Կին ոստիկանները Թբիլիսիում
Տարբեր երկրների դրոշներ, իրավապահ համակարգի տարատեսակ համազգեստներով կանայք և ջերմ գարնանային մթնոլորտ՝ հյուրընկալ Թբիլիսիում:
2020թ. մարտի 3-ից 6-ը Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում էին Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Կոսովոյի, Պակիստանի Իսլամական, Ալբանիայի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի hանրապետությունների, Վրաստանի, Ուկրաինայի և Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կին ներկայացուցիչները, որոնց նպատակն էր ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության (ԹՊԻՀ) բաժնի կողմից կազմակերպված «Կանայք ոստիկանությունում» 2020թ. ամենամյա համաժողովին մասնակցելը: Հայաստանը ներկայացնում էին ՀՀ ոստիկանության և ՀՀ քննչական կոմիտեի տարբեր ստորաբաժանումների կին ծառայողներ: ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ներկայացուցիչներն էին քոլեջի հասարակագիտական առարկաների և հոգեբանության ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության կապիտան Մարիամ Կարապետյանը և միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի տեսուչ, ոստիկանության ավագ լեյտենանտ Անի Ղուկասյանը:
Դասընթացի սկզբում ելույթի խոսքով հանդես եկավ Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Վախթանգ Գոմելաուրին, ով շնորհավորեց գարնանային տոնի կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնեց միջոցառման կազմակերպիչներին:
-Ծրագիրը կանանց համար իրավապահ համակարգում իրենց գիտելիքները, կարողություններն ու հմտությունները զարգացնելու և փոխանակելու կարևոր դեր ու նշանակություն ունի:
Մասնակիցներին ու կազմակերպիչներին շնորհակալական ուղերձ հղեց Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Քելլի Դեգնանը: Նա, մեկ րոպե լռությամբ հարգելով ծառայության ժամանակ զոհված կին ոստիկանների հիշատակը, ընդգծեց, որ իրավապահ համակարգում կնոջ դերակատարությունն անչափ կարևոր է բռնություններն ու հանցագործությունները կանխելու համար, և կնոջ համար շատ ավելի դյուրին է շփումը հասարակության բոլոր ներկայացուցիչների հետ:
Դասընթացի մյուս օրերին մասնակիցները ծանոթացան ԱՄՆ տարբեր նահանգներում ծառայող կին ոստիկանների փորձառությանը, հաջողության հասնելու նրանց օրինակին, լսեցին ամերիկացի փորձագետների դասախոսությունները հաղորդակցման, ղեկավարման հմտությունների, կին սպաների գործունեության, առաքելության և սկզբունքների մասին, նաև կատարեցին գործնական առաջադրանքներ, ակտիվորեն մասնակցեցին տակտիկական պատրաստականության վարժախաղերին:
Մարիամ Կարապետյանը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում դասավանդում է մասնագիտական հոգեբանություն և հաղորդակցման հմտություններ առարկաները: Համաժողովում ստացած գիտելիքները նա պատրաստվում է կիրառել իր դասախոսությունների ընթացքում, քանի որ համաժողովի բոլոր դասախոսությունները, ըստ նրա, յուրովի հետաքրքիր էին և ուսանելի:
Հարցին, թե դասախոսություններից ստացած ինչ հմտություններ կարելի է առանձնացնել, որոնք առավել անհրաժեշտ են կին ոստիկանին արդյունավետ հաղորդակցվելու համար, Մարիամ Կարապետյանը պատասխանեց՝ դիմացինին հասկանալը, կարեկցանքի ցուցաբերումը և խնդիրներին ու մարդկանց քննադատաբար չվերաբերվելը:
Ըստ մասնակցի՝ համաժողովն ընդհանուր առմամբ միջազգային փորձագետների հետ ծանոթանալու, համագործակցելու և տարբեր երկրների ոստիկանների փորձի փոխանակման հիանալի հնարավորություն էր:

Женщины-полицейские в Тбилиси
Флаги разных стран, женщины в полицейской форме и теплая весенняя атмосфера в гостеприимном Тбилиси.
С 3 по 6 марта 2020г. в Тбилиси, столице Грузии, побывали женщины-представители правоохранительных органов Республик Северной Македонии, Косово, Пакистана, Албании, Молдовы, Таджикистана, Кыргызстана, а также Грузии, Украины и Республики Армения. Целью визита было мероприятие «Женщины в полиции», организованное отделом по борьбе с наркотиками и правоохранительному сотрудничеству Посольства США. Образовательный комплекс полиции РА представляли преподаватель кафедры обществоведческих дисциплин и психологии колледжа, капитан полиции Мариам Карапетян и инспектор отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ, старший лейтенант полиции Ани Гукасян.
В начале мероприятия со вступительной речью выступил министр внутренних дел Грузии Вахтанг Гомелаури, который поздравил собравшихся с весенним праздником и поблагодарил организаторов мероприятия.
«Данная программа имеет важное значение для женщин-правоохранителей, поскольку создаёт благоприятные возможности для обмена накопленным опытом, умножения профессиональных знаний, способностей и навыков.
Почтив память женщин-полицейских, погибших при исполнении служебных обязанностей, минутой молчания, он подчеркнул, что для предотвращения насилия и преступлений, роль женщины в правоохранительной системе крайне важна, что женщине гораздо легче общаться с разными представителями общества.
В последующие дни семинара участники ознакомились с опытом женщин-полицейских, служащих в разных штатах США, с их успешными примерами, выслушали лекции американских экспертов о коммуникации, навыках руководства, миссии и принципах деятельности женщин-офицеров, а также выполнили практические задания, активно участвовали в учениях по тактической подготовке.
Преподаватель кафедры обществоведческих дисциплин и психологии колледжа, капитан полиции Мариам Карапетян преподает психологию специальности и основы общения. По ее словам, полученные на форуме знания, можно использовать в учебном процессе, поскольку все лекции конференции были по-своему интересными и поучительными.
На вопрос о том, какие навыки профессионального общения для женщины-полицейского наиболее необходимы, Мариам Карапетян ответила: «…Понимание противоположной стороны, проявление сострадания и некритичное отношение к людям и их проблемам»
По словам участницы, форум, в целом, стал прекрасной возможностью для знакомства с международными экспертами, развития и укрепления сотрудничества, обмена опытом между полицейскими из разных стран.