«Լավագույն դասախոսը ոչ միայն սովորեցնում է լսարանին, այլև սովորում նրանից»
Հունվարի 31-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ Կրթահամալիրի խորհրդակցական մարմնի ընդլայնված նիստը՝ նվիրված 2019թ․ ընթացքում կատարված աշխատանքների ամփոփմանը։
Նիստին մասնակցում էին Կրթահամալիրի ղեկավարությունը և աշխատակիցները՝ Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանի գլխավորությամբ։
Նիստի սկզբում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի տեղակալ, ինքը և կադրերի և ԱՀՏԱ բաժնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մարտիրոս Մուրադյանն ընթերցեց ՀՀ ոստիկանության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, ոստիկանության գնդապետ Արման Սարգսյանի 24.01.2020թ․ թիվ 220-Ա հրամանը, ըստ որի՝ պարգևատրվել էին «Հավաքների ազատության օրենսդրության կարգավորումը Հայաստանի Հանրապետսությունում» խորագրով ուսումնական ֆիլմի ստեղծման աշխատանքներում ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերած Կրթահամալիրի ծառայողները։ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանն ու Կրթահամալիրի ակադեմիայի պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Ամալյա Սաֆարյանը պարգևատրվեցին «Օրենքի պատվար» մեդալով, իսկ Կրթահամալիրի ակադեմիայի վարչական իրավունքի և ոստիկանության վարչական գործունեության ամբիոնի դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Վլադիմիր Ավագիմյանն ու Կրթահամալիրի ուսումնամեթոդական և զարգացման վարչության ուսումնական գործընթացի կազմակերպման և վերահսկման բաժնի պետի տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Տաթևիկ Թևոսյանը ստացան դրամական խրախուսանք։
Շնորհավորելով պարգևատրվածներին՝ 2019թ․ ընթացքում կատարված աշխատանքներն ամփոփեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանը․ «Կյանքում ամենամեծ ռիսկը՝ ռիսկի չդիմելն է։ Սա շատ տիպիկ է բնորոշում կրթահամալիրի և այստեղ աշխատող յուրաքանչյուրիս վիճակը։ Ինքներդ ինձնից լավ եք հասկանում, որ խելահեղ արագությամբ փոփոխվող, զարգացող հասարակական կյանքում հատկապես կրթության առաջ գոյացող մարտահրավերները պարտադրում են անընդհատ կատարելագործվել, զարգանալ, առաջ շարժվել։ Գետի հոսանքին հակառակ քայլելու նման է, հենց կանգ առանք, ուրեմն արդեն նահանջում ենք»։
Անդրադառնալով կատարված աշխատանքներին՝ կրթահամալիրի պետը, հատկապես, կարևորեց հաջողությամբ հաղթահարված ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման փուլը, որը թիմային աշխատանքի լավագույն դրսևորումն էր համատեղ ու համակարգված աշխատանքի արժանի արդյունքով։
Մ․ Բաբայանն իր խոսքում կրկին ընդգծեց պրոֆեսորադասախոսական կազմի դերի կարևորությունը․
-Լավագույն դասախոսը ոչ միայն սովորեցնում է լսարանին, այլև սովորում նրանից։ Դասախոսի դերի բարձրացումն անմիջականորեն կախված է մատուցվող նյութի որակից, մատչելիությունից, անընդհատ կատարելագործումից, լսարանը կառավարելու հմտությունից, գնահատման օբյեկտիվությունից, գործընկերների հետ հարաբերություններում օրինակելի վարք դրսևորելուց։ Այնքանով, որքանով մեզ կհաջողվի սրանք անել, կբարձրանա նաև մեր անձնական հեղինակությունը։
Հանդիպման ավարտին Կրթահամալիրի պետը հանձնարարականներ տվեց ստորաբաժանումների ղեկավարներին՝ շեշտադրելով գիտական աշխատանքները խթանելու և ընդհանուր կարգապահությունն է՛լ ավելի ամրապնդելու կարևորությունը։

«Хороший преподаватель не только учит аудиторию, но и учится у нее»
31 января в Образовательном комплексе полиции РА состоялось расширенное заседание Совещательного органа Образовательного комплекса, посвященное подведению итогов работы, проделанной за 2019 год.
Во главе с начальником Образовательного комплекса, генерал-майором полиции Мушегом Бабаяном в заседании приняли участие руководство и сотрудники Образовательного комплекса полиции РА. В начале заседания заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА, он же начальник отдела кадров и работы с личным составом, полковник полиции Мартирос Мурадян зачитал приказ № 220-И от 24.01.2020 г ВРИО начальника Полиции РА, полковника полиции Армана Саргсяна, согласно которому были награждены сотрудники Образовательного комплекса, активно участвовавшие в работе над созданием учебного фильма «Регулирование законодательства о свободе собраний в Республике Армения». Первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА, подполковник полиции Мисак Маркосян и доцент кафедры теории государства и права и конституционного права юридического факультета Академии Образовательного комплекса, подполковник полиции Амалия Сафарян были награждены медалью «Защитник закона». Доцент кафедры административного права и административной деятельности Академии, полковник полиции Владимир Авагимян и заместитель начальника отдела организации и контроля учебного процесса учебно-методического управления и развития Образовательного комплекса, подполковник полиции Татевик Тевосян получили материальное вознаграждение.
Поздравив награжденных, начальник Образовательного комплекса полиции РА, генерал-майор полиции Мушег Бабаян подвел итоги проделанной за 2019 год работы: «… Самый большой риск в жизни - не рисковать. Это очень типично характеризует состояние Образовательного комплекса и каждого из работающих здесь. Вы сами, лучше меня, понимаете, что меняющаяся и развивающаяся с бешеной скоростью общественная жизнь ставит перед образованием особые требования, которые, в свою очередь, обязывают нас постоянно совершенствоваться, развиваться, двигаться вперед. Стоит только нам остановиться – значит, мы уже отступаем».
Говоря о проделанной работе, начальник Образовательного комплекса, в частности, отметил важность успешно пройденной институциональной аккредитации, явившейся результатом отличной командной, скоординированной работы.
М. Бабаян в своей речи вновь подчеркнул важность в образовательном процессе роли профессорско-преподавательского состава ․
«Лучший преподаватель не только учит аудиторию, но и учится у нее. Повышение роли преподавателя напрямую зависит от качества, доступности преподаваемого материала, постоянного самосовершенствования, умения управлять аудиторией, объективности оценивания, проявления образцового поведения в отношениях с партнерами. От того, насколько хорошо нам удастся это сделать, во многом зависит рост и укрепление авторитета преподавателя.»
В заключение встречи начальник Образовательного комплекса дал поручения руководителям подразделений, акцентируя внимание на важность активизации научной работы и укрепления общей дисциплины.