համազգեստը ժամանակի ընթացքում ինչպիսի փոփոխությունների է ենթարկվել: Զենքեր, լուսանկարներ, շքանշաններ, զանազան փաստաթղթեր, որոնցից յուրաքանչյուրն իր պատմությունն ունի։ Ցուցափեղկերից երկուսում ներկայացված է միլիցիայի փոխգնդապետ Համլետ Սահակյանի արխիվը։ Նա 1991 թ. սեպտեմբերի 24-ին Լենինականի կայարանամերձ հրապարակում հետախուզվողին վնասազերծելիս հանցագործի նետած նռնակի պայթյունից է զոհվել։
Միջոցառման ավարտին ոստիկանության կրթահամալիրի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գարիկ Մալխասյանը շնորհակալագիր հանձնեց Համլետ Սահակյանի տիկնոջը՝ ի նշան երախտագիտության:

10 ноября - День советской милиции: мероприятия в Образовательном комплексе полиции РА
10 ноября - День советской милиции. По инициативе Образовательного комплекса полиции группа ветеранов Полиции Еревана и Гюмри вместе с семьей бывшего начальникa УВД Ширакской области Гамлета Саакяна, погибшего при задержании преступника, посетили Образовательный комплекс.
Подполковник милиции Гамлет Саакян погиб при взрыве гранаты, брошенной преступником, его вдова Тамара Арутюнян в этот памятный день подарила музею Полиции архив своего мужа.
Присутствующие возложили цветы к памятнику погибшим полицейским.
Гости осмотрели территорию комплекса, побывали в актовом зале, в фойе которого размещены фотографии всех министров внутренних дел и начальников полиции. Впечатляющим было посещение памятной стены, посвященной сотрудникам внутренних органов - Героям Советского Союза, часовни Святого Вардана и самого волнующего места – стены-памяти студентов Образовательного комплекса, погибших в 44-дневной войне.
День был символичным и в другом плане - Музей истории Полиции отмечал 44-летие со дня основания. Ведущий специалист, полковник в отставке Давид Овсепян совершил небольшой исторический экскурс, рассказав, когда и как был создан музей, из каких разделов он состоит, затем он представил материалы, размещенные в выставочном зале. Гости познакомились с изменениями, которые претерпела полицейская форма, с оружием, фотографиями, орденами, различными документами, которые имеют свою историю. Архив подполковника милиции Гамлета Саакяна, который погиб 24 сентября 1991 году в результате взрыва гранаты, при обезвреживании разыскиваемого, представлен в двух музейных витринах.
В конце мероприятия временно исполняющий обязанности начальника Образовательного комплекса Гарик Малхасян в знак благодарности вручил супруге Гамлета Саакяна благодарственную грамоту.