ՎերադառնալԻրանի Իսլամական Հանրապետության ոստիկանության պատվիրակության այցը Կրթահամալիր
Փետրվարի 16-ին ճանաչողական այցով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում էր Իրանի Իսլամական Հանրապետության ոստիկանության պատվիրակությունը:
Պատվիրակության կազմում էին Իրավապահ ուժերի թմրանյութերի դեմ պայքարի ոստիկանության պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Մորթեզա Միրզային, միջազգային համագործակցության բաժնի պետի տեղակալ, գնդապետ Համիդի Քյան և պետի տեղակալի խորհրդական, գեներալ-մայոր Մորթեզա Դարանին, ինչպես նաև Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան երկու աշխատակից:
Այցելության ընթացքում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանի ուղեկցությամբ հյուրերը նախ հարգանքի տուրք մատուցեցին Ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված ոստիկանների հուշակոթողին, ինչից հետո շրջեցին կրթահամալիրի տարածքում: Ծանոթացան կրթահամալիրի կառուցվածքին, իրականացվող և հեռանակարային կրթական ծրագրերին, եղան գրադարանում, ՀՀ ոստիկանության պատմության թանգարանում, ֆիզիկական պատրաստականության պարապունքների համար նախատեսված դահլիճներում, ինչպես նաև կազմակերպված հանցագործությունների դեմ պայքարի ուսումնական կենտրոն-լսարանում: Հատկանշական էր այցը կրթահամալիրում դասվանդվող պարսկերեն լեզվի լսարան, որտեղ այդ պահին դասընթաց էր: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ժամանած պատվիրակությունը տպավորված էր տեսածով, իսկ գեներալ-մայոր Մորթեզա Միրզային նշեց, որ առաջին անգամ է օտար երկրում ականատես լինում պարսկերեն լեզվի նկատմամբ նման մեծ ուշադրության:
Հանդիպումը շարունակվեց կրթահամալիրի պետի առանձնասենյակում, որտեղ Հովհաննես Վարյանը առանձնակի կարևորեց Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ոստիկանությունների համագործակցության անհրաժշտությունը, ինչպես նաև խոսեց երկու երկրների միջև պատմական կապի մասին:
Գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանը, Իրանից ժամացած հյուրերի միջոցով, հրավեր փոխանցեց Իրանի ոստիկանական կրթական հաստատության պետին հունիսի 20-ից 23-ը կրթահամալիրում նախատեսվող միջազգային գիտագործնական համաժողովին մասնակցելու համար:
Պատասխան խոսքում պարոն Միրզային ամփոփ ներկայացրեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության ոստիկանական ուսումնական հաստատությունները, դասախոսական կազմի պատրաստվածության և նյութատեխնիկական հագեցվածության բարձր մակարդակը: Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության համապատասխան հաստատությունների ուսումնական ծրագրերը: Գեներալ-մայոր Մորթեզա Միրզային տեղեկացրեց, որ ուսումնառության ընթացքում սովորողները երկշաբաթյա ժամկետով փորձի փոխանակման են մեկնում այլ երկրներ և առաջարկեց քննարկել այսուհետ Հայաստանի Հանրապետության հետ ևս նմանօրինակ ծրագրի իրականացումը: Առանձնակի կարևորեց նաև պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի փոխանակման գործընթացի նախաձեռնումը:
Հանդիպման ավարտին Մորթեզա Միրզային շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և Հովհաննես Վարյանին հրավիրեց այցելելու Իրանի Իսլամական Հանրապետության:

НазадВизит делегации полиции Исламской Республики Иран в Образовательный комплекс
16 февраля 2017 года делегация полиции Исламской Республики Иран с ознакомительным визитом посетилa Образовательный комплекс полиции РА.
В составе делегации были заместитель начальника полиции по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, генерал-майор Мортеза Мирзаи, заместитель начальника отдела международного сотрудничества, полковник Амид Кя и советник заместителя начальника, генерал-майор Мортеза Дарани, а также двое сотрудников посольства Исламской Республики Иран в Армении.
В рамках визита, в сопровождении начальника Образовательного комплекса, генерал-лейтенанта полиции Оганеса Варьяна гости воздали дань уважения памяти погибшим при исполнении служебного долга полицейским, после провели экскурсию по комплексу. Ознакомились со структурой Образовательного комплекса, с текущими и перспективными образовательными программами, посетили библиотеку, музей истории полиции, побывали в спортивных залах, а также в специально оборудованной аудитории, где проводятся занятия по борьбе с организованной преступностью.
Впечатляющим был визит в аудиторию персидского язика, где в это время проходили занятия. Делегация Исламской Республики Иран была удивлена увиденным, а генерал-майор Мортеза Мирзаи подчеркнул, что впервые видит проявлениe столь большого интереса к персидскому языку в зарубежной стране.
Встреча продолжилась в кабинете начальника Образовательного комплекса, где О. Варьян подчеркнул необходимость сотрудничества между полицией Республики Армения и полицией Исламской Республики Иран, а также рассказал о исторической связи между двумя странами.
Генерал-лейтенант О. Варьян передал приглашение начальнику полицейского образовательного учреждения Ирана принять участие в международной научно-практической конференции, проведение которой планируется в Образовательном комплексе с 20 по 23 июня.
В ответном слове М.Мирзаи коротко представил полицейские образовательные учреждения Исламской Республикой Иран, степень готовности преподавательского состава и высокий уровень технической оснащенности, а также образовательные программы. Генерал-майор Мортеза Мирзаи также проинформировал, что в процессе обучения студенты проходят двухнедельные курсы обмена опытом в зарубежных странах, и предложил также рассмотреть вопрос о проведении подобных проектов в Республики Армения подчеркнув важность инициативы обмена опытом профессорско-преподавательских составов.
В конце визита Мортеза Мирзаи поблагодарил за теплый прием и пригласил О. Варьяна посетить Исламскую Республику Иран.