Լույս է տեսել «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի վերաբերյալ Հայաստանում ոստիկանության ծառայողների վերապատրաստման ձեռնարկը»
Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի կողմից իրականացվող՝ «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիայի վավերացման ուղին Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում լույս է տեսել «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի վերաբերյալ Հայաստանում ոստիկանության ծառայողների վերապատրաստման ձեռնարկը»:
Ոստիկանության ծառայողների վերապատրաստման համար նախատեսված այս աշխատությունն առնչվում է գենդերային հիմնախնդիրներին, ընտանեկան բռնության դեպքում ոստիկանության աշխատակիցների վարքագծի իրավական համատեքստին, տուժողների անվտանգության և պաշտպանության, ռիսկերի բացահայտման, գնահատման վերաբերյալ ոստիկանության արձագանքին, անվտանգությունն ապահովելու ծրագրին, միջգերատեսչական համագործակցությանն ու այլ հարակից հարցերին: Ոստիկանության ամենօրյա աշխատանքի ընթացքում այն կանանց նկատմամբ գենդերային հիմքով բռնության դեմ պայքարի վերաբերյալ հիմնարար գիտելիքներ է տրամադրում։
Ձեռնարկի համահեղինակներն են Հյուսիսային Մակեդոնիայի Բիթոլայի Սուրբ Կլիմենտ Օհրիդսկու համալսարանի ոստիկանության բաժնի պրոֆեսոր Ստոյանկա Միրչևան և ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի գենդերային հավասարության և մարդու իրավունքների հարցերի շուրջ դասընթացավար Անահիտ Աբրահամյանը:
Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի կողմից ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրին տրամադրված ձեռնարկի օրինակները հատկացվելու են Կրթահամալիրի համապատասխան ամբիոններին և ընդհանուր գրադարանին, իսկ ձեռնարկի նյութը ներդրվելու է վերապատրաստման դասընթացներում, վերաբերելի առարկաների դասավանդման շրջանակներում:
Ձեռնարկը հասանելի է նաև էլեկտրոնային եղանակով: Հայերեն տարբերակին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով (հայերեն):

Training manual for Police officers on “Preventing and combating violence against women and Domestic violence”
It was published the training material for police officers on “Preventing and combating violence against women and Domestic violence” organized by Council of Europe office in Armenia within the framework of the project on verification process of the Convention on Prevention and domestic violence in Armenia.
The handbook, initiated for the training of police officers, concerns to gender-based issues, legal contexts of police workers’ activities in the frames of domestic violence, victims’ security and protection, detection of risks, police evaluation, protection project, interinstitutional cooperation and other relevant issues.
Initiated for daily job, it provides basic knowledge on gender-based violation issues.
The co-authors of the handbook are PhD, professor of the department of Police Sciences of Saint Kliment Ohridski University, located in Bitola, North Macedonia and Trainer of the Academy of Justice, Human Rights and gender equality expert Anahit Abrahamyan.
The relevant Chairs of the Educational Complex of Police of RA will receive the Handbooks by European Council office in Armenia and general library, and the materials existing in the Handbook, will be included into training courses in the framework of relevant lessons.
The Armenian sample of the Handbook is available online. You can see this by clicking the following link (Armenian).