ՎերադառնալԻրանի Իսլամական Հանրապետության ոստիկանության պատվիրակության այցը Կրթահամալիր
Փետրվարի 16-ին ճանաչողական այցով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում էր Իրանի Իսլամական Հանրապետության ոստիկանության պատվիրակությունը:
Պատվիրակության կազմում էին Իրավապահ ուժերի թմրանյութերի դեմ պայքարի ոստիկանության պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Մորթեզա Միրզային, միջազգային համագործակցության բաժնի պետի տեղակալ, գնդապետ Համիդի Քյան և պետի տեղակալի խորհրդական, գեներալ-մայոր Մորթեզա Դարանին, ինչպես նաև Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան երկու աշխատակից:
Այցելության ընթացքում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանի ուղեկցությամբ հյուրերը նախ հարգանքի տուրք մատուցեցին Ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված ոստիկանների հուշակոթողին, ինչից հետո շրջեցին կրթահամալիրի տարածքում: Ծանոթացան կրթահամալիրի կառուցվածքին, իրականացվող և հեռանակարային կրթական ծրագրերին, եղան գրադարանում, ՀՀ ոստիկանության պատմության թանգարանում, ֆիզիկական պատրաստականության պարապունքների համար նախատեսված դահլիճներում, ինչպես նաև կազմակերպված հանցագործությունների դեմ պայքարի ուսումնական կենտրոն-լսարանում: Հատկանշական էր այցը կրթահամալիրում դասվանդվող պարսկերեն լեզվի լսարան, որտեղ այդ պահին դասընթաց էր: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ժամանած պատվիրակությունը տպավորված էր տեսածով, իսկ գեներալ-մայոր Մորթեզա Միրզային նշեց, որ առաջին անգամ է օտար երկրում ականատես լինում պարսկերեն լեզվի նկատմամբ նման մեծ ուշադրության:
Հանդիպումը շարունակվեց կրթահամալիրի պետի առանձնասենյակում, որտեղ Հովհաննես Վարյանը առանձնակի կարևորեց Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ոստիկանությունների համագործակցության անհրաժշտությունը, ինչպես նաև խոսեց երկու երկրների միջև պատմական կապի մասին:
Գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանը, Իրանից ժամացած հյուրերի միջոցով, հրավեր փոխանցեց Իրանի ոստիկանական կրթական հաստատության պետին հունիսի 20-ից 23-ը կրթահամալիրում նախատեսվող միջազգային գիտագործնական համաժողովին մասնակցելու համար:
Պատասխան խոսքում պարոն Միրզային ամփոփ ներկայացրեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության ոստիկանական ուսումնական հաստատությունները, դասախոսական կազմի պատրաստվածության և նյութատեխնիկական հագեցվածության բարձր մակարդակը: Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության համապատասխան հաստատությունների ուսումնական ծրագրերը: Գեներալ-մայոր Մորթեզա Միրզային տեղեկացրեց, որ ուսումնառության ընթացքում սովորողները երկշաբաթյա ժամկետով փորձի փոխանակման են մեկնում այլ երկրներ և առաջարկեց քննարկել այսուհետ Հայաստանի Հանրապետության հետ ևս նմանօրինակ ծրագրի իրականացումը: Առանձնակի կարևորեց նաև պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի փոխանակման գործընթացի նախաձեռնումը:
Հանդիպման ավարտին Մորթեզա Միրզային շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և Հովհաննես Վարյանին հրավիրեց այցելելու Իրանի Իսլամական Հանրապետության:

BackVisit of the delegation of Police of the Islamic Republic of Iran to the Educational Complex
February 16 – The study visit was made by the delegation of the Islamic Republic of Iran to the Police Educational Complex.
The delegation was composed of Major-General Morteza Mirza, Deputy Head of the Police Fight against drugs of Law Enforcement Forces, Colonel Hamid Chya, Deputy Head of the International Cooperation Unit and Major-General Morteza Daran, Adviser of Deputy Head, as well as two employees of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Armenia.
During the visit, the guests pay tribute to the memorial of police officers who died while performing police duties, then had a tour around the area accompanied by Lieutenant-General Hovh. Varyan, Head of the RA Police Educational Complex. Got acquainted with the Educational Complex structure, educational programs, as well as future programs, visited the library, the RA Police History Museum, halls for physical training lessons, as well as center-auditorium for Combating Organized Crime in the Training Center. The visit of Persian language auditorium, where at that moment was training, was remarkable. The delegation from the Islamic Republic of Iran was impressed, and Major-General Morteza Mirza noted that it is for the first time that he witnessed such an attention over the Persian language in a foreign country.
The meeting was continued in the office of Lieutenant-General Hovh. Varyan, where he highlighted the importance of cooperation between the Police of the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran, as well as talked about historical connection between the two countries.
Head of the Educational Complex conveyed an invitation to the Head of the Police Educational Institution of Iran to participate in the upcoming International Scientific Practical Conference which will be held in the Educational Complex.
In his response speech, Mr. Mirza introduced brief summary of police educational institutions of the Islamic Republic of Iran, readiness of teaching staff and the high level of technical equipment, as well as educational programs. Major General Morteza Mirza said that during the training, the students travel to other countries, for two weeks, to share experiences and offered to discuss the implementation of a similar project with the Republic of Armenia. Particularly he attached the importance of exchange program of the teaching staff.
At the end of the meeting, Mr. Mirza expressed his gratitude for the warm admission and invited Hovh. Varyan to visit the Islamic Republic of Iran.