Կլոր սեղան-քննարկում «Երեխաների քրեաիրավական պաշտպանության հիմնահարցերը Հայաստանի Հանրապետությունում» թեմայով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում:
2014 թվականի հունիսի 2-ին  ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում անցկացվեց կլոր սեղան-քննարկում «Երեխաների քրեաիրավական պաշտպանության հիմնահարցերը  Հայաստանի Հանրապետությունում» թեմայով:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հ.Կ.Վարյանը: Ողջունելով մասնակիցներին ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հ.Կ.Վարյանը նշեց, որ երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը չէ, որ պետք է առիթ դառնա երեխաների իրավունքների մասին խոսելու համար: Երեխաների իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրները պետք է մշտապես գտնվեն պետության և հասարակության ուշադրության կենտրոնում, քանի որ երեխաները, հանդիսանալով առավել խոցելի խումբ, կարիք ունեն իրավական պաշտպանության լրացուցիչ երաշխիքների:
Կլոր սեղան-քննարկմանը մասնակցում էին <<Կանանց աջակցման կենտրոն>>, <<Կանանց ռեսուրսային կենտրոն>> հասարակական կազմակերպությանների, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի,  ՀՀ ոստի­կանության քննչական, քրեական հետախուզության գլխավոր վարչությունների, ՀՀ ոստիկանության շտաբի, ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պրոֆեսորադասախոսական և ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները, ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետների և մագիստրատուրայի ուսանողները:
Բռնության ազդեցությունը երեխաների վրա թեմայով  ելույթով հանդես եկավ <<Կանանց աջակցման կենտրոն>> ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Սաթենիկ Սարգսյանը, սեռական շահագործումից և սեռական բռնությունից երեխաների պաշտպանության միջազգային կարգավորումը թեմայով ելույթ ունեցավ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Դավիթ Թումասյանը, երեխաների նկատմամբ սեռական բռնությունը թեմայով ելույթ ունեցավ <<Կանանց ռեսուրսային կենտրոն>> ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Դավթյանը, երեխային հանցագործության կատարման մեջ ներգրավելը թեմայով ելույթ ունեցավ ակադեմիայի մագիստրատուրայի ուսանող Բարսեղ Միրզոյանը:
Ամփոփելով կլոր սեղան-քննարկման արդյունքերը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հ.Կ.Վարյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակցության և արժեքավոր ելույթների համար, համոզմունք հայտնեց, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքները իրենց նպաստը կբերեն Հայաստանում երեխաների իրավունքների պաշտպանության գործում: Վերջում մասնակիցներին հանձնեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի շնորհակալագրերը:

Round Table on Child Protection in the Republic of Armenia
June 2, 2014 – The RoA Police Educational Complex hosted a roundtable on the issues of child protection in the Republic of Armenia.
Lieutenant General Hovh. Varyan, Head of the Police Educational Complex, welcomed the participants to the meeting and stated that the children’s rights protection not only must be addressed on the International Children’s Day, but it  must also be focused on by the state and society as children are particularly vulnerable and need additional legal protection guarantees.
The round table was attended by the representatives from the “Women’s Support Center”, “Women’s Resource Center” NGOs, the RoA Ministry of Justice Academy, the RoA Police General Investigative Department, the General Department of Criminal Intelligence, the Police Headquarters, the Police Educational Complex faculty and top management as well as  the Police Academy’s Law Faculty and Master’s students.
Presentations on “The Impact of Violence on Children”, “International Instruments Protecting Children from Sexual Abuse and Sexual Violence”, “Child Sexual Violence”, “Engaging a Minor in the Commission of Crime” were done by “Women’s Support Center” representative Satenik Sargsyan, Candidate of Legal Sciences, Associate Professor David Tumasyan, “Women’s Resource Center” representative Siranush Davtyan and the Police Academy Master’s student Barsegh Mirzoyan respectively.
Summing up the results of the round table, Hovh. Varyan thanked the participants for their valuable presentations noting that he is certain the results of the collaborative efforts will make their contribution to the children’s right protection in the Republic of Armenia. At the end of the meeting the participants were given Letters of Appreciation on behalf of the Police Educational Complex.