ՎերադառնալԿլոր սեղան-քննարկում՝ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում
2015թ. հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ ոստիկանության և Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկման Ժնևի կենտրոնի միջև տարեկան համագործակցության ծրագրի շրջանակներում ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ֆինանսական աջակցությամբ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները: Գենդերային քաղաքականությունը ուժային կառույցներում» թեմաներով կլոր սեղան-քննարկում: Քննարկումը վարում էին Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկման Ժնևի կենտրոնի փորձագետներ դոկտոր Թիմ Փարսոնսը և Հիթեր Հուհթանենը:
Բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանը և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ռազմաքաղաքական հարցերի ազգային պատասխանատու Սուսաննա Նալթակյանը:
Քննարկումը նվիրված էր միջազգային իրավական փաստաթղթերում ամրագրված մարդու իրավունքների ու ազատությունների, դրանց ապահովման վերաբերյալ պետությունների ստանձնած պարտավորությունների, ոստիկանությունում մարդու իրավունքներին ու ազատություններին համապատասխան գործելակերպ ձևավորելու ու զարգացնելու հիմնախնդիրներին:
Քննարկման երկրորդ մասում լուսաբանվեցին «սեռ» և «գենդեր» հասկացությունները: Քննարկվեցին կանանց և տղամարդկանց հավասար հնարավորությունների տրամադրմանը, առկա խոչընդոտները վերհանելուն և քննարկվող ոլորտին առնչվող այլ հարցեր:
Փակման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տիգրան Եսայանը՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակին շարունակական աջակցության համար:

Круглый стол в Oбразовательном комплексе полиции РА
2-го октября 2015 года в Образовательном комплексе полиции РА в рамках программы сотрудничества между Полицией РА и Женевским центром по демократическому контролю над вооруженными силами при финансовом содействии Ереванского офиса ОБСЕ состоялся круглый стол по обсуждению тем “Права и основные свободы человека. Гендерная политика в силовых структурах”. Обсуждение вели эксперты Женевского центра по демократическому контролю над вооруженными силами доктор Тим Парсонс и Итер Угтанен.
С приветственным словом выступили начальник Образовательного комплекса полиции РА, генерал-лейтенант полиции Оганес Варьян и национальный сотрудник по военно-политическим вопросам Ереванского офиса ОБСЕ Сусанна Налтакян.
Обсуждение было посвящено правам и свободам человека, закрепленным в международных правовых документах, обязательствам государств по обеспечению этих прав и свобод, а также вопросам по разработке и развитию стратегии в полиции, соответствующей правам и свободам человека.
Во второй части дискуссии обсуждали понятия “пол” и “гендер”. Обсуждались вопросы о предоставлении равных возможностей мужчинам и женщинам, существующие препятствия и другие проблемы данной области.
С заключительным словом выступил первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции Тигран Есаян , который выразил свою признательность Ереванскому офису ОБСЕ за постоянную поддержку и содействие.