Գիտական խմբակի 2021-2022 ուստարվա առաջին նիստը
2021 թվականի հոկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ու վարչական իրավունքի և ոստիկանության վարչական գործունեության ամբիոններին կից գործող պետաիրավական առարկաների գիտական խմբակի 2021-2022 ուստարվա առաջին նիստը:
Նիստին ներկա էին կրթահամալիրի ակադեմիայի պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի պետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, ոստիկանության փոխգնդապետ Ա. Սաֆարյանը, նույն ամբիոնի ավագ դասախոս, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ. Մանուկյանը, վարչական իրավունքի և ոստիկանության վարչական գործունեության ամբիոնի պետ, ոստիկանության մայոր Գ. Խուդոյանը, նույն ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության մայոր Ա. Մարգարյանը, կրթահամալիրի գիտական աշխատանքների բաժնի գիտաշխատող, ոստիկանության կապիտան Ն. Վարդանյանը, մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի քրեական արդարադատության ոլորտում իրավունքների պաշտպանության վարչության առաջատար մասնագետ Սոֆյա Զախարյանը, ՀՀ ոստիկանության Հրազդանի բաժնի Ծաղկաձորի բաժանմունքի պետ, ոստիկանության մայոր Ժաննա Շահնազարյանը:
Գիտական խմբակի նիստի թեման էր՝ «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքներ և հնարավորություններ»:
Նշված թեմայով գիտական զեկույցով հանդես եկավ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի քրեական արդարադատության ոլորտում իրավունքների պաշտպանության վարչության առաջատար մասնագետ Սոֆյա Զախարյանը: Նա ներկայացրեց մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության դերը և անդրադարձավ կանանց իրավունքների ապահովման ոլորտում Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից արձանագրված խնդիրներին:
Գիտական նյութի ներկայացումից հետո նիստի մասնակիցների կողմից զեկուցողին ուղղվեցին հարցեր, որոնց տրվեցին սպառիչ պատասխաններ:

Первое заседание научного кружка 2021-2022 учебного года
22 октября 2021 года состоялось первое заседание научного кружка государственно-правовых предметов, действующего при кафедрах теории государства и права, конституционного права и административного права, а также административной деятельности полиции Академии Образовательного комплекса полиции РА.
На заседании присутствовали временно исполняющий обязанности начальника кафедры теории и конституционного права государства и права Академии Образовательного комплекса, подполковник полиции А. Сафарян, старший преподаватель той же кафедры, подполковник полиции М. Манукян, начальник кафедры административного права и административной деятельности полиции, майор полиции Г.Худоян, преподаватель той же кафедры, майор полиции А.Маргарян, научный сотрудник отдела научных работ Образовательного комплекса, капитан полиции Н.Варданян, ведущий специалист Управления по защите прав в сфере уголовного правосудия аппарата омбудсмена Софья Захарян, начальник Цахкадзорского отделения Разданского отдела Полиции РА, майор полиции Жанна Шахназарян.
Темой заседания научного кружка стал вопрос: «Женщины и мужчины: равные права и возможности».
С научным докладом на указанную тему выступила ведущий специалист Управления по защите прав в сфере уголовного правосудия аппарата омбудсмена Софья Захарян. Она представила роль учреждения-защитника прав человека, а также коснулась проблем, зафиксированных аппаратом омбудсмена в сфере обеспечения прав женщин.
После представления научного материала участники заседания задали докладчику вопросы и получили на них исчерпывающие ответы.