Մեկնարկեց ուսումնական և նախաավարտական պրակտիկան
2020թ. փետրվարի 14-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակումբում տեղի ունեցավ կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի` ուսումնական և նախաավարտական պրակտիկա անցնող սովորողների հրահանգավորումը:
Պրակտիկայի հրահանգավորմանը մասնակցում էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մ. Բաբայանը, ակադեմիայի պետ, ոստիկանության գնդապետ Գ. Գրիգորյանը, ակադեմիայի ղեկավար կազմը, ամբիոնի պետեր, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ:
Հրահանգավորումից առաջ Մ. Բաբայանն անդրադարձավ պրակտիկայի արդյունավետության բարձրացման հիմնախնդիրներին, կարևորեց պրակտիկայի անցկացման ընթացքում ՀՀ ոստիկանության տարածքային բաժինների հետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով հասարակության շրջանում ոստիկանի բարեփոխված կերպարի համարժեք ընկալման ու ոստիկանության հեղինակությունը բարձր պահելու անհրաժեշտությունը։ Կրթահամալիրի պետը պրակտիկայի ղեկավարներին և ակադեմիայի ղեկավարությանը համապատասխան ցուցումներ տվեց` պրակտիկայի անցկացման ու ղեկավարման մեթոդական ապահովման վերաբերյալ:
Պրակտիկայի անցկացման կարգի, նպատակների ու խնդիրների առանցքային կողմերին անդրադարձավ նաև ակադեմիայի պետ Գ. Գրիգորյանը:
Ակադեմիայի պետի տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Ռ. Մարանդյանը ներկայացրեց սովորողների բաշխումն ըստ ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների (պրակտիկայի անցկացման վայրերի), ինչպես նաև՝ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի հրամանը` Կրթահամալիրի ծառայողներից պրակտիկայի ղեկավարներ նշանակելու մասին:
Ամբիոնի պետերն ըստ ոլորտների ներկայացրին պրակտիկայի ծրագրերը, պրակտիկայի ամփոփման ու պաշտպանության կարգը, պարզաբանեցին սովորողներին հետաքրքրող հարցերը:
Սովորողներին ու պրակտիկայի ղեկավարներին տրամադրվեցին պրակտիկայի` նախապես մշակված և հաստատված ծրագրերի օրինակները:

СТАРТОВАЛИ УЧЕБНАЯ И ПРЕДВЫПУСКНЫЕ ПРАКТИКИ
14 февраля 2020 года в актовом зале Образовательного комплекса полиции РА состоялся инструктаж учащихся юридического факультета Академии, которые должны пройти учебную и предвыпускную практики.
Во встрече участвовали начальник Образовательного комплекса полиции РА, генерал-майор полиции М. Бабаян, начальник Академии, полковник полиции Г. Григорян, руководящий состав Академии, начальники кафедр, представители профессорско-преподавательского состава.
М. Бабаян коснулся проблем повышения эффективности практики, отметив важность сотрудничества с территориальными отделами полиции РА, подчеркнул необходимость адекватного восприятия обществом нового образа полицейского и важность поддержания высокого авторитета полиции. Начальник Образовательного комплекса дал указания, касающиеся руководства и методического обеспечения процесса проведения практики.
Начальник Академии Г.Григорян акцентировал внимание собравшихся на ключевых сторонах процедуры, целях и задачах проведения практики.
Заместитель начальника Академии, подполковник полиции Р. Марандян огласил списки распределения учащихся по соответствующим подразделениям полиции РА (места проведения практики), а также представил руководителей практики, назначенных из числа сотрудников согласно приказу начальника Образовательного комплекса.
Начальники кафедр представили порядок обобщения результатов и отчётности по практике, основные направления проведения практики, ответили на вопросы, интересующие учащихся.
Учащимся и руководителям практики были предоставлены образцы заранее разработанных и утвержденных программ учебной и предвыпускной практик.