Կրթահամալիրի ծառայողները Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայում
Սեպտեմբերի 26-ից 29-ը «Տեսական և գործնական գիտելիքների դասավանդման մեթոդիկան և գիտելիքների ու հմտությունների գնահատման համակարգը» թեմայով դասընթացին մասնակցելու նպատակով Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայում էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ծառայողները՝ ակադեմիայի պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Արտակ Հովհաննիսյանը, ակադեմիայի օպերատիվ-հետախուզական գործունեության և քրեագիտության ամբիոնի դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Ալեքսանդր Սահակյանը, ակադեմիայի պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության մայոր Աբգար Մարգարյանը, քոլեջի հասարակագիտական առարկաների և հոգեբանության ամբիոնի դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Արթուր Սարգսյանը, ուսումնական կենտրոնի հատուկ պատրաստականության կրթաճյուղի դասախոս, ոստիկանության մայոր Արթուր Հակոբյանը։
Դասընթացների ընթացքում պատվիրակության անդամները հանդիպեցին Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայի ղեկավարության հետ՝ ակադեմիայի ռեկտոր, ոստիկանության գնդապետ Իվանե Պապիաշվիլիի գլխավորությամբ, ծանոթացան ուսումնական հաստատության կառուցվածքին և ուսումնական ծրագրերին։
Քննարկվեց հարցերի բավական լայն շրջանակ, մասնավորապես՝ պարեկային ծառայության համար ուսումնական գործընթացի կազմակերպման և իրականացման յուրահատկությունները, լրացուցիչ մասնագիտական կրթության ընթացքում դասավանդման, գիտելիքների ու հմտությունների կիրառման առանձնահատկությունները, պրոֆեսիոնալ կրթաձևում դասավանդողների ընտրության, նրանց դերի, գործառույթների և իրավասությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև պրոֆեսիոնալ կրթաձևի շրջանակներում դասավանդվող առարկաների, մոդուլների ուսումնամեթոդական և նյութատեխնիկական ապահովման հարցեր:
Քննարկումների արդյունքում ձեռք բերվեց բանավոր պայմանավորվածություն՝ շարունակել վերը նշված հարցերի շուրջ համագործակցությունը:

Сотрудники Образовательного комплекса в Академии МВД Грузии
С 26 по 29 сентября сотрудники Образовательного комплекса полиции РА в следующем составе: заместитель начальника Академии, полковник полиции Артак Оганесян, доцент кафедры оперативно-розыскной деятельности и криминологии Академии, полковник полиции Александр Саакян, преподаватель кафедры теории государства и права и конституционного права Академии, майор полиции Абгар Маргарян, доцент кафедры социальных наук и психологии Колледжа, подполковник полиции Артур Саргсян, преподаватель факультета специальной подготовки Учебного центра, майор полиции Артур Акопян прибыли в Академию МВД Грузии с целью участия в семинаре на тему: «Методика преподавания теоретических и практических знаний и система оценки знаний и навыков».
В ходе семинара члены делегации встретились с руководством Академии МВД Грузии во главе с ректором Академии, полковником полиции Иване Папиашвили, ознакомились со структурой учебного заведения и учебными программами.
Был обсужден довольно широкий круг вопросов, в частности, особенности организации и осуществления учебного процесса для патрульной службы, особенности преподавания в процессе дополнительного профессионального образования, проблемы применения знаний и навыков, вопросы выбора преподавателей в профессиональном образовании, их роли, функции и компетенции, а также учебно-методическое и материально-техническое обеспечение предметов и модулей, преподаваемых в рамках профессионального образования.
В результате обсуждений была достигнута устная договоренность о продолжении сотрудничества по вышеуказанным вопросам.