Գիտագործնական համաժողով՝ Կրթահամալիրում
Հուլիսի 13-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Կոռուպցիայի հակազդման քրեաիրավական, քրեադատավարական և քրեաբանական հիմնախնդիրները» թեմայով առցանց միջազգային գիտագործնական համաժողովը։ Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության կրթական և փորձագիտական կառույցների ներկայացուցիչները։ Ներկա էին Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մ․Բաբայանը և Կրթահամալիրի անձնակազմը։ Միջոցառումը վարում էր ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ․ Մարկոսյանը։
Բացման խոսքով հանդես եկավ գեներալ-մայոր Մ․Բաբայանը՝ նշելով, որ գիտագործնական համաժողովը ևս մեկ խթան է կոռուպցիայի հիմնախնդիրներին լուծում տալու համար, ինչպես նաև ավելացրեց, որ միջազգային համաժողովը բարի ավանդույթ է դարձել Կրթահամալիրի համար, և հույս հայտնեց, որ մյուս տարի այն կանցկացվի Հայաստանում։
Կրթահամլիրից զեկույցներով հանդես եկան քոլեջի տեխնիկական առարկաների ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության ավագ լեյտենանտ Ն․Վարյանը, ակադեմիայի ՕՀԳ ամբիոնի ուսումնական ասիստենտ, ոստիկանության կապիտան Ա․ Սմբատյանը։
Ծավալվեցին ակտիվ քննարկումներ կոռուպցիայի դեմ պայքարում անհրաժեշտ սոցիալ-տնտեսական, քաղաքական, իրավական, բարոյահոգեբանական, կազմակերպչական հարցերի շուրջ, կարևորվեց ոստիկանության գործունեության մեջ կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման հիմնահարցը։

Научно-практическая конференция в Образовательном комплексе
13 июля в Образовательном комплексе полиции РА состоялась международная научно-практическая онлайн-конференция на тему: «Уголовно-правовые, криминологические и уголовно-процессуальные проблемы противодействия коррупционной преступности». В мероприятии приняли участие представители образовательных и экспертных структур Республики Армения и Российской Федерации. На мероприятии присутствовали начальник Образовательного комплекса, генерал-майор полиции М.Бабаян и сотрудники Образовательного комплекса. Мероприятие вел первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции, подполковник полиции М.Маркосян.
Со вступительной речью выступил генерал-майор М. Бабаян, отметив, что научно-практическая конференция является еще одним стимулом для решения проблем коррупции, что международная конференция стала для Образовательного комплекса доброй традицией, и выразил надежду на то, что в следующем году она будет проведена уже в Армении.
С докладами выступили преподаватель кафедры технических дисциплин Колледжа, старший лейтенант полиции Н.Варьян и учебный ассистент кафедры ОРД Академии, капитан полиции А.Смбатян.
Развернулись активные дискуссии по социально-экономическим, политическим, правовым, морально-психологическим, организационным вопросам в борьбе с коррупцией, была отмечена важность вопроса оценки коррупционных рисков в деятельности полиции.