Կրթահամալիրն ընդլայնում է համագործակցության աշխարհագրությունը
Փետրվարի 19-ից 21-ը Բելառուսի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայում տեղի ունեցավ ոստիկանության համակարգում ավելի քան արդիական «Հանցավորության դեմ պայքարի և իրավապահ համակարգում կադրերի վերապատրաստման հիմնախնդիրները» թեմայով 20-րդ միջազգային գիտագործնական համաժողովը։
Համաժողովին մասնակցելու նպատակով Բելառուսի ՆԳՆ ակադեմիայում հավաքվել էին տարբեր երկրների ՆԳՆ ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, գիտաշխատողներ, դասախոսներ։ Բելառուսում էին նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ներկայացուցիչներ՝ Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանը և պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, ոստիկանության փոխգնդապետ Ամալյա Սաֆարյանը։ Վերջինս համաժողովին ներկայացավ «Մարդու իրավունքները և ոստիկանությունը․ դասընթացի նշանակությունը ոստիկանության կադրերի պատրաստման գործընթացում» հոդվածով։ Կրթահամալիրի և Բեռառուսի ՆԳՆ ակադեմիայի միջև կնքվեց կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցության մասին արձանագրություն։
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում միջազգային փոխշահավետ համագործակցության ուղիների ընդլայնման անհրաժեշտությանը՝ Մ․ Բաբայանը համոզմունք հայտնեց, որ նախանշված նպատակներին հասնելու համար միջազգային առաջատար փորձի ուսումնասիրումը և կիրառումը կարևոր նախապայմաններից են։
Համաժողովի աշխատանքները շարունակվեցին 9 խմբով, որի ընթացքում քննարկվեցին իրավապահ մարմինների գործունեության տեսական, իրավական, սահմանադրական և պատմական, հանցավորության դեմ քրեադատավարական ասպեկտները, ինչպես նաև վարչական իրավունքի և գործընթացի արդի հիմնահարցերը։ Ծավալվեցին արդյունավետ քննարկումներ և մտքերի փոխանակում՝ ուղղված ուսումնական գործընթացի բարելավմանը և արդիականացմանը։

Образовательный комплекс расширяет географию сотрудничества
С 19 по 21 февраля в Академии МВД Республики Беларусь состоялась XX Международная научно-практическая конференция на одну из актуальнейших тем системы полиции: «Проблемы в сфере борьбы с преступностью и переподготовки кадров для правоохранительной системы».
Для участия в конференции в Академии МВД Республики Беларусь собрались представители, научные сотрудники, преподаватели учебных заведений МВД разных стран. Среди приглашенных были также представители Образовательного комплекса полиции РА в лице начальника Образовательного комплекса, генерал-майора полиции Мушега Бабаяна и ВРИО начальника кафедры теории государства и права и конституционного права, подполковника полиции Амалии Сафарян. На конференции А.Сафарян представила научную статью на тему: «Права человека и полиция: значение учебного курса в процессе подготовки кадров полиции». Между Образовательным комплексом полиции РА и Академией МВД Республики Беларусь был подписан протокол о сотрудничестве в сфере образования и науки.
Говоря о необходимости расширения путей взаимовыгодного международного сотрудничества в сфере образования, М. Бабаян выразил уверенность, что изучение и применение передового международного опыта являются важными предпосылками для достижения намеченных целей.
Работа конференции продолжилась на девяти секционных заседаниях, в ходе которых были обсуждены теоретические, правовые, конституционные и исторические аспекты деятельности правоохранительных органов, уголовно-процессуальные аспекты преступности, а также актуальные вопросы административного права и процесса. Имевшие место обсуждения, обмен опытом и мнениями, были направленны на поиск путей улучшения и модернизации учебного процесса.