ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրին շնորհվեց պետական հավատարմագիր
Պետական հավատարմագրման գործընթացը նախատեսված է «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքով, ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումներով, որոնց հիման վրա բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները պետք է սահմանված ժամկետներում դիմեն Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն (ՈԱԱԿ)՝ նախատեսված գործընթացը կազմակերպելու համար:
Պետական հավատարմագրումն իրականացվում է պետության կողմից սահմանված 10 չափանիշների հիման վրա, որի նպատակն է հավաստիանալ, թե բարձրագույն ուսումնական հաստատությունը համապատասխանում է սահմանված չափանիշներին, թե՝ ոչ: Համապատասխանելու դեպքում բուհն ընդգրկվում է պետական գրանցամատյանում և համապատասխանելու է եվրոպական կրթական տարածքում տրամադրվող կրթական մակարդակին:
2018թ. դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը սահմանված կարգով դիմել էր ՈԱԱԿ վերոհիշյալ գործընթացը կազմակերպելու համար, որը սովորաբար տևում է մեկ տարի: 2019 թ. սեպտեմբերի 16-20 ՈԱԱԿ-ի և կրթահամալիրի միջև կնքված պայմանագրի համաձայն տեղի ունեցավ փորձագիտական խմբի այց՝ կրթահամալիր ռեսուրսների և ծրագրերի գնահատման համար:
2019թ. դեկտեմբերի 18-ին ՈԱԱԿ-ում տեղի ունեցավ Հավատարմագրման հանձնաժողովի նիստ:
Հավատարմագրման հանձնաժողովը բարձր գնահատեց կրթահամալիրի ղեկավարության կատարած աշխատանքը և այն հստակ ուղին, որը կրթահամալիրը նախանշել է հետագա զարգացման համար, ապա՝ շնորհվեց պետական հավատարմագիր՝ 4 տարի ժամկետով:
Հաշվի առնելով երկրում ստեղծված արտակարգ իրավիճակը մի փոքր ուշացումով ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարությունն այսօր՝ հունիսի 11-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրին հանձնեց հավատարմագրման պետական վկայագիրը։

Образовательному комплексу полиции РА вручена государственная аккредитация
Процесс государственной аккредитации предусмотрен Законом РА «О Высшем и послевузовском специальном образовании», соответствующими постановлениями правительства РА, на основании которых в установленные сроки высшие учебные заведения должны обратиться в Национальный центр обеспечения качества профессионального образования (НЦОК) для организации вышеназванного процесса.
Государственная аккредитация осуществляется на основе 10 критериев, установленных государством. Цель проверки состоит в том, чтобы удостовериться, соответствует ли высшее учебное заведение установленным критериям. В случае соответствия вуз включается в государственный реестр, и уровень образования, предоставляемого в вузе, считается соответствующим уровню в европейском образовательном пространстве.
21 декабря 2018г. в установленном порядке Образовательный комплекс полиции РА обратился в (НЦОК) для организации вышеназванного процесса, который обычно длится год.
С 16 по 20 сентября 2019г., согласно договору, заключенному между (НЦОК) и Образовательным комплексом, состоялся визит экспертной группы для оценки ресурсов и программ Образовательного комплекса.
18 декабря 2019г. в (НЦОК) состоялось заседание Комиссии по аккредитации.
Комиссия по аккредитации высоко оценила работу, проделанную руководством Образовательного комплекса, а также стратегию дальнейшего развития, которую наметил Образовательный комплекс. По итогам заседания была вручена государственная аккредитация сроком на 4 года.
В связи с чрезвычайной ситуацией, сложившейся в стране, сегодня, 11 июня, Министерство образования, науки, спорта и культуры РА вручило Образовательному комплексу полиции РА свидетельство об аккредитации.