«Հասարակության խոցելի խմբերի հետ ճիշտ ու նրբանկատ օգնության կարևորությունը»․ հատուկ դասընթաց` պարեկային ոստիկանների համար
«Հասարակության խոցելի խմբերի հետ շփումը պահանջում է հսկայածավալ հոգեբանական, իրավական պատրաստվածություն։ Թիրախային խմբերում են նաև անչափահասները, ում հետ զրուցելիս պետք է առաջնորդվել «հավասար-հավասար» շփման սկզբունքով՝ հաշվի առնելով նաև տարիքային առանձնահատկությունները, վարքային դրսևորման մոդելները»։ Սա երեխաների և ընտանիքների հետ աշխատելու համար պարեկային ծառայողների կարողությունների ընդլայնմանն ուղղված դասընթացից մի հատված էր, որը վարում էր Մանկական զարգացման հիմնադրամի հատուկ հոգեբան Հասմիկ Մնացականյանը։
Դասընթացը կազմակերպվել է ՄԱԿ Փախստականների հարցերով զբաղվող (ՄԱԿ ՓԳՀ), ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակների, Մանկական զարգացման հիմնադրամի (CFD) նախաձեռնությամբ՝ համագործակցելով ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի հետ։
Դասընթացը մեկնարկեց հոկտեմբերի 11-ին։ Առաջին խմբի ունկնդիրները Սյունիքի մարզում ծառայություն իրականացնող պարեկներն են։
ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․Մուրադյանը, շնորհակալություն հայտնելով դասընթացի կազմակերպիչներին անհրաժեշտ նախաձեռնություն իրականացնելու համար, ընդգծեց, որ առավել խոցելի անձանց հետ հաղորդակցվելիս կարևոր է ցուցաբերել ոչ միայն իրավական, այլև հոգեբանական աջակցություն։ Նա նաև իր երախտիքը հայտնեց պարեկային ծառայողներին՝ այս բարդ ժամանակներում իրենց կատարած աշխատանքի համար։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Արդարադատության մատչելիության ծրագրի պատասխանատու Վիկտորյա Օհանյանն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց բոլոր մասնակիցներին և կազմակերպիչներին՝ կարևորելով նմանատիպ նախաձեռնության անհրաժեշտությունը։
ՄԱԿ ՓԳՀ-ի պաշտպան Նաիրա Մարությանն էլ իր խոսքում ընդգծեց արցախահայ ընտանիքների հետ ճիշտ և նրբանկատորեն հաղորդակցվելու կարևորությունը, մասնավորապես՝ ոստիկանության ծառայողի համար։
Դասընթացի ժամանակ քննարկվեց ոստիկանների և արցախահայության հաղորդակցման առանձնահատկությունները, կարեկցանք ցուցաբերելու գրագետ ու նուրբ մոտեցումները՝ հիմնված տարիքային, վարքային դրսևորումների առանձնահատկությունների վրա։
Դասընթացավարներից հատուկ հոգեբան Հասմիկ Մնացականյանն անչափահասների դեպքում կարևորեց նաև աշխատանքը ծնողների հետ։ Նա նաև նշեց, որ իրավական ու հոգեբանական օժանդակության տրամադրումը պետք է իրականացնել առանց խախտելու անձնային սահմանները և կարողանալ կառավարել հուզական աշխարհը։
Հարցին, թե ինչպես կարելի է հաղթահարել անզորության զգացումը, հոգեբանը պատասխանեց, որ յուրաքանչյուր մարդ պետք է սկսի ինքնաճանաչողությունից։ Հոգեբանը նաև պրակտիկ խորհուրդ տվեց օրվա ընթացքում գրի առնել վերապրած բոլոր հույզերը՝ դրանց մեջ չթաթախվելու ու բացասական զգացողությունները թիրախային խմբերին չփոխանցելու համար։

«Важность правильной и деликатной помощи уязвимым группам общества»: специальный курс для патрульных полицейских
«Общение с уязвимыми группами общества требует огромной психологической, правовой подготовки. В целевые группы входят также несовершеннолетние, при разговоре с которыми следует руководствоваться принципом общения «на равных» с учетом возрастных особенностей, моделей поведенческих проявлений». Это был отрывок из тренинга, направленного на расширение возможностей патрульных для работы с детьми и семьями, который вела специальный психолог Фонда детского развития Асмик Мнацаканян.
Тренинг был организован по инициативе армянских офисов Организации Объединенных Наций по делам беженцев (УВКБ ООН), ЮНИСЕФ, Фонда детского развития (CFD) в сотрудничестве с Образовательным комплексом МВД РА.
Занятия начались 11 октября. Слушатели первой группы - патрули, несущие службу в Сюникской области.
Начальник Образовательного комплекса МВД РА, полковник полиции М. Мурадян, поблагодарив организаторов тренинга за необходимую инициативу, подчеркнул, что при общении с наиболее уязвимыми лицами важно оказывать не только правовую, но и психологическую поддержку. Он также выразил благодарность патрульным за их работу в эти трудные времена.
Ответственный программы доступа к правосудию ЮНИСЕФ Виктория Оганян в свою очередь выразила благодарность всем участникам и организаторам, подчеркнув необходимость подобной инициативы.
Защитник УВКБ ООН Наира Марутян в своей речи подчеркнула важность правильного и деликатного общения с семьями армян из Арцаха, в частности, для служащего полиции.
Во время тренинга были обсуждены особенности общения полицейских и армян Арцаха, грамотные и тонкие подходы к проявлению сочувствия, основанные на особенностях возрастных и поведенческих проявлений.
В случае несовершеннолетних Асмик Мнацаканян отметила важность работы с родителями. Она также отметила, что предоставление правовой и психологической помощи необходимо осуществлять без нарушения личных границ и уметь управлять эмоциональной сферой.
На вопрос, как преодолеть чувство бессилия, психолог ответил, что каждый человек должен начать с самопознания. Психолог также посоветовала в течение дня записывать все пережитые эмоции, чтобы не погрузиться в них и не передать негативные чувства целевым группам.