Կրթահամալիրի ներկայացուցիչը մասնակցեց միջազգային ֆորումին
Դեկտեմբերի 5-6-ը Հունգարիայի Բուդապեշտ քաղաքում կայացավ ԵՄ իրավապահ մարմինների վերապատրաստման գործակալության (ՍԻՊՈԼ) «Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վերապատրաստում և գործառնական համագործակցություն» (TOPCOP) տարածաշրջանային ծրագրի ռազմավարական համագործակցության երկրորդ ֆորումը։ Ներկա էին ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրների իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչները և ոլորտային փորձագետներ ԵՄ երկրներից։
ՀՀ պատվիրակության կազմում միջոցառմանը մասնակցեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ՈւՄ վարչության միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գրիգորի Դավթյանը։
Ֆորումի նպատակն էր քննարկել Արևելյան գործընկերության իրավապահ համակարգի կրթական հաստատություններում «Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի» թեմայով դասընթացի իրականացման նպատակով կատարված աշխատանքները, ինչպես նաև «Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վերապատրաստում և գործառնական համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում համագործակցության նոր ուղիները՝ հաստատված միասնական ծրագրի շրջանակում։
Գ․Դավթյանը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրեց Կրթահամալիրում իրականացվող ուսումնական ծրագրերը և դրանց արդիականացմանն ուղղված հաստատության տեսլականը։ Մասնավորապես անդրադարձավ ուսումնական գործընթացում վիրտուալ իրականության սարքերի կիրառման և դրա վերաբերյալ ԵՄ անդամ երկրների ուսումնական հաստատությունների փորձի ուսումնասիրման անհրաժեշտությանը։ Հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրեց նաև «Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի» թեմայով վերապատրաստման դասընթաց կազմակերպելու նպատակով Կրթահամալիրի կատարած աշխատանքները։
Հանդիպման ընթացքում փորձագետները հանգամանորեն ներկայացրին «Հանցավոր սպառնալիքների դեմ պայքարի» եվրոպական բազմամասնագիտական հարթակը (EMPACT), որը ԵՄ մշտական և առանցքային գործիք է ծանր և կազմակերպված միջազգային հանցավորության դեմ պայքարում։

The representative of the Educational Complex attended the international forum
The second regional strategic forum of TOPCOP (The Training and Operational Partnership Against Organized Crime) EU agency for law enforcement training (CEPOL) took place  from 5-6 of December in Budapest, Hungary.
Representatives of law enforcement agencies of EU Eastern partnership countries and EU relevant experts attended the event. Delegation of the Republic of Armenia was represented by the Head of International cooperation and IT division of Educational-methodical department of the Educational Complex of Police of RA, police lieutenant colonel Grigori Davtyan. The goal of forum was to discuss issues related to the implemented works on the training “Countering trafficking” held at the Eastern partnership program countries’ law  enforcement agencies, as well as new cooperation directions within TOPCOP.
G. Davtyan introduced about the educational programs of the Educational Complex and visionary of its actualization. He emphasized also the virtual technologies used in educational process and the necessity to study EU experience. He introduced also the implemented works of the Educational Complex regarding the training course on “Countering trafficking”.
The experts presented in detail the European Multidisciplinary Platform  Against Criminal Threats (EMPACT), which is eternal and essential tool within countering international aggravated and organized crime.