Միջազգային գիտագործնական համաժողով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում
2016 թվականի հունիսի 2-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի խորհրդակցությունների դահլիճում կայացավ «Ոստիկանության կրթական հաստատություններում աշխատակիցների մասնագիտական պատրաստման հիմնական ուղղությունները» թեմայով առաջին միջազգային գիտագործնական համաժողովը։
Գիտաժողովին մասնակցեցին 5 երկրների` Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի Հանրապետության, Տաջիկստանի Հանրապետության, Վրաստանի և Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչները:
Համաժողովը բաղկացած էր 2 մասից։ Առաջին մասում համաժողովի ներկայացուցիչները ներկայացրին իրենց ուսումնական հաստատությունների առանձնահատկությունները, իսկ 2-րդ մասում՝ թեմատիկ զեկույցները:
Համաժողովը վարում էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի 1-ին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ, ի.գ.թ. Տիգրան Միքայելի Եսայանը:
Համաժողովը ընթացավ բուռն քննարկումներով, վեր հանվեցին ոստիկանության կադրերի պատրաստման հետ կապված մի շարք հիմնախնդիրներ, քննարկվեցին մի շարք առաջարկություններ:
Համաժողովի փակման ելույթում Տ.Եսայանը նշեց, որ միջազգային գիտագործնական համաժողովում իսկապես եղան արդյունավետ քննարկումներ և վեր հանվեցին այնպիսի կարևորագույն հարցեր, ինչպիսիք են ոստիկանության և, առհասարակ, որակյալ կադրեր պատրաստելու առանձնահատկությունները:

Международная научно-практическая конференция в Образовательном комплексе полиции РА
2 июня 2016 года в конференц-зале Образовательного комплекса полиции РА состоялась первая международная научно-практическаяконференция на тему “Основные направления профессиональной подготовки сотрудников в образовательных учреждениях полиции”.
Внаучно-практической конференции приняли участие представители 5 стран -Российская Федерация, Республика Беларусь, Республика Таджикистан,Грузия и Республика Армения.
Программа конференции состояла из двух частей. В первой части участники представили особенности своих учебных заведений, а во второй - тематические доклады.
Конференция проходила под председательствомпервого заместителя начальника Образовательного комплекса полиции РА, полковника полиции, кандидата юридических наук Тиграна Михайловича Есаяна.
В состоявшихся активных обсуждениях, был выявлен ряд проблем, связанных с обучением кадров полиции, а также были обсужденыряд предложений.
В своей заключительной речи полковник полиции Т. Есаян подчеркнул важность международной научно-практической конференции, на которой, в результате плодотворныхобсуждений, быливыявлены такиеважнейшие вопросы, как особенности подготовкиквалифицированных кадровкак в полиции, так и в целом.