Կլոր սեղան-քննարկում «Երեխաների քրեաիրավական պաշտպանության հիմնահարցերը Հայաստանի Հանրապետությունում» թեմայով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում:
2014 թվականի հունիսի 2-ին  ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում անցկացվեց կլոր սեղան-քննարկում «Երեխաների քրեաիրավական պաշտպանության հիմնահարցերը  Հայաստանի Հանրապետությունում» թեմայով:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հ.Կ.Վարյանը: Ողջունելով մասնակիցներին ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հ.Կ.Վարյանը նշեց, որ երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը չէ, որ պետք է առիթ դառնա երեխաների իրավունքների մասին խոսելու համար: Երեխաների իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրները պետք է մշտապես գտնվեն պետության և հասարակության ուշադրության կենտրոնում, քանի որ երեխաները, հանդիսանալով առավել խոցելի խումբ, կարիք ունեն իրավական պաշտպանության լրացուցիչ երաշխիքների:
Կլոր սեղան-քննարկմանը մասնակցում էին <<Կանանց աջակցման կենտրոն>>, <<Կանանց ռեսուրսային կենտրոն>> հասարակական կազմակերպությանների, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի,  ՀՀ ոստի­կանության քննչական, քրեական հետախուզության գլխավոր վարչությունների, ՀՀ ոստիկանության շտաբի, ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պրոֆեսորադասախոսական և ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները, ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետների և մագիստրատուրայի ուսանողները:
Բռնության ազդեցությունը երեխաների վրա թեմայով  ելույթով հանդես եկավ <<Կանանց աջակցման կենտրոն>> ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Սաթենիկ Սարգսյանը, սեռական շահագործումից և սեռական բռնությունից երեխաների պաշտպանության միջազգային կարգավորումը թեմայով ելույթ ունեցավ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Դավիթ Թումասյանը, երեխաների նկատմամբ սեռական բռնությունը թեմայով ելույթ ունեցավ <<Կանանց ռեսուրսային կենտրոն>> ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Դավթյանը, երեխային հանցագործության կատարման մեջ ներգրավելը թեմայով ելույթ ունեցավ ակադեմիայի մագիստրատուրայի ուսանող Բարսեղ Միրզոյանը:
Ամփոփելով կլոր սեղան-քննարկման արդյունքերը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հ.Կ.Վարյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակցության և արժեքավոր ելույթների համար, համոզմունք հայտնեց, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքները իրենց նպաստը կբերեն Հայաստանում երեխաների իրավունքների պաշտպանության գործում: Վերջում մասնակիցներին հանձնեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի շնորհակալագրերը:

Круглый стол в Образовательном комплексе полиции РА на тему "Проблемы уголовно-правовой защиты детей в РА".
Круглый стол  в Образовательном комплексе полиции РА на тему
2-го июня 2014 года в Образовательном комплексе полиции РА был проведен круглый стол на тему   "Проблемы уголовно-правовой защиты детей  в РА".
С приветственной речью выступил начальник Образовательного комплекса генерал-лейтенант полиции РА О.К.Варьян. Приветствуя участников, генерал-лейтенант  полиции РА О.К. Варьян отметил, что не только международный день по защите детей должен стать причиной защиты прав детей. Проблемы уголовно-правовой защиты детей должны постоянно находиться в центре внимания государства и общества , так как дети, являясь более уязвимой группой, нуждаются в дополнительной правовой защите.
Участниками круглого стола были представители общественных организаций "Центра поддержки женщин", "Женского ресурсного центра", Академии правосудия РА, представители главных управлений следственного и уголовного розыска, штаба полиции РА, представители профессорско-преподавательского и руководящего состава Образовательного комплекса , а также студенты юридического факультета и магистратуры академии Образовательного комплекса полиции РА.
Представитель общественной организации "Центра поддержки женщин" Сатеник Саргсян выступила с темой "Влияние насилия на детей", кандидат юридических наук, доцент Давид Тумасян выступил с темой" Международное урегулирование защиты детей от полового насилия", представитель общественной организации "Женского ресурсного центра" Сирануш Давтян выступила с темой "Половое насилие над детьми", с темой "Вовлечение ребенка в совершении преступления" выступил студент Академии магистратуры Барсег Мирзоян.
Подытожив результаты круглого стола, начальник Образовательного комплекса генерал-лейтенант полиции РА О.К.Варьян поблагодарил присутствующих за участие и достойные выступления, выразил уверенность, что результаты совместной работы будут способствовать защите прав детей в Армении.