ԱՅՍՕՐ ՏԻԵԶԵՐԱԳՆԱՑՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐՆ Է «ПОЕХАЛИ »
60 տարի առաջ՝ 1961թ ապրիլի 12-ին, խորհրդային տիեզերագնաց Յուրի Գագարինը «Վոստոկ» տիեզերանավով առաջին անգամ դուրս եկավ Երկրի ուղեծիր և մեկ պտույտ կատարեց Երկրագնդի շուրջ՝ դնելով տիեզերական թռիչքների սկիզբը: Երկրագնդի շուրջ մեկ պտույտը մարդկության պատմության մեջ շրջադարձային դարձավ. սկսվեց մեծ բացահայտումների ժամանակաշրջանը։
60-ամյակի առթիվ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի մի խումբ ծառայողներ և ուսանողներ, հավատարիմ մնալով գեղեցիկ ավանդույթին, այցելեցին Երևանի տիեզերքի թանգարան և ջերմ ընդունելության արժանացան տնօրինության՝ դոկտոր պրոֆեսոր Վահագն Գուրզադյանի և Կարեն Բայրամյանի կողմից։ Օրը տոնական էր, ոստիկանության կրթահամալիրի ծառայողները և սովորողները ներկայացվեցին որպես մշտական և սպասված այցելուներ։ Տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձով հանդես եկավ ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի առաջին կուրսի առաջին դասակի ուսանող Գերա Սիրադեղյանը։
Վ. Գուրզադյանը և Կ. Բայրամյանը ուսանողներին հանգամանորեն ներկայացրին թանգարանի եզակի ու բացառիկ նմուշները և պատմեցին տիեզերագնացության ասպարեզում մարդկության նվաճումների մասին։
Ուսանողները վաղօրոք տեղեկացվել էին տիեզերագնացության լեգենդ Գրիգոր Գուրզադյանի մասին։ Նրանք գիտեն, որ խորհրդային տարիներին ավելի քան քառասուն տիեզերագնաց իրենց նախաթռիչքային պատրաստումն են անցել Գրիգոր Գուրզադյանի մոտ, և առավել հետաքրքրությամբ լսեցին նրա որդու՝ աշխարհահռչակ աստղաֆիզիկ Վահագն Գուրզադյանի տեղեկությունները լեգենդար հոր մասին։
Ուսանողները շատ տպավորված էին և իրենց երախտիքի խոսքը հայտնեցին տիեզերքի գաղտնիքների մեջ խորասուզվելու, այդ ոլորտի հայ գիտնականների մասին տեղեկանալու և բացառիկ նմուշների հետ առնչվելու համար։ Նրանք այսօր վստահաբար կարող են ասել, որ Հայաստանը տիեզերական հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների զարգացման մեջ մեծ ներդրում ունի։

Today it is marked the international day of Astronautics: “Let’s go”
60 years ago, on the 12th of April in 1961 soviet cosmonaut Yurii Gagarin had a first rocket trip to the Earth orbit through spaceship “Vostok” and had a round trip around the Earth, establishing space trip.
A circle around Earth became essential for the Humanity, it was launched a period of great discoveries.
On the occasion of the 60th anniversary some group of students and servants of Educational Complex of Police of RA, staying loyal to beautiful tradition, visited to the space museum of Yerevan and received warm greeting by the headship, doctor  professor  Vahagn Gurgadyan and Karen Bayramyan.
The day was festive, and it was arranged distance scientific-educational marathon between cosmological and astronomical centers of Russia and more than 10 countries, during which officers and learners of Police Educational Complex were presented as permanent and excepted guests.
On the occasion of the holiday, a student of the first platoon of the first year of Law faculty of the Academy Gera Siradeghyan had a congratulation speech.
V. Gurgadyan and K. Bayramyan presented in details unique and exclusive samples  and introduced about  the achievements of humans in the area of space travel.
Students had been informed before about space travel legendary Grigor Gurgadyan.  They knew that during Soviet times more than 40 space travelers had have their pre-traveling training experience at Grigor Gurgadyan, and heard with more interest his son’s information about legendary father, well-known astrophysicist Vahagn Gurgadyan.
Students were impressed much and expressed their gratitude for the information about Armenian scientists engaged into space secrets.
They surely can tell that Armenia has a great investment in cosmological and technological development.