Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագրով որպես ռազմավարական ուղղություն է ընտրվել ոստիկանության վերափոխման և հանրությանը լիովին նոր ոստիկանություն ներկայացնելու խնդիրը։ Նշված նպատակն իրագործելու առաջնային քայլերից մեկը ոստիկանության արտաքին ծառայության վերափոխումն է։
Ինչպես և սպասվում էր՝ նոր կազմավորվող պարեկային ծառայությունում աշխատանքի անցնելու ցանկություն հայտնողների թիվը մեծ է։ Բազմաթիվ երիտասարդներ Հայաստանի տարբեր անկյուններից որոշել են միանալ և իրենց ավանդը ներդնել՝ հանուն ապահով Հայրենիքի։
Ծրագրի իրագործման շրջանակներում հուլիսի 13-ին ոստիկանության պետի տեղակալ Տիգրան Եսայանը, արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստինե Գրիգորյանը և ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն այցելեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր։
Հյուրերը ծանոթացան նոր ստեղծվելիք պարեկային ծառայությունում աշխատել ցանկացող քաղաքացիների դիմումներ հանձնելու գործընթացին, նաև հարցեր ուղղեցին դիմորդներին ու մաղթեցին հաջողություև։
Ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանի և պրոֆեսորադասախոսական կազմի ուղեկցությամբ հյուրերը շրջեցին կրթահամալիրի տարածքում, եղան մարզասրահներում, հրաձգարանում, ծանոթացան տեխնիկական հագեցվածությանը, ուսուցման պայմաններին։
Հիշեցնենք, որ պարեկային ծառայությունում պաշտոնի նշանակվելու նպատակով ոստիկանության կրթահամալիրում ուսուցման համար միասնական ընդունելություն-մրցույթի համար դիմումներն ընդունվում են մինչև օգոստոսի 7-ը։

Визит в Образовательный комплекс
В рамках стратегии реформ Полиции Республики Армения и основанной на ней программы действий на 2020-2022 гг., в качестве приоритетного направления была выбрана задача преобразования полиции и представления обществу совершенно новой полиции. Одним из первоочередных шагов для реализации данной цели явилось преобразование внешней службы полиции.
Как и ожидалось, количество желающих работать во вновь организованной патрульной службе оказалось велико. Множество молодых людей, из разных уголков Армении, решили внести свой вклад в дело обеспечения безопасности своей Родины.
13 июля, в рамках реализации программы, Образовательный комплекс полиции РА посетили заместитель начальника Полиции РА Тигран Есаян, заместитель министра юстиции РА Кристине Григорян и председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
Гости познакомились с процедурой приема заявлений граждан, желающих работать в новой патрульной службе, а также задали вопросы абитуриентам и пожелали им успехов.
В сопровождении начальника Образовательного комплекса полиции РА, генерал-майора Мушега Бабаяна и представителей профессорско-преподавательского состава, гости обошли территорию Образовательного комплекса, побывали в спортзалах, на стрельбище, ознакомились с техническим оснащением и условиями обучения в комплексе.
Напоминаем, что заявления на единый прием-конкурс на обучение, результатом которого является назначение на должности в Патрульной службе, принимаются в Образовательном комплексе полиции до 7 августа.