ՎերադառնալԻրանի ոստիկանության ներկայացուցիչների այցը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր
2019թ. փետրվարի 25-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր էին այցելել Իրանի Իսլամական Հանրապետության ՆԳՆ անվտանգության հարցերի գլխավոր վարչության պետ Հոսեյն Քալանթարին, Անվտանգության և ոստիկանության գլխավոր վարչության պետ և խորհրդական Մեհդի Հասան Աբասին, Ճանապարհային ոստիկանության ներկայացուցիչ Ալի Նաջաֆին, ոստիկանության ներկայացուցիչ Համիդ Ռեզա Մողանին, ինչպես նաև Հայաստանում Իրանի դեսպանատան ներկայացուցիչները:
Հյուրերին դիմավորեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ղեկավար անձնակազմը՝ կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մ. Բաբայանի գլխավորությամբ:
Մ. Բաբայանը ողջունեց Իրանի պատվիրակությանը, շնորհակալություն հայտնեց այցի համար և համառոտ ներկայացրեց կրթահամալիրի կառուցվածքն ու հիմնական գործառույթները, որից հետո առաջարկեց ճանաչողական շրջայց կատարել կրթահամալիրի տարածքով:
Հյուրերն այցելեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիա, քոլեջ, ուսումնական կենտրոն, և վերապատրաստման և ատեստավորման ֆակուլտետ, որտեղ ստորաբաժանումների ղեկավարներն ու ծառայողները ներկայացրին իրականացվող ուսումնական ծրագրերը, մասնագիտացված լսարանները, մարզադահլիճները։
Այնուհետև հյուրերին հաճելի անակնկալ մատուցեցին կրթահամալիրի պարսկերենի խմբակի սովորողները, որոնք վարժ պարսկերենով ողջունեցին և ներկաներին զարմացրին Իրանի պատմամշակութային առանձնահատկությունների մասին իրենց գիտելիքներով: Լեզուների ամբիոնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Ա. Հայրապետյանը պատվիրակության ղեկավարին նվիրեց ոստիկանության ծառայողների համար իր հեղինակած Հայերեն-պարսկերեն զրուցարանը, որը հրատարակվել է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի կողմից:
Հանդիպումը շարունակվեց կրթահամալիրի նիստերի դահլիճում, որտեղ կողմերը քննարկեցին երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող և հնարավոր հետագա համագործակցության հարցերը։
Հանդիպման ավարտին կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մ. Բաբայանը հուշանվերներ հանձնեց պատվիրակության ղեկավար Հոսեյն Քալանթարին, որը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ և հետաքրքիր հանդիպման համար, հույս հայտնեց, որ գործընկերային շփումները կլինեն շարունակական։

The visit of the representatives of Iran to the Police Educational Complex of RA
On the 25th of February, 2019 Head of the Main Department for Security Issues of the Ministry of Internal Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Kalantari, Head, advisor of the Main Department of Security and Police Mehdi Hasan Abbasi, Representative of the Road Police Officer Ali Najafi, police representative Hamid Reza Moghani, as well as the representatives of the Iranian embassy to Armenia.
The guests were met by the leading staff of the Police Educational Complex of RA, with the guidance of the head of the Police Educational Complex of RA, police major general M. Babayan.
M. Babayan greeted the delegation of Iran, expressing his gratitude for the visit and shortly introduced the structure of the Educational Complex and the main functions, after which he suggested to make cognitive tour around the Educational Complex.
Afterwards the guests visited to the Academy, College, Training Centre and the faculty of training and attestation of the Police Educational Complex of RA, where the Heads and officers of the subdivisions presented the implemented educational projects, the specialized audiences, gym rooms.
The guests had a pleasant surprise, made by the students of the Persian Language (Farsi) study group of the Educational Complex, who greeted the guests in the fluent Persian and amazed the presenters with their knowledge of the peculiarities of Iranian history and culture.
The Head of the Chair of Languages, Police Colonel A. Hayrapetyan   gave a present to the head of the delegation «The Armenian-Persian conversation book for the police officers», written by her and published by the Police Educational Complex of RA.
The meeting lasted in the conference hall, where the sides discussed issues for the bilateral interests and further cooperation.
At the end of the meeting the head of the Educational Complex, police major general M. Babayan gave souvenirs to the head of the delegation Hossein Kalantari, who thanked for the warm and interesting meeting and hoped that the partnership will have continuation.